«Հրապարակ». Ներքին զորքերի ծառայողներին այլևս սահման չեն ուղարկում
«2018-ի հեղափոխությունից հետո՝ հուլիսին, իշխանությունը քաղաքական որոշում կայացրեց, որ ոստիկանության ներքին զորքերին պետք է սահման ուղարկեն։ Չնայած «Ներքին զորքերի մասին» օրենքով ՆԶ խնդիրների ցանկում է նաև «երկրի պաշտպանությանը մասնակցելը», սակայն նախկին իշխանությունները դա չէին անում, հակառակը` ՆԶ-ն օգտագործվում էր ներքաղաքական խնդիրների ու հատկապես` հանրահավաքները ճնշելու համար:
2018-ին գալով իշխանության՝ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, որ ամեն ինչ փոխվում է, ոստիկանությունը ոչ թե պետք է իշխանություններին պաշտպանող և ներքաղաքական խնդիրներ լուծող մարմին լինի, այլ ծառայի երկրին ու հասարակությանը, և խրոխտ քայլ արեց` ինքն էլ անձամբ ոստիկանների առաջին հերթափոխին հանդիսավոր արարողությամբ ճանապարհեց դեպի սահման։ 18-ի սեպտեմբերից սկսած՝ 15- օրյա հերթափոխով ոստիկանները սահման էին պահում։
Տեղեկացանք, որ ամիսներ առաջ այդ որոշումը հետողորմյա է արվել, ներքին զորքերի ծառայողներին այլևս սահման չեն ուղարկում, հասկանալի է, որ Հայաստանից Արցախ նույնիսկ զինվորներ չեն ուղարկվում, բայց պատերազմից հետո նույն ՆԶ ծառայողները շարունակում էին ինչ-որ պարբերականությամբ Հայաստանի սահմաններին ծառայություն իրականացնել։ Հիմա վերջնականապես դա դադարեցվել է»։

«Грапарак»: Служащие внутренних войск больше не занимаются охраной границы
После революции 2018 года, в июле, власти приняли политическое решение, что внутренние войска полиции должны быть отправлены на границу, пишет газета «Грапарак».
«Несмотря на то, что согласно закону «О внутренних войсках», «участие в защите страны» входит в задачи внутренних войск, прежние власти не делали этого, наоборот, использовали внутренние войска для решения внутриполитических вопросов и подавления митингов.
Придя в 2018 году к власти, Никол Пашинян заявил, что все изменится, полиция должна быть не органом, защищающим власти и решающим внутриполитические проблемы, а служить стране и обществу. Он даже лично присутствовал на торжественной церемонии сопровождения первой группы полицейских на границу. Начиная с сентября 2018 года, полицейские охраняли границу, сменяясь через 15 дней.
Мы узнали о том, что несколько месяцев назад это решение было отменено. После войны служащие внутренних войск продолжали с какой-то периодичностью нести службу на границе, однако сейчас окончательно прекратили», - пишет газета.