Ռուս խաղաղապահներն արգելել են Րաֆֆի Հովհաննիսյանի մուտքը Արցախ
Երեկ երեկոյան Ստեփանակերտ՝ թոռան մկրտությանը մասնակցելու ճանապարհին, ռուսական խաղաղապահ զորախմբի զինծառայողների կողմից պաշտոնապես խոչընդոտվել է Հայաստանի առաջին արտգործնախարար և «Ժառանգություն» կուսակցության հիմնադիր Րաֆֆի Հովհաննիսյանի մուտքը Արցախի Հանրապետության տարածք, այս մասին նշվում է «Ժառանգություն» կուսակցության հաղորդագրության մեջ։
«Ցույց տալով նրան իրենց հրամանատարի հրամանը՝ ուղեկցող լուսանկարի հետ միասին, անցակետում գտնվող զինվորները մերժման որեւէ հոդաբաշխ պատճառ կամ հիմնավորում չբերեցին, բայց հաստատեցին, որ արգելանքը կարող է լինել պաշտոնական Երևանի «ամենավերևից»:
Արցախի Հանրապետության կառավարությունը՝ անտեղյակ և խիստ զարմացած նման որոշումից, երկար ժամանակ փորձում էր պարզաբանել, ապաև հարթել ապօրինությունը, սակայն՝ ապարդյուն։
Նրա ներկայացուցիչները չբացառեցին Բաքվի բռնապետության հնարավոր առնչությունն այս ամենաթողությանը։
«Ակնհայտորեն անիրավ հրահանգի հետեւում կանգնածի վախկոտությունը մեզ ցույց է տալիս այս ինքնակոչ իշխանազանցության համար պատասխանատուի ամենահավանական ուղղությունը. դա կարող է լինել միայն մեկ մարդ՝ ձախողված առաջնորդը, որը, հանուն իրական տարածաշրջանային խաղաղության և անվտանգության, պետք է հեռանա իր այլատյաց հարևանի հետ մեկտեղ», - ասաց Հովհաննիսյանը», - նշվում է կուսակցության հայտարարությունում։

Российские миротворцы запретили Раффи Ованнисяну въезд в Арцах
Вчера вечером военнослужащие российского миротворческого контингента официально воспрепятствовали въезду на территорию Республики Арцах первого министра иностранных дел Армении и основателя партии «Наследие» Раффи Ованнисяна, направляющегося на крещение внука в Степанакерт. Об этом говорится в заявлении, распространенном партией «Наследие».
«Показав ему приказ своего командира вместе с прилагающейся фотографией, военнослужащие на пропускном пункте не привели какой-либо внятной причины или обоснования отказа, но подтвердили, что запрет мог исходить из «самых верхов» в  Ереване.
Правительство Республики Арцах, будучи не в курсе и сильно удивившись такому решению, долго пыталось прояснить, а потом урегулировать беззаконие, но тщетно. Его представители не исключили возможной причастности к этой вседозволенности бакинской диктатуры», - говорится в заявлении.
«Трусость стоящего за явно неправомерным приказом указывает на наиболее вероятного ответственного за это самовольство и превышение власти. Это может быть только один человек – потерпевший провал лидер, который ради реального регионального мира и безопасности должен уйти вместе со своим соседом-ксенофобом», - сказал Раффи Ованнисян.