«Երկրում կա խորհրդարանական ճգնաժամ, քաղաքական ճգնաժամ, և եթե ապօրինի ճանապարհով փորձեն ընդդիմությանը զրկել մանդատներից, կլինի նաև լիարժեք սահմանադրական ճգնաժամ»․ Սաղաթելյան
Ընդդիմությունը սեպտեմբերին կգնա խորհրդարան, բայց իր օրակարգով: Այս հարցում դիրքորոշման փոփոխություն չկա․ «Երկիր Մեդիա»-ին հայտնել է ՀՅԴ Հայաստանի Գերագույն մարմնի ներկայացուցիչ Իշխան Սաղաթելյանը։
Ըստ նրա՝ իշխանական պատգամավորների օրակարգը ընդհանրապես չի սպասարկում հայ ժողովրդի շահը, իսկ ընդդիմության բոլոր նախաձեռնությունները բոյկոտվել են։
«Երկրում կա խորհրդարանական ճգնաժամ, քաղաքական ճգնաժամ, և եթե հերթական ապօրինի ու հակասահմանադրական ճանապարհով փորձեն ընդդիմությանը զրկել մանդատներից, երկրում կլինի նաև լիարժեք սահմանադրական ճգնաժամ», - ասաց Սաղաթելյանը՝ ընդգծելով նաև, որ ընդդիմության հետ շանտաժի լեզվով չեն կարող խոսել, իրենք ուսանող չեն, որ բացակայությունների պատճառով կարողանան հեռացնել։
Նա խորհրդարանական աշխատանքների բոյկոտն արդարացված է համարում․ շարժման շնորհիվ է, որ Արցախի հարցում իշխանության հռետորաբանությունը փոխվել է, բայց սա դեռ ձեռքբերում չէ: Ներկայումս «Դիմադրություն» շարժումը կազմակերպական աշխատանքների փուլում է, իսկ սեպտեմբերից պայքարը նոր շունչ ու ոգի է ստանալու։

Оппозиция в сентябре вернется в парламент, но со своей повесткой – Ишхан Сагателян
«Наша позиция в этом вопросе не изменилась», - заявил «Yerkir Media» представитель Верховного органа АРФД Ишхан Сагателян.
По его словам, повестка депутатов правящей фракции «Гражданский договор» не обслуживает интересы армянского народа, а все инициативы оппозиции бойкотировались.
«В стране налицо парламентский кризис, политический кризис и если попытаются лишить оппозицию мандатов очередным незаконным и антиконституционным путем, то в стране возникнет также полноценный конституционный кризис», - сказал Ишхан Сагателян, подчеркнув, что власти не могут говорить на языке шантажа с оппозицией, они не студенты, чтобы их отстраняли из-за отсутствий.
Он отметил, что считает бойкот парламентских работ оправданным и риторика властей в вопросе Арцаха изменилась именно благодаря движению, однако это нельзя считать достижением. В настоящее время Движение сопротивления проводит организационные работы, а в сентябре борьба получит новый импульс и размах.