Շշալցված կոնյակի և գինիների արտահանման ծավալի ավելացումը շարունակելու ենք պահել ուշադրության կենտրոնում․ Փաշինյան
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մոտ տեղի ունեցած խորհրդակցությանը քննարկվել են ընթացիկ տարվա ընթացքում խաղողի վերամշակման հետ կապված խնդիրներն ու դրանց լուծման հնարավորությունները, տեղեկացնում են ՀՀ կառավարությունից։
«Զեկուցվել է, որ վերջին տարիների ընթացքում մեր երկրից շշալցված կոնյակի արտահանման ծավալները շարունաբար աճել են: Նման միտում է առկա նաև խաղողի գինու դեպքում: Վերջինիս սպառման ծավալներն աճում են նաև հանրապետության տարածքում:
Այս համատեքստում անդրադարձ է կատարվել այս տարի ակնկալվող բերքի ծավալներին, մթերման գործընթացի կազմակերպմանը, գյուղացիական տնտեսությունների և ընկերությունների հետ տարվող աշխատանքների ընթացքին:
Նշվել է, որ արդեն իսկ պետական սուբսիդավորման ծրագրի շրջանակում արտադրողների և մթերողների միջև կնքվել է շուրջ 97 հազար տոննա խաղողի մթերման պայմանագիր, գործընթացը կրում է շարունակական բնույթ:
Կարևորվել է հնարավոր խնդիրների լուծման ուղղությամբ ամենօրյա հետևողական աշխատանքների իրականացումը և կառավարության գործիքակազմերի շրջանակում մթերող ընկերություններին օժանդակության ցուցաբերումը՝ արտահանման ծավալների ավելացման նպատակով:
Այս առումով ընդգծվել է, որ կառավարությունն առաջիկայում նախատեսում է հանդես գալ արտահանման գործընթացում տուրքերի վճարների օպտիմալացման նախաձեռնությամբ:
Վարչապետ Փաշինյանը կարևորել է մեր երկրից շշալցված կոնյակի և գինիների արտահանման ծավալների հետևողական ավելացումն ու նշել, որ գործադիրը շարունակելու է հարցը պահել ուշադրության կենտրոնում»,- նշված է հաղորդագրությունում:

Увеличение объемов экспорта коньяка и вин продолжает оставаться в центре внимания правительства – Никол Пашинян
Под председательством премьер-министра Никола Пашиняна состоялось совещание, в ходе которого были обсуждены проблемы переработки винограда в текущем году и возможности их решения, сообщает пресс-служба правительства Армении.
Было доложено, что в последние годы объем экспорта коньяка из нашей страны постоянно увеличивался. Аналогичная тенденция наблюдается и в случае с виноградным вином. Объемы потребления последних увеличиваются также на территории республики.
В данном контексте были затронуты ожидаемые в этом году объемы урожая, вопросы организации процесса закупок, ход работ с фермерскими хозяйствами и предприятиями.
Было отмечено, что в рамках государственной программы субсидирования между производителями и поставщиками заключен договор на закупку около 97 тысяч тонн винограда, процесс носит продолжительный характер.
Была подчеркнута важность ежедневных последовательных работ для решения возможных проблем и оказания помощи закупочным компаниям в рамках инструментария правительства с целью увеличения объемов экспорта.
В этой связи было отмечено, что правительство планирует в ближайшее время выступить с инициативой по оптимизации уплаты пошлин в процессе экспорта.
Премьер-министр Пашинян подчеркнул важность последовательного увеличения объемов экспорта коньяка и вин из нашей страны и отметил, что правительство и впредь будет держать этот вопрос в центре внимания.