Հայաստանը գանգատ է ներկայացրել ՄԻԵԴ՝ ընդդեմ Ադրբեջանի
Ս.թ. հուլիսի 27-ին Հայաստանը Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան է ներկայացրել նոր միջպետական ամբողջական գանգատ ընդդեմ Ադրբեջանի: Այս մասին հաղորդում է Միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցիչը:
Նշված գանգատը, ի թիվս այլնի, վերաբերում է 2022 թվականին Ադրբեջանի կողմից Արցախի Հանրապետության Խրամորթ և Փարուխ գյուղերի ուղությամբ ձեռնարկված ագրեսիայի հետևանքով քաղաքացիական բնակչության իրավունքների խախտմանը, Արցախի Հանրապետության սահմանամերձ գյուղերի բնակչության նկատմամբ Ադրբեջանի կողմից հնչեցվող իրական սպառնալիքներին, ինչպես նաև 2021-2022 թվականների ընթացքում Ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից Արցախի Հանրապետության խաղաղ բնակչության նկատմամբ ուժի կիրառման դեպքերին, որոնց արդյունքում խախտվել է անձանց կյանքի իրավունքը:

Армения представила в ЕСПЧ новый межгосударственный иск против Азербайджана
Армения 27 июля 2022 года подала в Европейский суд по правам человека новый межгосударственный иск против Азербайджана, сообщает представитель Республики Армения по международным правовым вопросам.
Указанный иск касается нарушения прав гражданского населения в результате предпринятой Азербайджаном в 2022 году агрессии в направлении сел Храморт и Парух Республики Арцах, озвучиваемых Азербайджаном реальных угроз в отношении населения приграничных сел Республики Арцах, а также случаев применения силы азербайджанскими вооруженными силами в отношении мирного населения Республики Арцах в 2021-2022 годах, в результате чего нарушено право людей на жизнь.