«Ես այդքան հարուստ չեմ, որ էժան ապրանք առնեմ». Ճանապարհային կշեռքների համակարգ է ներդրվում. քաղաքական որոշում է. Նիկոլ Փաշինյան
14/07/2022 11:32
Կառավարությունը ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությանը որոշեց հատկացնել ավելի քան 11.8 միլիարդ դրամ՝ պետական նշանակության ավտոճանապարհների հիմնանորոգման գործընթացի ապահովման համար:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասաց, որ ճանապարհաշինության ոլորտում ծավալուն աշխատանքներ են իրականացնում, բայց աշխատանքի որակի հետ կապված խնդիրները չեն լուծել:
«Անընդհատ որակի հետ կապված պրոբլեմներ են ի հայտ գալիս, իհարկե, որոշ դեպքերում  լինում են լրացուցիչ գործոններ, որոնք նպաստում են, բայց մեր ուշադրության կենտրոնում պետք է լինի աշխատանքի որակական հատվածը, ընդ որում, բացի ճանապարհների որակի հետ կապված խնդրից, մենք ունենք նաև սահմանված քաշից ավելի քաշով մեքենաների երթևեկության խնդիր ու մեր քաղաքական որոշումն այն է, որ պարտադիր պետք է ճանապարհային կշեռքների համակարգ ունենանք, որ կարողանանք հանրային ներդրումները ծառայեցնել պատշաճ նպատակին», - ասաց վարչապետը:
Վարչապետի աշխատակազմի տեսչական մարմինների աշխատանքների համակարգման գրասենյակի ղեկավար Արթուր Ասոյանն էլ ասաց, թե հատուկ ուշադրության կենտրոնում է թեման. համապատասխան օրենսդրական փոփոխություններ են իրականացրել ու սկզբնական փուլում ունեին երկու շարժական կշեռքներ, որոնք տեղափոխելու տարբերակով վերահսկողություն էին իրականացնում խնդրահարույց հատվածներում:
«Հետագայում կշեռքների հետ կապված որոշակի խնդիրներ առաջացան, մենք ձեռք ենք բերել երկու ստատիկ կշեռք ու ևս մեկ  շարժական կշեռք: Շարժական կշեռքը գործածության մեջ է, Արմավիրի մարզում է,  բայց պարբերաբար փոխում ենք տեղը, քանի որ վարորդները, երբ իմանում են տեղը, անմիջապես այլընտրանքային լուծումներ են գտնում», - ասաց նա:
Ասոյանի խոսքով՝ ստատիկ կշեռքի համար նախատեսել են 9 հիմնական ուղղություն՝ Արարատի ու Վայոց ձորի ճանապարհահատվածներում են:
Ըստ տվյալների՝ գործարկումից հետո 522 մշտադիտարկում է իրականացվել, որի արդյունքում  14 միլիոն դրամի վարչական պատասխանատվության միջոցներ են կիրառել, իսկ 2022-ի ընթացքում 60 իրավախախտման դեպք են հայտնաբերել 13,6 միլիոն դրամի չափով:
Նիկոլ Փաշինյանն էլ ասաց, թե պետք է անեն լավագույնը, որը հնարավոր է:
«Ասում են թանկ է, բայց ասացվածք կա՝ ասում է «ես այդքան հարուստ չեմ, որ էժան ապրանք առնեմ»: Մենք, անընդհատ էժան ապրանք առնելով, տպավորություն է, թե մեր ռեսուրսները անսահմանափակ են, անելիս միանգամից արեք  լավը ու արագ», - ասաց վարչապետը:

«Я не настолько богат, чтобы покупать дешёвые вещи» – в Армении внедряется система дорожного весового контроля
14/07/2022 12:40
Правительство Армении сегодня приняло решение предоставить министерству территориальному управления и инфраструктур более 11.8 млрд. драмов для обеспечения капитального ремонта дорог государственного значения.
Премьер-министр Никол Пашинян сказал, что в сфере дорожного строительства осуществляются масштабные работы, однако проблемы с качеством не решены.
«Постоянно выявляются проблемы с качеством, конечно, в некоторых случаях бывают дополнительные факторы, которые способствуют этому, но качество работ должно находиться в центре нашего внимания. Причем, кроме проблем с качеством дорог, у нас есть также проблема с массой груза, перевозимого автомобильным транспортом, который тяжелее установленного веса. Мы приняли политическое решение о внедрении системы весового контроля, чтобы общественные инвестиции служили надлежащей цели», - сказал он.
Начальник бюро по координированию работ инспекционных органов аппарата премьер-министра Артур Асоян сказал, что эта тема находится в центре внимания: реализованы соответствующие законодательные изменения и в начальном периоде использовались передвижные весы для осуществления контроля на проблематичных участках.
«В дальнейшем с весами возникли определенные проблемы, мы приобрели статические весы и передвижные весы. Передвижные весы используются в Армавирской области, но мы постоянно меняем место, поскольку когда водители узнают, где они установлены, сразу находят альтернативное решение», - сказал он.
По словам Асояна, для статических весов предусмотрены 9 основных направлений – на участке дорог Араратской и Вайоцдзорской областей.
Согласно данным, после установки весов проведены 522 проверки, в результате которых применены административные штрафы в размере 14 млн. драмов, в а 2022 году выявлено 60 случаев нарушения в размере 13, 6 млн. драмов.
Никол Пашинян сказал, что нужно сделать все возможное.
«Говорят, что дорого, но есть такая фраза: "я не настолько богат, чтобы покупать дешёвые вещи". Создается впечатление, что постоянно покупая дешевый товар, у нас неограниченные ресурсы. Когда делаете что-то, делайте хорошо и быстро», - сказал он.