Իշխանությունները չհամակերպվելով, որ Ավետիք Չալաբյանն ազատության մեջ է, ցանկանում են հնարավոր բոլոր միջոցներով նորից ազատազրկել նրան. Հայտարարություն
01/08/2022 10:02
Հասարակական-քաղաքական գործիչ Ավետիք Չալաբյանի պաշտպանական թիմը հանդես է եկել հայտարարությամբ։
«Գործող իշխանությունները, հավատարիմ քաղաքական հետապնդման իրենց գործելակերպին, ձգտելու են կրկին կալանավորել Ավետիք Չալաբյանին։
Գործող իշխանությունները չհամակերպվելով, որ Ավետիք Չալաբյանը, ի հեճուկս իրենց ճնշումների, այսօր ազատության մեջ է՝  ցանկանում են հնարավոր բոլոր միջոցներով նորից ազատազրկել նրան։
Նշենք, որ ավելի վաղ Չալաբյանի վատթարացած առողջական վիճակով պայմանավորված երկու նախնական դատալսումներ հետաձգվել էին, սակայն օրվա իշխանությունները, ցանակնալով կրկին կալանավորել Չալաբյանին,  շարունակում են համառորեն մեկ օրվա տարբերությամբ նոր դատալսումներ նշանակել, որպեսզի իրենց  մտադրությունները կյանքի կոչեն։
Իշխանությունները թե´ Ավետիք Չալաբյանի, թե´ այլ քաղաքական բանտարկյալների գործերով բազմիցս ցույց  են տվել, որ ընդունելով օրինականության հետ որևէ աղերս չունեցող որոշումներ, և կալանքն օգտագործելով որպես քաղաքական հաշվեհարդարի միջոց, այսպիսով  իրենց քաղաքական հակառակորդներին պահում են  անազատության մեջ և կալանավորելով ոչ թե անձին մեկուսացնելու, այլ նրա առողջությունը քայքայելու և ֆիզիկական վախճանը մոտեցնելու խնդիր են կատարում, դրա հրեշավոր օրինակներից էր ընդդիմադիր ակտիվիստ, մտավորական և սիրված ռեժիսոր Արմեն Գրիգորյանի ողբերգական վախճանը։
Տեղեկացնենք, որ գործող օրենսդրությամբ կալանքից ազատված անձը չի կարող կրկին կալանավորվել նույն մեղադրանքով, եթե չեն հայտնաբերվել նոր էական հանգամանքներ, որոնք վարույթն իրականացնող մարմնին հայտնի չէին մեղադրյալին կալանքից ազատելու պահին։ Նման պայմաններում, երբ Ավետիք Չալաբյանը կալանավայրից դուրս գալուց հետո վերականգնում է իր խարխլված առողջությունը,   խոսել այնպիսի նոր էական հանգամանքների ի հայտ գալու մասին, որոնք կարող են կրկին կալանավորման հիմք հանդիսանալ, առնվազն՝ անմտություն է, իսկ հակառակի մասին ուղղակի վկայում է Չալաբյանի աղոջական վիճակը, որը կալանավորման ողջ ընթացքում և դրանից հետո շարունակ վատթարացել է, այս  հանգամանքը ևս մեկ ծանրակշիռ փաստարկ է, որ նա չպետք է կրկին  կալանավորվի։
Ավետիք Չալաբյանի պաշտպանական թիմը վճռական է դիմակայելու նրա նկատմամբ պատրաստվող նոր ապօրինություններին։ Սակայն հաշվի առնելով քրեական գործն ի սկզբանե օրինականության դաշտում չընթանալու հանգամանքը, ծայրահեղ կարևոր է նաև մեր երկրի գիտակից հանրության ներկայությամբ միասնական հակազդեցությունը գործող իշխանություններին՝ թույլ չտալու նրանց օրենքի առավել բիրտ ու գռեհիկ խախտումներ, ի դեմս Ավետիք Չալաբյանի, պաշտպանելու յուրաքանչյուր քաղաքացու ազատ կամարտահայտության և օրինական պաշտպանության իրավունքը»։
Հիշեցնենք, որ  ս․ թ․ հուլիսի 27-ին լրացավ «Համախմբում» շարժման անդամ, հասարակական-քաղաքական գործիչ Ավետիք Չալաբյանի  ապօրինի կալանավորման ժամկետը: Դատարանը հնարավորություն չունեցավ երկարաձգել անազատության մեջ պահելու ժամկետը, ուստի օրենքի ուժով նա ազատ արձակվեց ՀՀ ԱՆ «Արմավիր» ՔԿՀ-ից։
Տեղեկացնում ենք, որ ս.թ. օգոստոսի 01-ին, ժամը 14:00-ին Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանում, նստավայր Կենտրոն, դատավոր Մնացական Մարտիրոսյանի նախագահությամբ, տեղի է ունենալ նախնական դատալսումների դռնբաց նիստ։

Действующие власти, не смирившись с тем, что Аветик Чалабян на свободе, хотят всеми возможными способами снова арестовать его – заявление адвокатов
01/08/2022 13:06
Команда адвокатов общественно-политического деятеля Аветика Чалабяна выступила с заявлением.
«Действующие власти, следуя своей практике политического преследования, стремятся к повторному аресту Аветика Чалабяна.
Действующие власти, не смирившись с тем, что Аветик Чалабян, вопреки их давлению, сегодня на свободе, хотят всеми возможными способами снова заключить его под стражу.
Отметим, что ранее два предварительных судебных слушания были отложены из-за ухудшения состояния здоровья Чалабяна, однако нынешние власти, стремясь повторно арестовать Чалабяна, продолжают упорно назначать новые слушания с разницей в один день, чтобы реализовать свои намерения.
Власти неоднократно показывали как по делу Аветика Чалабяна, так и других политзаключенных, что, принимая не имеющие отношения к законности решения и используя арест как средство политической расправы, они лишают свободы своих политических оппонентов не для того, чтобы изолировать человека, а разрушить его здоровье и приблизить физическую кончину, чудовищным примером чего является трагическая смерть оппозиционного деятеля, интеллектуала и популярного режиссера Армена Григоряна.
Сообщаем, что согласно действующему законодательству лицо, освобожденное из-под стражи, не может быть повторно арестовано по тому же обвинению, если не обнаружены новые существенные обстоятельства, о которых органу, ведущему производство, не было известно на момент освобождения. В подобных условиях, когда Аветик Чалабян после выхода из УИУ восстанавливает свое пошатнувшееся здоровье, говорить о появлении таких новых существенных обстоятельств, которые могли бы стать основанием для повторного ареста, по меньшей мере, неразумно, а об обратном прямо свидетельствует состояние здоровья Чалабяна, которое ухудшалось на протяжении всего его содержания под стражей и после этого. Это обстоятельство является еще одним весомым аргументом в пользу того, что он не должен снова подвергаться аресту», - говорится в заявлении.
Отмечается также, что адвокаты Аветика Чалабяна решительно настроены противодействовать новым беззакониям, которые готовятся против него. Однако, учитывая то обстоятельство, что уголовное дело изначально проходило в незаконном поле, крайне важно также противостояние сознательной части общества действующей власти, чтобы не допустить грубые и вульгарные нарушения закона и защитить в лице Аветика Чалабяна право каждого гражданина на свободу слова и справедливый суд.
«Сообщаем, что 1 августа, в 14:00, в резиденции административного района Кентрон суда общей юрисдикции Еревана, под председательством судьи Мнацакана Мартиросяна состоится очередное предварительное судебное слушание.