Թաղավարդի և Կարմիր շուկայի ուղղությամբ կրակոցները տևել են 20 րոպե, վնասվել է բնակիչներից մեկի տան պատուհանը. Արցախի ՄԻՊ. Արցախի ՄԻՊ. (Լուսանկարներ)
Արցախի Հնարապետություն ՄԻՊ Գեղամ Ստեփանյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է.
«Հուլիսի 28֊ին՝ ժամը 11:45֊ի սահմաններում, ադրբեջանական կողմը կրակոցներ է արձակել Արցախի Հանրապետության Մարտունու շրջանի Թաղավարդ և Կարմիր շուկա համայնքների ուղղությամբ։
Կրակոցները տևել են շուրջ 20 րոպե, որի հետևանքով փափուշտները թափվել են համայնքների բնակելի հատվածներում։ Այս պահի դրությամբ ձեռք բերված տեղեկությունների համաձայն՝ խոցվել է Կարմիր շուկա համայնքի բնակիչներից մեկին պատկանող տան պատուհանը, նույն տան բակում հայտաբերվել է հրաձգային զինատեսակի 8 փամփուշտ։
Քաղաքացիական բնակչության շրջանում տուժածներ չկան։
Ադրբեջանական կողմի ագրեսիվ վարքագիծը նպատակ ունի խաթարելու բնականոն կյանքն Արցախի համայնքներում և ահաբեկելու քաղաքացիական բնակչությանը։ Այս վարքագիծը ցուցադրում է, որ ադրբեջանական ղեկավարությունը շարունակում է վարել Արցախի ժողովրդի նկատմամբ ատելության, հոգեբանական ու ֆիզիկական բռնության կիրառման, Արցախի էթնիկ զտման քաղաքականություն։
Արցախի ժողովրդի իրավունքների դիտավորյալ խախտումների հանգեցնող գործողությունների նույնիսկ կարճատև դադարները և կեղծ խաղաղասիրության դրսևորումներն Ադրբեջանի կողմից ներկայացվող բեմադրության տակտիկական մաս են և միջազգային հանրությանը մոլորեցնելու նպատակադրված ու շինծու վարքագիծ։
Միջնորդների և միջազգային կազմակերպությունների, ինչպես նաև Արցախում տեղակայված խաղաղապահների համար առավել քան հստակ պետք է լինեն ադրբեջանական կողմի իրական նպատակներն ու ձգտումները և ըստ այդմ միջազգային հանրության աչքին թոզ փչելու ադրբեջանական ցանկացած գործողություն պետք է ստանա իրական գնահատական և հակազդեցություն։
Ադրբեջանական իշխանությունների հանցավոր վարքագիծը ինչպես նախկինում, այնպես էլ այսօր որևէ փոփոխության չի ենթարկվել ու շարունակում է հետապնդել նույն հայատյաց ու ցեղասպան նպատակները:»

Обстрел Тагаварда и Кармир Шука продолжался 20 минут – омбудсмен Арцаха
Защитник прав человека Республики Арцах Гегам Степанян представил подробности стрельбы с азербайджанской стороны по селам Тагавард и Кармир Шука.
«28 июля, около 11:45, азербайджанская сторона открыла огонь в направлении общин Тагавард и Кармир Шука Мартунинского района Республики Арцах.
Огонь велся примерно 20 минут, в результате чего было разбито окно в доме одного из жителей общины Кармир Шука, во дворе того же дома обнаружено 8 пуль огнестрельного оружия.
Агрессивное поведение азербайджанской стороны преследует цель нарушить нормальную жизнь в общинах Арцаха и терроризировать мирное население. Это поведение демонстрирует, что азербайджанское руководство продолжает вести политику ненависти в отношении народа Арцаха, применения психологического и физического насилия, этнической чистки Арцаха.
Даже кратковременное прекращение действий, приводящих к умышленным нарушениям прав народа Арцаха, и проявление ложного миролюбия являются тактической частью азербайджанского спектакля и целенаправленным и лицемерным поведением по введению в заблуждение международного сообщества.
Для посредников и международных организаций, а также дислоцированных в Арцахе миротворцев более чем четкими должны быть реальные цели и устремления азербайджанской стороны, посему любое действие Азербайджана по пусканию пыли в глаза международного сообщества должно получить правовую оценку и противодействие.
Преступное поведение азербайджанских властей как в прошлом, так и сегодня не претерпело никаких изменений и продолжает преследовать армянофобские и геноцидальные цели», - заявил Гегам Степанян.