Պայմանագրային 526 զինծառայող կօգտվի բնակարանի ձեռք բերման պետական ծրագրից և կստանա վարկավորման համար անհրաժեշտ տեղեկանք
28/07/2022 11:22
Կառավարության այսօրվա նիստում Պաշտպանության փոխնախարար Արման Սարգսյանը ներկայացրեց նախագիծ, համաձայն որի՝ նախատեսվում է ՊՆ համակարգի սպայական և ավագ ենթասպայական կազմերի, պայմանագրային զինծառայողների կողմից բնակարան կամ բնակելի տուն ձեռք բերելու կամ բնակելի տուն կառուցելու նպատակով մատչելի  ու արտոնյալ պայմաններով երկարաժամկետ հիփոթեքային վարկավորման ծրագրից օգտվելու հնարավորություն ընձեռել 2022 թվականին դիմում ներկայացրած բոլոր զինծառայողներին:
Նախագծի  ընդունման դեպքում 526 զինծառայողի կհատկացվի վարկավորման համար անհրաժեշտ տեղեկանք:
Սարգսյանի խոսքով՝ ծրագրից առաջնահերթ  օգտվելու հնարավորություն է տրվում նաև մինչև 2022 թվականի հուլիսի 1-ը  ռազմաուսումնական հաստատություն ընդունված ու ՌՈՒ-ն ավարտելուց հետո հետուսումնական պայմանագրային զինվորական ծառայություն անցնող սպայական կազմի զինծառայողներին՝ ՌՈՒ ավարտելուց հետո 5 տարվա ընթացքում դիմելու դեպքում:
Փոխվարչապետ Համբարձում Մաթևոսյանն ասաց, որ այս նախագիծը վերաբերում է  զինծառայողների համար արտոնյալ պայմաններով հիփոթեքային վարկավորման ծրագրին, որի դեպքում ձեռք բերվող բնակարանների մայր գումարի 10 տոկոսը  ու վարկի 7 տոկոս կազմող տոկոսադրույքի 3 տոկոսը սուբսիդավորվում է պետության կողմից:
«2022 թվականի սույն ծրագրից օգտվելու դիմումներով հաշվառվել է 1018 զինծառայող, նրանցից առաջնահերթության կարգով ու վիճակահանությամբ տեղեկանք է տրվել 492 զինծառայողի, իսկ այս նախագծի ընդունման դեպքում մնացած 526 զինծառայողին ևս կհատկացվի  վարկավորման համար անհրաժեշտ տեղեկանքը», - նշեց փոխվարչապետը:
Համբարձում Մաթևոսյանն ասաց, թե  բոլոր 1018  զինծառայողները հնարավորություն կունենան օգտվելու արտոնյալ պայմաններով հիփոթեքային վարկավորումից:

Программой ипотечного кредитования смогут воспользоваться 526 военнослужащих-контрактников
Сегодня на заседании правительства заместитель министра обороны Арман Саркисян представил проект, согласно которому предусматривается предоставить офицерскому или унтер-офицерскому составу Минобороны, военнослужащим контрактникам возможность получения ипотечного кредитования на доступных и льготных условиях для строительства  или приобретения квартиры или дома.
В случае принятия проекта 526 военнослужащим будет выдана необходимая справка для кредитования.
По словам Саркисяна, возможность воспользоваться программой в первоочередном порядке предоставляется поступившим до 1 июля 2022 года в военно-образовательные учреждения и перешедшим после окончания на контрактную военную службу военнослужащим офицерского состава, если они записались в программу в течение 5 лет после окончания учебы.
Вице-спикер Амбарцум Матевосян отметил, что этот проект касается программы льготного ипотечного кредита для военнослужащих, при этом государство будет компенсировать 10% основной суммы ипотеки и 7% процентной ставки.
«В 2022 году 1 018 военнослужащих подали заявления, чтобы воспользоваться этой программой, из них в первоочередном порядке предоставлены справки 492 военнослужащим. А в случае принятия этого проекта необходимые справки будут предоставлены еще 526 военнослужащим», -  отметил вице-премьер Амбарцум Матевосян.
Он сказал, что всем 1018 военнослужащим будет предоставлена возможность воспользоваться ипотечным кредитованием на льготных условиях.
Замминистра Арман Саркисян отметил, что проект направлен на повышение привлекательности военной службы.