«Չհատել կոռեկտության սահմանները». ԲԴԽ-ն Գլխավոր դատախազությանը կոչ է անում լինել հնարավորինս զուսպ
ՀՀ բարձրագույն դատական խորհուրդը հայտարարությամբ է հանդես եկել՝ Գլխավոր դատախազությանը կոչ անելով «լինել հնարավորինս զուսպ»:
«18.07.2022թ.-ին ՀՀ Գլխավոր դատախազության պաշտոնական կայքէջում հրապարակվել է «Կրկնահանցագործը նոր հանցագործություններ է կատարել՝ դատարանների անհիմն որոշումների արդյունքում պատժի կրումից վաղաժամկետ ազատ արձակվելու արդյունքում» խորագրով հաղորդագրություն, որում կասկածի տակ է դրվել Առաջին, Վերաքննիչ և Վճռաբեկ ատյանների կողմից միևնույն գործով կայացված և օրինական ուժի մեջ մտած դատական ակտերի հիմնավորվածությունն ու օրինականությունը:
Բարձրագույն դատական խորհուրդն անթույլատրելի և դատապարտելի է համարում հատկապես պետական մարմինների կողմից նման գործելաոճը, քանի որ այդ արատավոր երևույթը ոչ միայն անհիմն հեղինակազրկում է դատական իշխանությանը, այլև ստեղծում է տպավորություն, որ պետական մարմինները չեն հարգում օրենքը, ինչն անելը հենց առաջնահերթ վերջիններիս պարտականությունն է:
Կոչ ենք անում մեր գործընկերներին իրենց արտահայտություններում լինել հնարավորինս զուսպ, չհատել կոռեկտության սահմանները և հարգանք դրսևորել օրենքի և դատական իշխանության նկատմամբ»,-ասվում է հայտարարությունում:

Высший судебный совет призвал Генпрокуратуру Армении не переходить границы корректности
Высший судебный совет Армении выступил с заявлением, призвав генеральную прокуратуру к сдержанности.
«18 июля 2022 года на официальном сайте Генеральной прокуратуры было опубликовано сообщение под заглавием «Рецидивист совершил новые преступления в результате досрочного освобождения от отбывания наказания из-за необоснованных решений судов», в котором поставил под сомнение обоснованность и законность судебных актов, которые приняты по одному и тому же делу судом Первой инстанции, Апелляционным и Кассационным судами и вступили в силу 9 июля 2022 года.
Высший судебный совет считает недопустимым и предосудительным подобный стиль поведения, особенно со стороны государственных органов, поскольку это порочное явление не только дискредитирует судебную власть, но и создает впечатление, что государственные органы не уважают закон, что является первоочередной обязанностью последних.
Призываем наших коллег проявлять сдержанность в своих высказываниях, не переходить границы корректности и проявлять уважение к закону и судебной власти», - говорится в заявлении.