Հայ դպրոցականները կմասնակցեն «Միջազգային խելացի արձակուրդներին»
2022 թվականի հուլիսի 17-ից օգոստոսի 6-ը Հայաստանի դպրոցականները կմասկակցեն «Միջազգային խելացի արձակուրդներ» «Ռոսատոմ» պետկորպորացիայի ոլորտային նախաձեռնության՝ «Ռոսատոմի դպրոց» նախագծի ներքո:
Ծրագրի շրջանակներում տարբեր երկրների պատանիներն իրենց հանգիստն անցկացնում են մանկական ճամբարներում՝ միասին զբաղվում սպորտով, ծանոթանում տարբեր ազգերի մշակույթին, ավանդույթներին և խոհանոցին, հնարավորություն ստանում փորձելու սեփական ուժերը տարբեր ասպարեզներում։
Հայաստանի, Բելառուսի, Ղազախստանի և Ուզբեկստանի երեխաները հերթափոխի մասնակից կդառնան Կրասնոդարի երկրամասի «Օրլյոնոկ» համառուսաստանյան մանկական կենտրոնում և Սվերդլովսկի մարզի «Սոլնիշկո» մանկական առողջապահական կրթական կենտրոնում։ Հայաստանից 9 դպրոցական կգնան «Օրլյոնոկ» և 7-ը՝ «Սոլնիշկո»։ Ընտրությունը կատարվել է «Ռոսատոմ» պետկորպորացիայի՝ Հայաստանում իրականացվող միջոցառումների ակտիվ մասնակիցներից՝ Look around Գիտության փառատոն, «Ատոմային տեխնոլոգիաների օրեր», Մեծամորի թիվ 2 ավագ դպրոցում անցկացվող More for Metsamor նախագիծը, ինչպես նաև «Խաղաղ ատոմ» ատոմային բնագավառի աշխատողների երեխաների թիմի ակտիվիստները:
«Շատ ուրախ եմ, որ ուսումնական տարվա ընթացքում մասնակցել եմ Ռոսատոմի նախագծերին, և իմ աշխատանքով հնարավորություն ունեցա այցելել մանկական ճամբար։ Ես իսկապես անհամբեր սպասում էի ուղևորությանը դեպի «Սոլնիշկո», լսել եմ, որ Ուրալից այն կողմ կա գեղեցիկ բնություն, անտառներ, հուսով եմ, որ ես նաև ձեռք կբերեմ նոր ընկերներ, շատ կվազեմ, կցատկեմ և կզբաղվեմ հետաքրքիր նախագծերով», - կիսվել է իր տպավորություններով Մեծամորի թիվ 1 հիմնական դպրոցի 8-րդ դասարանի աշակերտ Դավիթ Մանուկյանը։
Միջազգային խելացի արձակուրդները՝ «Ռոսատոմի դպրոցի» կարևորագույն նախաձեռնություններից է: Ծրագրի նպատակն է զարգացնել երեխայի ստեղծագործական ներուժը տարբեր գործունեության մեջ՝ արվեստ, գիտություն, տեխնոլոգիա: Ծրագրի մասնակիցները կներգրավվեն կրթական միջոցառումների համակարգում, որը ներդաշնակորեն համատեղում է լրացուցիչ կրթությունը, հասակակիցների և հետաքրքիր մեծահասակների հետ շփումը, հանգիստն ու ժամանցը:
«Մենք հրավիրումենք մանկական ճամբարներ տաղանդավոր երեխաներին այն երկրներից, որտեղ «Ռոսատոմ» պետկորպորացիան իրականացնում է կամ նախատեսում է իրականացնել սեփական ծրագրեր: Այս տարի մենք հերթափոխ ենք անցկացնում «Օրլյոնոկ» և «Սոլնիշկո» մանկական ճամբարներում, և երեխաները ոչ միայն հիանալի հնարավորություն են ստանում ամռանը հանգստանալու, վայելելու Սև ծովի ափն ու Ուրալի անտառները, այլև կկարողանան ցույց տալ և զարգացնել իրենց սեփական տաղանդները։
Հերթափոխների ծրագիրը հագեցած է բազմաբնույթ միջոցառումներով. երեխաները կկարողանան փորձել իրենց տարբեր տեսակի արվեստներում, գիտության մեջ և ժամանակակից տեխնոլոգիաներում: Եվ ամենակարևորը, նման միջազգային ձևաչափն օգնում է երեխանըերին ծանոթանալ տարբեր մշակույթներին, հետաքրքրություն է առաջացնում աշխարհի նկատմամբ և հարգանք է զարգացնում շրջապատի հանդեպ»,- ասել է «Ռոսատոմ» պետկորպորացիայի տարածաշրջանների հետ համագործակցության վարչության խորհրդական, «Ռոսատոմի դպրոց» նախագծի ղեկավար Նատալյա Շուրոչկովան։
Հերթափոխի ավարտին յուրաքանչյուր դեռահաս կստանա ծրագրի մասնակցության վկայական, իսկ ամենաակտիվ ու նախաձեռնող մասնակիցները՝ վկայականներ ու դիպլոմներ։

Армянские школьники примут участие в «Международных умных каникулах»
С 17 июля по 6 августа 2022 года школьники из Армении станут участниками программы «Международные умные каникулы» в рамках проекта «Школа Росатома» - отраслевой инициативы Госкорпорации «Росатом». В рамках программы подростки из разных стран проводят каникулы в детских лагерях - вместе занимаются спортом, знакомятся с культурой, традициями и кухней разных народов, имеют возможность попробовать себя в различных видах деятельности.
Дети из Армении, Белоруссии, Казахстана и Узбекистана станут участниками смен во Всероссийском детском центре «Орленок» в Краснодарском крае и в Детском оздоровительном образовательном центре «Солнышко» в Свердловской области. От Армении 9 школьников отправятся в «Орленок» и 7 - в «Солнышко». Отбор был проведен среди активных участников мероприятий Госкорпорации «Росатом», которые реализуются в Армении – фестиваль науки Look around, «Дни атомных технологий», проекта More for Metsamor в старшей школе N2 г.Мецамор, а также активистов команды детей атомщиков «Мирный атом».
«Я очень рад, что принимал участие в проектах Росатома во время учебного года, и своим трудом получил возможность побывать в детском лагере. Я очень жду поездку в «Солнышко», я слышал, что за Уралом красивая природа, леса, надеюсь, что также заведу друзей и буду много прыгать, бегать и заниматься интересными проектами», - поделился впечатлениями ученик 8 класса Основной школы № 1 г. Мецамор Давид Манукян.
Международные умные каникулы – это одна из важнейших инициатив «Школы Росатома». Цель программы - развить творческий потенциал ребенка в различных видах деятельности: искусство, наука, технологии. Участники программы погрузятся в систему образовательных событий, в которых гармонично сочетаются дополнительное образование, общение со сверстниками и интересными взрослыми, отдых и развлечения.
«Мы приглашаем в детские лагеря талантливых детей из стран, в которых Госкорпорация «Росатом» реализует или планирует реализовывать собственные проекты. В этом году мы проводим смены в детском лагере «Орленок» и «Солнышко», и дети не просто получают прекрасную возможность отдохнуть летом, насладиться черноморским побережьем и уральскими лесами, но и смогут проявить и развить собственные таланты. Программа смен насыщенна различными активностями: дети смогут попробовать себя в различных видах искусств, науке и современных технологиях. И самое главное – такой международный формат помогает детям знакомиться с различными культурами, пробуждает интерес к миру и воспитывает уважение к окружающим», - отметила советник Департамента по взаимодействию с регионами Госкорпорации «Росатом», руководитель проекта «Школа Росатома» Наталья Шурочкова.
По окончании смены каждый подросток получит сертификат участника программы, а наиболее активные и инициативные участники получат грамоты и дипломы.