Կառավարությունը հավանություն տվեց «ՀՀ կրթության մինչև 2030 թվականը զարգացման պետական ծրագիրը հաստատելու մասին» օրենքի նախագծին
Կառավարությունը հավանություն տվեց «Հայաստանի Հանրապետության կրթության մինչև 2030 թվականը զարգացման պետական ծրագիրը հաստատելու մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի նախագծին:
Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանն ասաց, թե կրթության ոլորտի զարգացման նախորդ պետական ծրագիրն ընդունվել է 2011 թվականին՝ 2011-2015 թվականների համար: Կրթության զարգացման հաջորդ պետական ծրագիրը մշակվել և ՀՀ կառավարություն էր ներկայացվել 2017 թվականին, որից հետո այն վերադարձվել էր լրամշակման:
«Ներկայում հետպատերազմյան իրադրությունը և Քովիդ-19 համավարակի հետևանքով առաջացած մարտահրավերներն անխուսափելի են դարձնում կրթության ոլորտի վերափոխման ու նոր ուղեգծերի սահմանման անհրաժեշտությունը, և դրանք զարգացման պետական ռազմավարական փաստաթղթով ամրագրելը: Միաժամանակ, ՀՀ կառավարության 2021 օգոստոսի 18-ի թիվ 1363-Ա որոշմամբ հաստատված ՀՀ կառավարության ծրագրի «6.10 Պետական ծախսեր» բաժնի 3-րդ պարբերությամբ սահմանված է, որ ծախսերի նպատակայնության բարձրացման առումով անցում է կատարվելու ռազմավարական պլանավորման. վերանայվելու են առկա ռազմավարությունները, վերջիններս և մշակվելիք ռազմավարական բոլոր փաստաթղթերը համակցվելու են ՀՀ Կառավարության հնգամյա ծրագրերի, միջնաժամկետ ծախսերի ծրագրերի և ամենամյա ծրագրային բյուջեի հետ», - նշվում է նախագծի հիմնավորման մեջ:
Հիմք ընդունելով առկա մարտահրավերները և կրթության համակարգում արդեն իսկ արձանագրված ձեռքբերումները` նախագծում սահմանվել են ՀՀ կրթության ոլորտի զարգացման գերակայությունները, ռազմավարության սկզբունքներն ու ծրագրային ուղղությունները:
Նախագծով նախատեսվում է ռազմավարական այնպիսի մոտեցումների որդեգրում, որոնք կապահովեն կրթության կայուն զարգացման առավել նպատակամղվածություն, որակ, արդյունավետություն և արդյունավորություն:
Կրթության առաջընթացն առավել նպատակային և արդյունավետ դարձնելու համար հետագա զարգացումները կիրականացվեն` ըստ սահմանված գերակա ուղղությունների և զարգացման նպատակային ցուցանիշների, որոնք կնպաստեն Հայաստանի ընդհանուր մրցունակության բարձրացմանը:
Փոխվարչապետ Համբարձում Մաթևոսյանն ասաց, թե նախագիծը բավականին ծավալուն է ու շատ կարևորագույն կետեր կան, որոնց անդրադառնալու համար կառավարության նիստը չի բավարարի:
«Առաջիկայում նախագիծն ուղարկելու ենք Ազգային ժողով ու հնարավորություն ենք ունենալու շարունակել քննարկումները», - ասաց նա:

Правительство одобрило проект закона «Об утверждении государственной программы развития образования до 2030 года»
28/07/2022 12:06
Правительство Армении сегодня одобрило проект закона «Об утверждении государственной программы развития образования Республики Армения до 2030 года».
Заместитель министра образования, науки, культуры и спорта Артур Мартиросян заявил, что предыдущая государственная программа развития сферы образования была принята в 2011 году, на 2011-2015гг. Следующая программа развития образования была разработана и представлена правительству в 2017 году, после чего была возвращена на доработку.
В обосновании говорится, что нынешняя послевоенная обстановка и возникшие в результате COVID-19 вызовы делают неизбежным необходимость пересмотра сферы образования и разработки новых направлений, их закрепление в стратегическом государственном документе. Отмечается также, что будет совершен переход к стратегическому планированию: пересмотрены существующие стратегии, все предстоящие к разработке стратегические документы будут сопряжены с пятилетней программой правительства Армении, среднесрочной программой расходов и ежегодным программным бюджетом.
Принимая за основание существующие вызовы и уже зафиксированные в сфере образования достижения, в проекте установлены приоритеты развития сферы образования, принципы и программные направления стратегии.
В проекте предусмотрены такие стратегические подходы, которые обеспечат наибольшую целесообразность стабильного развития образования, эффективность и продуктивность.
Вице-премьер Амбарцум Матевосян сказал, что проект довольно объемный и есть много важнейших пунктов, для обсуждения которых заседание правительства недостаточно.
«В ближайшее время проект будет направлен в Национальное собрание и у нас будет возможность продолжать обсуждения», - сказал он.