Բերձորը մեր ոգու հերթական ամրոցն է, ուր թշնամին ձգտում է մտնել ոչ թե մարտական փառքով, այլ՝ եղկելի ստորագրությամբ բացված «դարպասներով». Վարդան Ոսկանյան
30/07/2022 10:33
Իրանագետ Վարդան Ոսկանյանի կարծիքով` Բերձորը հետանկախության շրջանի հայկական զենքի հաղթական փառքի վերջին խորհրդանիշներից մեկն է։
«Թվում է, թե Բաքվի բռնապետը ստացել է իր երազածից էլ ավելին՝ ոչ միայն Արցախից, այլ նաև նույնիսկ Հայաստանից բռնազավթված տարածքներ, ուստի Բերձորը՝ այսօր, ցավալիորեն, կիսաուրվական դարձած այդ քաղաքը, գրեթե ոչինչ է, և «անտրամաբանական» է դրան տիրանալու նրա մարմաջը։ Սակայն, բացի ամեն ինչից, Բերձորը հետանկախության շրջանի հայկական զենքի հաղթական փառքի վերջին խորհրդանիշներից մեկն է, որն ամեն օր հիշեցնում է մեր հերոսական ոչ շատ վաղ անցյալը, ուստի, ըստ բարբարոսների՝ մեզ պետք է զրկել նաև դրանից՝ արնաքամ անելու Հայաստանի ոչ միայն մարմինը, այլ նաև ոգին», - Facebook-ում գրել է Ոսկանյանը:
Ըստ նրա` Բերձորը պարզապես միայն բնակավայր չէ, հաղորդակցության ուղի չէ, գազամուղ կամ համացանցային մալուխ չէ, Բերձորն այն խորհրդանիշներից է, որը «մատնում է», որ Հայաստանը՝ որպես ազգ և պետություն, կարող է ունենալ ոգի, ջախջախել թշնամուն, ջախջախել հերոսաբար, ջախջախել անսպասելի, ջախջախել բարբարոսների անպարտելիության և մեր «թշվառ ու անտեր» լինելու հարյուրամյակների կարծրատիպը ոտնակոխ անելով։
«Բերձորը միայն տեղանք կամ քաղաք չէ, Բերձորը մեր ոգու հերթական ամրոցն է, ուր թշնամին ձգտում է մտնել ոչ թե մարտական փառքով, ինչպես դա արել ենք մենք՝ որպես այս սրբազան լեռնաշխարհի արժանի զավակներ, այլ եղկելի ստորագրությամբ բացված «դարպասներով»», - հավելել է իրանագետը:

Вардан Восканян: Бердзор – очередная крепость нашего духа, куда враг стремится проникнуть через «ворота», открытые презренной подписью
30/07/2022 12:25
Иранист Вардан Восканян считает, что Бердзор является одним из последних символов победной славы армянского оружия после провозглашения независимости страны.
«Казалось бы, что бакинский диктатор получил больше, чем мог мечтать, оккупировав не только земли Арцаха, но даже территории Армении, посему Бердзор, ставший сегодня, к сожалению, городом-полупризраком, почти ничто по сравнению с этим и его иступленное желания завладеть им «алогично». Однако Бердзор, кроме всего прочего, один из последних символов победной славы армянского оружия в период после провозглашения независимости, каждый день напоминающий о нашем недавнем героическом прошлом. Следовательно, по мнению варваров, нас нужно лишить его, чтобы не только душа Армении, но тело истекали кровью», - написал на своей странице в Facebook Вардан Восканян.
По его словам, Бердзор – не только населенный пункт, коммуникационный путь, территория, по которой проходят газопровод или интернет кабель. Бердзор – один из символов, «выдающих», что Армения, как нация и государство, может иметь дух, разгромить врага, разгромить героически, разгромить неожиданно, разрушив тысячелетий стереотип о непобедимости варваров и о нашей «обездоленности и покинутости».
«Бердзор – не только местность или город, Бердзор – очередная крепость нашего духа, куда враг стремится проникнуть не путем боевой славы, как это сделали мы – достойные сыновья этой святой горной страны, а через ворота, открытые презренной подписью», - отметил иранист.