Ալիևն ու Կլաարը քննարկել են Ադրբեջանի ու Հայաստանի միջև հարաբերությունների կարգավորման հարցը, խաղաղության պայմանագրի ստորագրումը
15/07/2022 13:10
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևն ընդունել է Հարավային Կովկասում ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարին։
Կլաարն Ալիևին է փոխանցել Եվրամիության խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի ողջույնները։ Ալիևը շնորհակալություն է հայտնել ու խնդրել է ողջույններ փոխանցել Շառլ Միշելին։
«Հանդիպմանը մտքերի լայն փոխանակություն է տեղի ունեցել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման, խաղաղության պայմանագրի ստորագրման, հաղորդակցությունների բացման, Ադրբեջանի առջև ծառացած ականների խնդրի, Ղարաբաղյան առաջին պատերազմում անհետ կորածների հետ կապված։
Իլհամ Ալիևն ընդգծել է Բրյուսելում կայացած հանդիպումների արդյունքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացման կարևորությունն ու Հայաստանի ստանձնած պարտավորությունների կատարումը՝ համաձայն 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ի եռակողմ հայտարարության»,- հաղորդում է ԱՊԱ-ն:

Алиев и Клаар обсудили подписание мирного договора между Азербайджаном и Арменией
Президент Азербайджана Ильхам Алиев в пятницу принял спецпредставителя ЕС по Южному Кавказу Тойво Клаара, сообщает сайт Алиева.
«Алиев и Клаар подробно обсудили вопросы нормализации армяно-азербайджанских отношений, подписания мирного соглашения, разблокировки коммуникаций, минную проблему, с которой столкнулся Азербайджан, а также вопрос азербайджанских граждан, пропавших без вести в Первую Карабахскую войну», - говорится в информации.
Алиев в ходе встречи также подчеркнул важность реализации договоренностей, достигнутых по итогам встреч, состоявшихся в Брюсселе, и выполнения Арменией обязательств, взятых на себя по трехстороннему заявлению от 10 ноября 2020 года.