Այս պահին որոշվում է Հարավային կովկասում ուժերի հարաբերակցության հարցն ու Հայաստանի ճակատագիրը, որտեղ մենք ոչ թե սեղանի շուրջ ենք, այլ սեղանի վրա․ Ղազինյան
19/07/2022 17:10
Այսօր Թեհրանում որոշվելու է Հայաստանի և հայ ժողովրդի ճակատագիրը.
Թեհրանում հանդիպելու են Իրանի, Ռուսատանի և Թուրքիայի նախագահները, իսկ մինչ այդ Հայաստան էին ժամանել ԱՄՆ, Իրանի և Ռուսաստանի արտաքին հետախուզական ծառայությունների ղեկավարները, սոցցանցի իր էջում գրել է քաղաքական գործիչ Արթուր Ղազինյանը։
«Իրանը հայտարարեց, որ արդեն պատրաստ է միջուկային զենքի պատրստման, ունի բոլոր անհրաժեշտ տեխնոլոգիաները:
Ադրբեջանը ԵՄ հետ հաստատում է ռազմավարական էներգետիկ համագործակցոթյուն՝ պարտավորվելով ավելացնել Եվրոպա արտահանվող նավթի և գազի ծավալները՝ դրանով իսկ նվազեցնելով Եվրոպայի էներգետիկ կախվածությունը Մոսկվայից: Հայտարարվեց նաև ԵՄ հետ առաջիկա ամիսներին ռազմավարական գործընկերության մասին համաձայնագիր ստորագրելու նպատակների մասին:
Շարունակվում են Թուրքիայի ու Ադրբեջանի նկրտումները Սյունիքի և Հայաստանի այլ տարածքների ու ենթակառուցվածքների նկատմամբ՝ համարելով այս պահը պատմական հնարավորություն հայկական հարցը վերջնականապես լուծելու և տարածաշրջանը հայերից մաքրելու համար:
Նշված բոլոր փաստերը վկայում են այն մասին, որ այս պահին որոշվում է Հարավային կովկասում ուժերի հարաբերակցության հարցն ու Հայաստանի ճակատագիրը, որտեղ մենք ոչ թե սեղանի շուրջ ենք, այլ սեղանի վրա:
Ադրբեջանի ու Թուրքիայի նպատակների վերջնական իրականացմանը խոչընդոտում է միայն տարածաշրջանում դեռևս կարևոր մնացած ռուսական գործոնը կամ որ նույնն է՝ Արցախում և Հայաստանում ռուսական զինված ուժերի առկայությունը:
Ռուսաստանի տարածաշրջանային ազդեցությունը չեզոքացնելու հարցում համընկել են ԱՄՆ, ԵՄ, Միացյալ Թագավորության, Թուրքիայի ու Ադրբեջանի շահերը, ինչին հակադրվում են Ռուսաստանի և Իրանի շահերը:
Ո՛չ Ռուսաստանը, ո՛չ Իրանը պատրաստ չեն զիջել, ինչի ապացույցը Ռուսաստանի Արտաքին հետախուզական ծառայության ղեկավար Նարիշկինի՝ Երևանում արված հայտարարությունն ու Ռուսաստան-Իրան ռազմավարական համագործակցության մասին համաձայնագրի ստորագրման նախապատրաստումն է:
Եթե նկատեցիք, Հայաստանի շահերի մասին ոչինչ չասվեց, քանի որ սեղանի վրա գտնվող միավորը գործընթացների սուբյեկտ չի կարող լինել. այն հանդես է գալիս օբյեկտի կարգավիճակում, իսկ Հայաստանի դե-յուրե իշխանությունները փաստացի գործում են թուրք-ադրբեջանական շահերի սպասարկման տիրույթում:
Եթե այսօր Թեհրանում երեք պետությունների ղեկավարներին չհաջողվի հաստատել նոր ստատուս-քվո, ապա պետք է սպասել տարածաշրջանային նոր, շատ ավելի մեծ պատերազմի: Իսկ հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ կողմերը սահմանել են պահանջների ամենաբարձր նշաձողը և պատրաստ չեն զիջել, ապա մեծ հավանականությամբ նոր ստատուս քվո հաստատել չի հաջողվի:
Հ.Գ. Հերթական անգամ հաստատվում է աշխարհաքաղաքական աքսեոման. եթե պատերազմի և խայտառակության մեջ ընտրում ես խայտառակությունը, ապա ստանում ես և՛ խայտառակություն, և՛ պատերազմ . . .»,- գրել է Ղազինյանը։

Артур Казинян: Сейчас решается вопрос соотношения сил на Южном Кавказе и судьба Армении, а мы находимся не за переговорным столом, а – на этом столе
19/07/2022 18:15
Сегодня в Тегеране решается судьба Армении и армянского народа. В Тегеране сегодня встретятся президенты Ирана, России и Турции, а до этого в Армению прибыли главы внешней разведки США, Ирана и России, написал на своей странице в Facebook бывший депутат парламента Артур Казинян.
«Иран заявил, что уже готов к созданию ядерного оружия, имеет все необходимые технологии.
Азербайджан устанавливает стратегическое энергетическое сотрудничество с ЕС, обязуясь увеличить объемы экспорта нефти и газа в Европу, тем самым уменьшая энергетическую зависимость Европы от Москвы. Объявлено также о намерении подписать в ближайшие месяцы соглашение о стратегическом партнерстве с ЕС.
Турция и Азербайджан стремятся захватить Сюник и другие территории Армении, считая этот момент исторической возможностью для окончательного решения армянского вопроса и очистки региона от армян.
Все отмеченные факты свидетельствуют о том, что в данный момент решается вопрос соотношения сил на Южном Кавказе и судьба Армении, а мы находимся не за переговорным столом, а – на этом столе.
Окончательной реализации целей Азербайджана и Турции препятствует лишь оставшийся в регионе важный российский фактор или наличие российских вооруженных сил в Арцахе и Армении, что одно и то же.
Интересы США, ЕС, Соединенного Королевства, Турции и Азербайджана совпадают в вопросе нейтрализации регионального влияния России, чему противопоставляются интересы России и Ирана.
Ни Россия, ни Иран не готовы к уступкам, доказательством чему является заявление руководителя Службы внешней разведки России Сергея Нарышкина в Ереване и подготовка к подписанию соглашения о стратегическом сотрудничестве Россия-Иран.
Если заметили, то об интересах Армении ничего не было сказано, поскольку страна, которая находится на переговорном столе, не может быть субъектом в процессах, она выступает в статусе объекта, а де-юре власти Армении фактически обслуживают турецко-азербайджанских интересы.
Если сегодня главам трех стран в Тегеране не удастся установить новый статус-кво, то следует ожидать новой, гораздо более масштабной региональной войны. А учитывая то обстоятельство, что стороны установили самую высокую планку требований и не готовы уступить, то, скорее всего, установить новый статус-кво не удастся».
P.S. В очередной раз подтверждается геополитическая аксиома: если страна, выбирая между войной и позором, выбирает позор, то получает и войну, и позор…», - написал Артур Казинян.