ԲՏԱ նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանն ու Լին Թրեյսին քննարկել են արհեստական բանականության, տեխնոլոգական կրթության, տիեզերական տեխնոլոգիաների վերաբերյալ հարցեր
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը հուլիսի 13-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների արտակարգ և լիազոր դեսպան Լին Թրեյսիին:
Կողմերն անդրադարձել են բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում երկու երկրների միջև առկա համագործակցությանը։
Ռոբերտ Խաչատրյանն ընդգծել է տեխնոլոգիական ոլորտի զարգացման գործընթացներում ԱՄՆ կողմից ցուցաբերված օժանդակությունը, որի շնորհիվ՝ հատկապես ինժեներական ուղղություններով, բազմաթիվ ձեռնարկություններ են հիմնվել Հայաստանում։
Լին Թրեյսին բարձր է գնահատել այն հանգամանքը, որ բարձր տեխնոլոգիական ոլորտի առաջընթացը Հայաստանն առավելապես կապում է գիտելիքի և կրթության հետ՝ առաջ մղելով գիտելիքահեն տնտեսության զարգացման մոդելը։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են արհեստական բանականության, տեխնոլոգական կրթության, տիեզերական տեխնոլոգիաների, միկրոէլեկտրոնիկայի, թվայնացման, մի շարք այլ ուղղություններով համագործակցության ընդլայնման հնարավորությունները։
Անդրադարձ է կատարվել նաև բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության զարգացման ոլորտում ԱՄՆ ՄԶԳ և ԱՄՆ-ում հայկական սփյուռքի ունեցած դերակատարությանը, Ինժեներական քաղաք ծրագրին, փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք այլ հարցերի:

Министр высокотехнологической промышленности и Линн Трейси обсудили перспективы сотрудничества в области технологического образования
Министр высокотехнологической промышленности Армении Роберт Хачатрян 13 июля принял Чрезвычайного и Полномочного посла Соединенных Штатов Америки в Армении Линн Трейси.
Стороны коснулись сотрудничества двух стран в сфере высоких технологий.
Роберт Хачатрян подчеркнул оказанную США поддержку в развитии технологической сферы, благодаря чему в Армении были созданы различные предприятия, особенно в инженерных направлениях.
Линн Трейси высоко оценила то обстоятельство, что Армения связывает развитие высокотехнологической сферы, прежде всего, со знаниями и образованием, продвигая модель развития экономики, основанной на знаниях.
В ходе встречи обсуждались возможности расширения сотрудничества в области искусственного интеллекта, технологического образования, космических технологий, микроэлектроники, цифровизации и ряде других направлений.
Была также отмечена роль USAID и армянской диаспоры США в сфере развития высокотехнологической промышленности, проекта «Инженерный город» и ряде других вопросов, представляющих взаимный интерес.