«Ժողովուրդ». Ով կփոխարինի Տիգրան Մուկուչյանին ԿԸՀ պաշտոնում
«Իշխող քաղաքական ուժը՝ «Քաղաքացիական պայմանագիրը», Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի նախագահի պաշտոնը նույնպես իրենով կանի: «Ժողովուրդ» օրաթերթի տեղեկություններով՝ ԿԸՀ նախագահի պաշտոնում 11 տարի պաշտոնավարող Տիգրան Մուկուչյանին փոխարինելու կգա նախկին լրագրող, այժմ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի փոխնախագահ Վահագն Հովակիմյանը: Տեղեկությունը փորձեցինք նաև Հովակիմյանից ճշտել, նա, սակայն, անպատասխան թողեց մեր հեռախոսազանգերն ու հաղորդագրությունները:
«ժողովուրդ» օրաթերթի աղբյուրը վստահեցրեց, որ թեև սեփական թիմում Հովակիմյանի թեկնածությանը ոչ միանշանակ են վերաբերվում, այնուամենայիվ, քաղաքական որոշում կա, որ հենց նա է լինելու ԿԸՀ հաջորդ նախագահը: Ըստ Ընտրական օրենսգրքի՝ ԿԸՀ-ն նոր նախագահ պետք է ունենա մինչև հոկտեմբերի 12-ը. այդ ժամանակ է լրանում գործող նախագահ Մուկուչյանի պաշտոնավարման ժամկետը: Մինչև այդ, սակայն, Ազգային ժողովի խմբակցությունները կարող են թեկնածուներ առաջադրել, ներկայացնել ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողով, որտեղ հաստատում անցնելուց հետո նախագահի թեկնածուի հարցը կքննարկվի ԱԺ լիագումար նիստերի ժամանակ:
Եվ քանի որ առաջադրումների վերջնաժամկետը մոտ օրերս ավարտվում է, ըստ «Ժողովուրդ» օրաթերթի տեղեկությունների, ԱԺ «ՔՊ» խմբակցությունը շուտով կհայտարարի Հովակիմյանի թեկնածությունն առաջադրելու մասին: Նշենք, որ նախկին իշխանություններին Հայաստանը կուսակցականապետության վերածելու համար մեղադրող Փաշինյանի իշխանությունը, փաստորեն, հակված է պետության բոլոր ոլորտները կուսակցականացնել, պաշտոններն էլ՝ սեփական կուսակիցների միջև բաժանել: ԿԸՀ-ն, որ շուրջ 30 տարի կուսակցական նախագահ չի ունեցել, այժմ փաստացի ՔՊ-ական ղեկավար է ունենալու:
Ու առաջին անգամն է նաև, որ գործող պատգամավորն ու քաղաքական թիմի անդամը գործուղվելու են ընտրական հանձնաժողով: Սա ոչ այլ ինչ է, քան ժողովրդավարական նորմերի ու կարգերի ուղիղ ոտնահարում, երբ ընտրական քաղաքականություն մշակողն ու իրականացնողը ոչ թե անկախ մասնագետներն են լինելու, այլ իշխող քաղաքական ուժի ներկայացուցիչները:
Ի դեպ, հաշվի առնելով հանգամանքը, որ ԿԸՀ-ում կան իրապես իրենց գործի գիտակ, խիստ փորձառու ու արհեստավարժ մասնագետներ, չի բացառվում, որ Մուկուչյանի հետ նրանք էլ կհավաքեն իրենց ճամպրուկն ու կլքեն ԿԸՀ-ն»։

«Жоховурд»: Кто сменит Тиграна Мукучяна на должности председателя ЦИК
Газета «Жоховурд» пишет со ссылкой на свои источники, что правящая политическая сила «Гражданский договор» приберет к рукам также пост председателя Центральной избирательной комиссии. По сведениям издания, занимавшего на протяжении 11 лет должность председателя ЦИК Тиграна Мукучяна сменит бывший журналист, ныне заместитель председателя постоянной парламентской комиссии по государственно-правовым вопросам Ваагн Овакимян.
«Мы попытались уточнить эту информацию у самого Овакимяна, однако он не ответил на наши телефонные звонки и сообщения.
Наш источник заверил, что хотя кандидатура Овакимяна неоднозначно воспринимается в его собственной команде, однако принято политическое решение, что именно он станет следующим председателем ЦИК. Согласно Избирательному кодексу, до 12 октября в ЦИК должен быть новый председатель, именно в это время истекает срок полномочий нынешнего президента Мукучяна. Однако до этого фракции парламента могут выдвинуть кандидатов, представить в постоянную комиссию по государственно-правовым вопросам для утверждения, после чего вопрос кандидата в председатели будет обсуждаться на пленарных заседаниях НС.
И поскольку срок выдвижения кандидатов истекает в ближайшее время, фракция «Гражданский договор» вскоре объявит о выдвижении кандидатуры Овакимяна. Отметим, что обвиняющий прежние власти Армении в «партизации» государства Никол Пашинян, фактически склоняется к партизации всех сфер государства, а должности – распределяет между членами своей партии. ЦИК около 30 лет возглавлял беспартийный председатель, а сейчас фактически им будет руководить член «Гражданского договора». И впервые действующий депутат и член политической команды будет командирован в ЦИК. Это не что иное, как прямое нарушение демократических норм и порядков.
Кстати, учитывая то обстоятельство, что в ЦИК есть очень опытные и профессиональные специалисты, не исключается, что они покинут ЦИК вместе с Мукучяном», - пишет газета.