Ավետիք Չալաբյանի հանդեպ կիրառվող քաղաքական հետապնդումը Հայաստանում տեռորի ժամանակների նախանշանն է. Մենուա Սողոմոնյան
25/07/2022 12:38
«Համախմբում» նախաձեռնության անդամ, ԵՊՀ դասախոս Մենուա Սողոմոնյանի պնդմամբ՝  «Համախմբում» շարժման անդամ, հասարակական-քաղաքական գործիչ Ավետիք Չալաբյանի գործին առնչվող ապօրինությունները հերթական անգամ ապացուցում են, որ Հայաստանում խախտված է սահմանադրական կարգը:
«Երեք փաստ կարող եմ նշել. թե՛ Քննչական կոմիտեի, թե՛ Դատախազության, թե՛ դատարանների կողմից քաղաքական պատվերի կատարում, երկրորդ՝ ԱԺ ՔՊ խմբակցությունը մեկ մարդու նման քրեական դատավարության օրենսգրքում փոփոխություն է կատարում, որպեսզի Ավետիք Չալաբյանին մեղսագրվող հոդվածը շարունակի պարունակել հանցակազմ, երրորդ՝ պետական իշխանություններից անկախ հանդիսացող Կենտրոնական բանկը, որի խորհրդի անդամ է Ավետիք Չալաբյանի եղբայրը, իշխանության թելադրանքով հալածանք է սկսում նաև նրա եղբոր՝ Արա Չալաբյանի նկատմամբ՝ նպատակ ունենալով հեռացնել նրան աշխատանքից և դրանով ազդել Ավետիք Չալաբյանի վրա», - այսօր լրագրղների հետ հանդիպմանը հայտարարեց Սողոմոնյանը:
Նրա խոսքով՝ Ավետիք Չալաբյանին պատժում են քաղաքական երկու պատճառներով. «Առաջինը՝ Ավետիք Չալաբյանի անձը որպես քաղաքական հակառակորդ Նիկոլ Փաշինյանի, երկրորդ՝ Չալաբյանի օրակարգը որպես հակընդդեմ օրակարգ այն կործանարար ու վտանգավոր ուղեգծին, որն իրականացվում է գործող իշխանությունների կողմից»:
«Ավետիք Չալաբյանի հանդեպ կիրառվող քաղաքական հետապնդումը Հայաստանում տեռորի ժամանակների, 37 թվի նախանշանն է: Եթե մենք անտարբեր ենք մնում, մենք պետք է ակնկալենք, որ այսպիսի դեպքերը մտնելու են յուրաքանչյուրիս տուն», - հավելեց Սողոմոնյանը:

Политическое преследование в отношении Аветика Чалабяна – предвестие террора, 37-го года в Армении – Менуа Согомонян
25/07/2022 14:44
Член инициативы «Единение», преподаватель Ереванского государственного университета Менуа Согомонян утверждает, что беззакония, связанные с делом общественно-политического деятеля Аветика Чалабяна, еще раз доказывают, что в Армении нарушен конституционный строй.
Он отметил, что об этом свидетельствуют три факта.
«Во-первых, и Следственный комитет, и Генпрокуратура, и суд исполняют политический заказ. Во-вторых, депутаты правящей партии «Гражданский договор» все как один голосуют за изменение в Уголовно-процессуальный кодекс, чтобы статья, по которой обвиняется Аветик Чалабян, продолжала содержать состав преступления. В-третьих, Центральный банк, членом правления которого является брат Аветика Чалабяна, по указанию властей начинает преследование в отношении его брата Ара Чалабяна с целью его увольнения с работы и тем самым оказания влияния на Аветика Чалабяна», - заявил сегодня журналистами Менуа Согомонян.
По его словам, есть две политические причины для наказания Аветика Чалабяна: «Первая – личность Чалабяна как политического оппонента Никола Пашиняна, а вторая – его повестка как противоречащая губительному и опасному курсу, который проводится действующей властью».
«Политическое преследование в отношении Аветика Чалабяна – предвестие "Большого террора", 37-го года в Армении. Если мы останемся равнодушными к этому, то следует ожидать, что с такими случаями столкнется каждый из нас», - добавил Согомонян.