ԱՄՆ-ում հայկական ապրանքների ու ծառայությունների ներկայացվածությունը կընդլայնվի. կանցկացվի հայ-ամերիկյան բիզնես փառատոն
01/08/2022 14:33
ԱՄՆ-ում հայ գործարարների ներկայությունն ընդլայնվում է: «Միջազգային գործարար կապերի աջակցման խորհուրդ»-ն իր գործընկերների հետ անցկացնում է տարբեր փառատոններ, ցուցահանդեսներ, B2B հանդիպումներ, որոնք հնարավորություն են տալիս ներկայացնել հայկական ապրանքատեսակները, ծառայությունները, ձեռք բերել նոր գործընկերներ: «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում «Միջազգային գործարար կապերի աջակցման խորհուրդ»-ի նախագահ Մարիամ Մանուկյանը նշեց, որ արդյունքները սպասեցնել չեն տալիս: Դեռ մայիսին Կալիֆորնիա նահանգի Բըրբանք քաղաքում անցկացվել էր հայ-ամերիկյան բիզնես-փառատոն, և արդեն կան կնքված պայմանագրեր:
«Մենք մայիսին ունեցանք 10-օրյա ծրագիր: Կայացած փառատոնին, B2B հանդիպումներին Հայաստանից մասնակցում էր 38 ընկերություն՝ ամենատարբեր ոլորտներից: Տեղի համայնքին, խոշոր ընկերություններին, մատակարար ընկերություններին ներկայացվեցին հայկական արտադրատեսակները, ծառայությունները: Այսօր արդեն, արդյունքներն ամփոփելով, կարող ենք ասել, որ 10 ընկերություն կնքել է պայմանագիր», - ասաց Մարիամ Մանուկյանը:
Պայմանագրեր կնքել են քաղցրավենիք, գինի, պահածոներ, չրեր արտադրող ընկերություններ: Կնքված պայմանագրերի շրջանակում ապրանքների առաջին խմբաքանակը մեկնելու է սեպտեմբերին: Արդեն իսկ ստեղծված է էլեկտրոնային հարթակ՝ «Armenian Trade show», որը կգործարկվի սեպտեմբերից: Այնտեղ ներկայացվելու են հայկական ապրանքներն ու ծառայությունները: ԱՄՆ շուկան թիրախավորող այս հարթակը նախատեսված է ինչպես մանրածախ, այնպես էլ մեծածախ առևտրի համար:  Հայկական ընկերությունները կնքում են պայմանագիր «Լիվա Էլիտ բիզնես գրուպ»-ի հետ, որը բազմակողմանի աջակցություն է ցուցաբերում նրանց:
Այս ամենը հաշվի առնելով՝ խնդիր է դրվել շարունակական դարձնել նախագիծը, քանի որ հայկական ընկերությունները ԱՄՆ-ում ներկայացված լինելու, նոր կապեր ձեռք բերելու մեծ ցանկություն ունեն: «Միջազգային գործարար կապերի աջակցման խորհուրդ»-ի գլխավոր քարտուղար Գևորգ Աղաբալյանը նշեց, որ արդեն այս տարվա դեկտեմբերին Գլենդելում կանցկացվի ևս մեկ հայ-ամերիկյան բիզնես փառատոն, գործարարների գրանցումն արդեն սկսված է: Գևորգ Աղաբալյանի խոսքով, այս անգամ ավելի մեծ մասշտաբներ են լինելու: Ընդհանուր նախատեսված է 60 տաղավար, որտեղ Հայաստանից կլինեն 30-ից ավելի ընկերություններ, մյուս մասը զբաղեցնելու են ԱՄՆ-ում գործող հայկական կազմակերպությունները: Այս անգամ Հայաստանից մեկնող ընկերություններն ավելի մեծ քանակի ապրանքներով են ներկայանալու:
«Այժմ նախապատրաստական աշխատանքներն ակտիվ փուլում են: Արդեն ունենք մեծ թվով մասնակիցների հայտեր: Ծրագիրը բավական հագեցած է լինելու, ցուցահանդես-փառատոնը նաև ուղեկցվելու է մշակութային ծրագրով: Այնուհետև սպասվում են հանդիպումներ տեղի գործարարների, վաճառքի խոշոր ցանցերի ներկայացուցիչների հետ», - ասաց  Գևորգ Աղաբալյանը:
Հնարավորություն ունեն մասնակցելու բոլոր ուղղություններ ներկայացնող հայկական ընկերությունները, սակայն կան նախապայմաններ: Նախ ընկերությունը պետք է առնվազն 3 տարվա աշխատանքային գործունեություն ունենա Հայաստանում, պահանջարկից ելնելով՝ ծավալվելու, ընդլայնվելու հնարավորություն ևս ունենա, որպեսզի պայմանագիր կնքելուց հետո արտահանման շարժը կանգ չառնի: Մասնակցության հնարավորություն է տրվում նաև փոքր ընկերություններին:

Представленность армянских товаров и услуг в США расширится: будет проведен  Армяно-американский бизнес-фестиваль
01/08/2022 16:00
Представленность армянских товаров и услуг в США расширится: будет проведен Армяно-американский бизнес-фестиваль
рисутствие армянских бизнесменов в США расширяется. Совет по содействию международным деловым отношениям совместно со своими партнерами проводит различные фестивали, выставки, встречи в формате B2B, которые дают возможность представить армянские товары, услуги и приобрести новых партнеров. На пресс-конференции, состоявшейся в пресс-холле «Арменпресс», председатель Совета по содействию международным деловым отношениям Мариам Манукян заявила что результаты не заставят себя долго ждать. Еще в мае в Бербанке (Калифорния) прошел Армяно-американский бизнес-фестиваль, и уже есть подписанные контракты.
«В мае у нас была 10-дневная программа. В проведенном фестивале и во встречах B2B приняли участие 38 компаний из Армении. Армянские товары и услуги были представлены местному сообществу, крупным компаниям и компаниям-поставщикам. Сегодня, подводя итоги, мы можем сказать, что 10 компаний уже подписали контракты», - сказала Мариам Манукян.
Контракты подписали компании, производящие сладости, вина, консервы и цукаты. В рамках подписанных контрактов первая партия товаров будет оправлена в США в сентябре. Уже создана электронная площадка «Armenian Trade show», которая будет запущена с сентября. Там будут представлены армянские товары и услуги. Эта платформа, ориентированная на рынок США, предназначена как для розничной, так и для оптовой торговли. Армянские компании заключают договоры с «Liva Elite Business Group», которая оказывает им всестороннюю поддержку.
Учитывая все это, была поставлена задача – сделать проект непрерывным, поскольку у армянских компаний есть большое желание быть представленными в США, наладить новые связи. Генеральный секретарь Совета по содействию международным деловым отношениям Геворг Агабалян отметил, что в декабре этого года в Глендейле будет проведен еще один Армяно-американский бизнес-фестиваль, регистрация бизнесменов уже началась. По словам Геворга Агабаляна, на этот раз масштабы будут шире. Запланировано 60 павильонов, в которых будут представлено более 30 компаний из Армении, остальную часть займут работающие в США армянские организации. На этот раз компании Армении представят больше продукции.
«Сейчас подготовительные работы на активном этапе. У нас уже есть большое количество заявок на участие. Программа обещает быть насыщенной, выставка-фестиваль будет сопровождаться также культурной программой. Затем ожидаются встречи с местными бизнесменами и представителями крупных торговых сетей», - сказал Геворг Агабалян.
В фестивале могут участвовать армянские компании, представляющие все сферы, однако есть предусловия. Прежде всего, компания должна иметь трудовую деятельность в Армении не менее трех лет, а также возможности развития и расширения, чтобы после подписания контракта экспорт не прекратился. Возможность участия предоставляется также небольшим компаниям.