«Հրապարակ». ՔՊ-ն ընդդիմության հարցով որոշում չի կայացնի
«Երեկ օրենքի պահանջով ԱԺ խորհրդի արտահերթ նիստ գումարվեց, որի օրակարգում ընդդիմադիր 33 պատգամավորներին մանդատից զրկելու հարցն էր դրված։ ՔՊ-ական մեծամասնությունը պետք է որոշեր՝ ընդդիմադիրներին մանդատից զրկելու հարցով դիմե՞լ Սահմանադրական դատարան, թե՞ ոչ։ Օրենքը պահանջում է, որ նիստին ներկայանան այն պատգամավորները, որոնց հարցը քննվելու է, եթե չեն ներկայանում, նիստը հետաձգվում է մեկ շաբաթով, ապա երկրորդ անգամ քննարկվում է նրանց բացակայությամբ։ Ընդդիմադիրները երեկ չէին ներկայացել նիստին, ուստի այս հարցը կքննարկվի 1 շաբաթ հետո։ Սակայն  իշխանության մեր աղբյուրներն ասում են, որ ՔՊ-ն, ըստ ամենայնի, ընդդիմության հարցով որոշում չի կայացնի, չնայած խմբակցությունում կա ռադիկալ թև, որը պահանջում է առնվազն 10-15 պատգամավորի զրկել մանդատից։
Բանն այն է, որ վերջերս ԱԺ ՔՊ խմբակցությունում քննարկել են ընդդիմադիրների պաշտոնազրկման և մանդատազրկման հարցերը։ Պաշտոններից զրկելու հարցում միասնական են եղել, իսկ մանդատների հարցով որոշում չի ընդունվել․ խմբակցության մեծ մասը դեմ է եղել մանդատից զրկելու գործընթացին՝ համարելով, որ, նախ, միջազգային կառույցների կողմից լավ չի ընկալվի իրեն ժողովրդական բաստիոն հռչակած իշխանության այս քայլը, երկրորդ՝ կասկածներ են ունեցել, որ ՍԴ-ն կհամարի, որ ընդդիմադիրները քաղաքական գործունեությամբ են զբաղվել՝ խորհրդարանից դուրս, ուստի դա կդիտարկեն քաղաքական բոյկոտ և կմերժեն իրենց դիմումը։ Ըստ էության, այսօր քննարկվում է՝ ԱԺ-ն հիմնա՞րկ է, թե՞ քաղաքական մարմին։ Եթե հիմնարկ է, ուրեմն աշխատանքից բացակայած աշխատողները կարող են ազատվել աշխատանքից։ Եթե քաղաքական մարմին է՝ բոյկոտը քաղաքական պայքարի ամենաընդունված ձևերից է»։

«Грапарак»: «Гражданский договор» не примет решения по вопросу оппозиции
Газета «Грапарак» пишет, что по требованию закона накануне было созвано внеочередное заседание Совета Национального Собрания, в повестке которого был вопрос лишения 33 оппозиционных депутата мандата. Парламентской большинство – фракция «Гражданский договор» – должна была решить, обращаться в Конституционный суд по вопросу лишения оппозиционеров мандата или нет.
«Закон требует, чтобы на заседании присутствовали депутаты, вопрос которых обсуждается, и если они не приходят, то заседание откладывается на неделю, а потом обсуждается во второй раз, уже в их отсутствие. Оппозиционеры вчера не явились на заседание, поэтому вопрос будет обсужден через неделю. Однако, как сообщили наши источники, «Гражданский договор», по всей видимости, не примет решения по вопросу оппозиции, хотя во фракции есть радикальное крыло, которое требует лишить мандата как минимум 10-15 депутатов.
Дело в том, что недавно во фракции обсуждался вопрос отстранения от должности и лишения мандата оппозиционеров. В вопросе лишения должностей они были едины, а по вопросу мандатов решение не было принято. Большая часть фракции была против процесса лишения мандатов, считая, что, во-первых, этот шаг властей, провозгласившей себя бастионом демократии, не будет хорошо воспринят со стороны международных структур, и во-вторых, у них были сомнения, что Конституционный суд посчитает, что оппозиционеры занимались политической деятельностью вне парламента, поэтому сочтет это политическим бойкотом и отклонит иск. По сути, сегодня обсуждается вопрос – парламент это учреждение или политический орган.
Если учреждение, значит, отсутствие сотрудника на работе может стать причиной увольнения. Если политический орган, то бойкот – одна из самых принятых форм политической борьбы», - пишет газета.