Առողջապահության նախարարությանը 851 մլն դրամ հատկացվեց. 5 բժշկական կենտրոն են կառուցելու, վերակառուցելու
28/07/2022 11:45
Կառավարության այսօրվա նիստում որոշում կայացվեց վերաբաշխում կատարել 2022 թվականի տարեկան բյուջեի կապիտալ ծախսերում ու բժշկական հաստատությունների կառուցման ու վերակառուցման համար Առողջապահության նախարարությանը հատկացնել 851 միլիոն դրամ:
Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանն ասաց, որ գումարն ուղղվելու է 5 բժշկական կենտրոնի վերակառուցմանն ու կառուցմանը, ինչպես նաև 1 ԲԿ-ի կառուցման նախագծա-նախահաշվային փաստաթղթերի փաթեթի նախապատրաստմանը:
Կապիտալ հիմնանորոգվելու են Ինֆեկցիոն հիվանդություննեի ազգային  կենտրոնը, Վաղարշապատի հիվանդանոցը, Աշտարակի հիվանդանոցը, Արտաշատի  ԲԿ-ի  պոլիկլինիկան, ինչպես  նաև Տաշիրի ու Կոտայքի «Նաիրի» ԲԿ-ների համար կառուցվելու են նոր շենքեր:

Министерству здравоохранения выделено 851 млн. драмов на строительство и реконструкцию 5 медцентров
Правительство Армении сегодня на заседании приняло решение провести перераспределение в капитальных расходах в бюджете на 2022 год и предоставить министерству здравоохранения 851 млн. драмов на строительство и реконструкцию медицинских учреждений.
Министр здравоохранения Анаит Аванесян отметила, эта сумма будет направлена на реконструкцию и строительство 5 медицинских центров, а также подготовку проектно-сметной документации строительства еще одного центра.
Она отметила, что капитально будут отремонтированы Национальный центр инфекционных заболеваний, медицинский центр Вагаршапата, больница Аштарака, медицинский центр и поликлиника Арташата, а также будут построены новые здания для медцентров «Наири» в Ташире и в Котайке.
Кроме того, будет составлена смета строительства нового медицинского центра в Артике.
«Все медицинские центры будут обеспечены необходимым новым оборудованием и имуществом», - сказала Аванесян.