Մուրադ Փափազյանի նկատմամբ վերաբերմունքը ՀՀ իշխանությունների կողմից բացարձակ անընդունելի է և նպաստում է համահայկական համախմբման տապալմանը. Արման Թաթոյան
15/07/2022 09:51
ՀՀ մարդու իրավունքների նախկին պաշտպան Արման Թաթոյանը խոսել է Ֆրանսիայի հայկական կազմակերպությունների համակարգող խորհրդի համանախագահ Մուրադ Փափազյանի հետ՝ կապված Հայաստանի Հանրապետություն իր մուտքի արգելքի հետ:
Փափազյանի փոխանցմամբ՝ իր տիկնոջ հետ Հայաստան ժամանելուց հետո «Զվարթնոց» օդանակավակայանում տեղեկացել է, որ իր մուտքը Հայաստանի Հանրապետություն արգելված է: Ըստ նրա` օդանավակայանում 4 ժամ պահվել է մինչև մուտքի հարցի լուծումը: Հայաստան մուտքի արգելքի վերաբերյալ պարզաբանումներ իրեն չեն տրամադրվել՝ չնայած իր բազմաթիվ խնդրանքներին: Առկա չեն նաև հրապարակային պարզաբանումներ:
«Նման վերաբերմունքը ՀՀ իշխանությունների կողմից բացարձակ անընդունելի է և նպաստում է համահայկական համախմբման տապալմանը:
Մուրադ Փափազյանը երկար տարիների գործունեություն է ծավալել միջազգային ատյաններում Հայաստանի ու Արցախի շահերի պաշտպանության ուղղությամբ, այդ թվում՝ 44-օրյա պատերազմի ընթացքում ու դրանից հետո: Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի կարգավիճակում այս հարցերով բազմիցս ենք համագործակցել պարոն Փափազյանի հետ:
Այս դեպքն, այն էլ առանց մարդուն պարզաբանումներ տրամադրելու, ունի նաև համահայկական նշանակություն և կարող է տանել վտանգավոր զարգացումների առ այն, որ ՀՀ պետական մարմինների կողմից մեր հայրենակիցների մուտքը Հայաստան կարող է կամայական արգելվել: Հարցն արդեն իսկ արժանացել է հանրային քննարկման նաև այս տեսանկյունից:
Ուստի, Հայաստանի իշխանությունները պարտավոր են պատշաճ պարզաբանումներ ներկայացնել պարոն Փափազյանին իր իրավունքները սահմանափակելու վերաբերյալ:
Հաշվի առնելով հայկական տիրույթում հարցի հանրային քննարկումների վտանգավոր ուղղությունները՝ պարզաբանումներ պետք է ներկայացվեն նաև հայ հանրությանը:
Հակառակ դեպքում ստացվում է ստեղծված իրավիճակում Հայաստան մուտքի արգելքը դառնում է իրավունքից դուրս գործող պատժիչ գործառույթ»,-այս մասին Facebook-յան իր էջում գրել է Թաթոյանը:

Отношение властей Армении в Мураду Папазяну абсолютно неприемлемо и способствует провалу всеармянской консолидации – Арман Татоян
15/07/2022 11:45
Бывший Защитник прав человека Армении Арман Татоян обратился к произошедшему с сопредседателем координационного совета армянских организаций Франции, членом Бюро АРФ «Дашнакцутюн» Мурадом Папазяном инциденту, которому запретили въезд в Армению.
Как сообщал Мурад Папазян, после прибытия в Армению вместе с супругой, он узнал в аэропорту «Звартноц», что ему запрещен въезд в Армению. По его словам, его держали в аэропорту в течение 4 часов до решения вопроса въезда. Несмотря на многочисленные просьбы, ему не было предоставлено разъяснение относительно причин запрета на въезд в Армению. Нет также публичного разъяснения.
«Подобное отношение со стороны властей Армении абсолютно неприемлемо и способствует провалу всеармянской консолидации.
Мурад Папазян на протяжении долгих лет занимался защитой интересов Армении и Арцаха в международных инстанциях, в том числе во время 44-дневной войны и после этого. В статусе омбудсмена Армении я неоднократно взаимодействовал по этим вопросам с господином Папазяном.
Этот инцидент, причем без предоставления человеку объяснений, имеет также общеармянское значение и может привести к опасным развитиям, в частности, когда государственные органы Республики Армения могут запретить въезд в Армению нашим соотечественникам. Вопрос уже стал предметом общественного обсуждения также с этой точки зрения.
Посему, власти Республики Армения обязаны предоставить надлежащие разъяснения господину Папазяну относительно ограничении его прав.