«Ժողովուրդ». Իշխանությունները գտել են պետբյուջեի միջոցները վատնելու հերթական տարբերակը
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է. «Դեռ այս տարվա ապրիլի 27-ին, վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի որոշմամբ, ստեղծվել է տնտեսական քաղաքականության խորհուրդ: Խորհրդի նախագահը Նիկոլ Փաշինյանն է:
Եվ, ահա, «Ժողովուրդ» օրաթերթը տեղեկացավ, որ տնտեսական քաղաքականության խորհրդի նիստին մասնակցելու նպատակով խորհրդի անդամներն այցելելու են Հայաստան, և, բնականաբար, նրանց այցի կապակցությամբ ճանապարհածախսի, կեցության, սննդի, արարողակարգային և այլ միջոցառումների կազմակերպման ու անցկացման հետ կապված ծախսեր են կատարվելու պետբյուջեի հաշվին: Նախ՝ նշենք, որ խորհրդի անդամներից են նաև պրոֆեսորներ Իսպանիայից, ԱՄՆ-ից, Իսրայելից և այլ երկրներից, և հենց նրանց՝ Հայաստանում գտնվելու ծախսերն են հոգալու պետբյուջեի հաշվին:
Իսկ ինչո՞վ է զբաղվելու նորաստեղծ խորհուրդը։ «Ժողովուրդ» օրաթերթը խորհրդի գործունեության կարգի մեջ կարդում է. «Խորհրդի նպատակն է Հայաստանի Հանրապետության սոցիալ-տնտեսական իրավիճակի վերաբերյալ համապատասխան առաջարկությունների, նախագծերի մշակումը և դրանց ներկայացումը Հայաստանի Հանրապետության վարչապետին»։
Իհարկե, առաջին հայացքից այս խորհուրդը կարող է կարևոր աշխատանք կատարել, սակայն, ինչպես հաճախ է կատարվում, կա՛մ ընդունված որոշումները կմնան թղթի վրա, կա՛մ էլ այդպես էլ որոշումներ չեն կայացվի, փոխարենը պետբյուջեից միջոցներ կծախսվեն՝ խորհրդի անդամներին այստեղ հյուրընկալելու համար: Փաստորեն, իշխանությունները գտել են պետբյուջեի միջոցները վատնելու հերթական տարբերակը:
Նախկին վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն էլ խորհրդատվությունների վրա հսկայական գումարներ էր ծախսում. օրինակ՝ Աֆրիկայից մարդիկ էին գալիս հայ գյուղատնտեսներին խորհուրդ տալու, թե ինչպես աճեցնեն հայկական ծիրանը: Նիկոլ Փաշինյանն էլ կարծես այդ ճանապարհով է գնում»։

«Жоховурд»: Власти нашли еще очередной вариант растраты бюджетных средств
Газета «Жоховурд» пишет, что решением премьер-министра Никола Пашиняна еще 27 апреля этого года был создан Совет по экономической политике. Председателем совета избран Никол Пашинян.
По сведениям издания, члены совета посетят Армению для участия в заседании Совета по экономической политике, и, естественно, расходы на организацию проезда, проживание, питание, торжественные и другие мероприятия в связи с их визитом будут оплачиваться за счет средств государственного бюджета.
«Прежде всего, отметим, что среди членов совета есть профессора из Испании, США, Израиля и других стран, и расходы именно на их пребывание в Армении будут производиться за счет государственного бюджета.
А чем будет заниматься новый совет? В порядке деятельности совета говорится: "Целью Совета является разработка соответствующих рекомендаций и проектов о социально-экономической ситуации в Республике Армения и их представление их премьер-министру Республики Армения".
Конечно, на первый взгляд, этот совет может выполнить важную работу, однако, как это часто бывает, принятые решения либо останутся на бумаге, либо вообще не будут приняты, вместо этого из государственного бюджета будут потрачены средства на прием членов совета. Фактически, власти нашли еще очередной вариант растраты бюджетных средств.
Бывший премьер-министр Тигран Саркисян также тратил огромные суммы на консультации: например, из Африки приезжали специалисты, чтобы советовать армянским фермерам, как выращивать армянские абрикосы. Никол Пашинян, похоже, идет по этому пути», - пишет газета.