Արմեն Գրիգորյանի առողջական վիճակի հետ կապված լուրջ խնդիրներ, լուրջ բողոքներ չեն եղել, որ վերանայվեր խափանման միջոցը. Կարեն Անդրեասյան
28/07/2022 12:01
Արդարադատության նախարար Կարեն Անդրեասյանն այսօր անդրադարձավ պրոդյուսեր Արմեն Գրիգորյանի՝ դատարանի դահլիճում մահվան դեպքին: Ասաց՝ առիթ չի ունեցել ասելու՝ իր խորը ցավն է արտահայտում:
«Ցանկացած մարդու մահ ողբերգություն է, տվյալ դեպքում մենք հրապարակել ենք, որ ՔԿՀ-ում չի եղել բժշկական թեկուզ  մեկ խնդիր, որը տեղում չի լուծվել իր հետ կապված, լուրջ խնդիրներ, լուրջ բողոքներ չեն եղել, որ վերանայվի խափանման միջոցը», - կառավարությունում լրագրողների հետ զրույցում հայտարարեց Անդրեասյանը:
Ինչ վերաբերում է մյուս բոլոր կալանավորներին, ովքեր ունեն առողջական խնդիրներ, նախարարն ասաց, թե ամեն ինչ անում են, որ ոչ մի ազատազրկված անձ բժշկական խնդիրներով  չունենա պրոբլեմ:
«Մենք իրենց մասին իսկապես հոգ ենք տանում», - վստահեցրեց Անդրեասյանը:
Նա ընդգծեց՝ ցանկացած ողբերգություն պետք է ազդակ լինի բոլոր մարմիններին, այդ թվում՝ դատարաններին, էլ ավելի ուշադիր նայել, երբ բողոքներ կան ազատազրկված  անձանցից:
Նախարարը հույս ունի, որ առանձին մարդիկ չեն շահարկի կամ չարաշահի որևէ դեպք, որևէ ողբերգություն, որպեսզի «կեղծ առողջական խնդիրների անվան տակ փորձեն խուսափել արդարադատությունից»:

Серьезных жалоб, проблем со здоровьем Армена Григоряна не было, чтобы заменить меры пресечения – Карен Андреасян
28/07/2022 13:28
Министр юстиции Карен Андреасян сегодня обратился к недавней смерти продюсера Армена Григоряна в зале суда, отметив, что у него не было повода, чтобы выразить свои глубокие соболезнования.
«Смерть любого человека это трагедия. В данном случае мы опубликовали, что в УИУ не было хоть одной медицинской проблемы с его здоровьем, которая не была решена на месте. Серьезных проблем, серьезных жалоб не было, чтобы мера пресечения была пересмотрена», - заявил сегодня на брифинге Карен Андреасян.
Что касается остальных заключенных, у которых есть проблемы со здоровьем, то министр сказал, что они делают все возможное, чтобы ни один лишенный свободы человек не имел проблем со здоровьем.
«Мы действительно заботимся о них», - заверил Андреасян.
Он подчеркнул, что любая трагедия должна стать сигналом для всех органов, в том числе судов, чтобы проявлять внимание к жалобам лишенных свободы лиц.
Министр выразил надежду, что отдельные люди не будут спекулировать или злоупотреблять каким-либо случаем, трагедией, чтобы «пытаться уклоняться от правосудия под предлогом ложных проблем со здоровьем».