Բազմաթիվ արհավիրքների միջով անցած եզդի ժողովուրդը վերածնվելու է, վերածնվելու է նաև գալիք հզոր և անվտանգ Հայաստանում. Արթուր Վանեցյան
03/08/2022 10:37
«Հայրենիք» կուսակցության նախագահ, ԱԱԾ նախկին տնօրեն Արթուր Վանեցյանը ուղերձ է հղել եզդի ժողովրդին։
«Այսօր՝ օգոստոսի 3-ին, մենք միասին ոգեկոչում ենք 2014թ․ Իրաքի հյուսիսում ահաբեկչական կազմավորումների հրոսակների կողմից եզդի ժողովրդի հանդեպ իրականացված ցեղասպանության անմեղ զոհերի հիշատակը։
Իրեն քաղաքակիրթ համարող համաշխարհային հանրության աչքի առջև, իսկ շատ դեպքերում քար լռության պայմաններում արդեն 21-րդ դարում մի ողջ հինավուրց ժողովուրդ իր բնօրրան Սինջարում և այլ վայրերում ենթարկվեց զանգվածային սպանդի, տեղահանության, գերեվարության ու հայրենազրկման, որի ցավալի հետևանքները զգալի են մինչև այժմ։
Հայաստանը և ցեղասպանության արհավիրքն ապրած հայ ժողովուրդը չէին կարող ոչ միայն չկիսել եղբայրական եզդի ժողովրդի վիշտն ու ապրումակցել նրան, այլ նաև անմասն մնալ եզդիների ցեղասպանության ճանաչումից։ Արդեն 2018թ․ Հայաստանի Հանրապետության խորհրդարանը ճանաչեց և դատապարտեց ահաբեկչական խմբավորումների կողմից Իրաքի Հանրապետության՝ իրենց վերահսկողության տակ գտնվող տարածքներում եզդի ժողովրդի նկատմամբ 2014թ․ իրականացված ցեղասպանությունը։
Այս տխուր օրն անձամբ իմ և «Հայրենիք» կուսակցության անունից ցանկանում եմ վշտակցությունս և աջակցությունս հայտնել եզդի ժողովրդին՝ վստահաբար հավատալով, որ բազմաթիվ արհավիրքների միջով անցած այս հնամյա ժողովուրդը վերածնվելու է, վերածնվելու է նաև գալիք հզոր և անվտանգ Հայաստանում, քանի որ հենց մեր ընդհանուր Հայրենիքի համար պայքարում են հայաստանաբնակ եզդիներն անցել անմնացորդ նվիրման և զոհողությունների հայ-եզդիական անխախտ եղբայրության միասնական ուղով», - ասվում է ուղերձում։

Прошедший через многочисленные бедствия езидский народ возродится, возродится также в будущей сильной и безопасной Армении – Артур Ванецян
03/08/2022 11:01
Председатель партии «Родина», бывший директор Службы национальной безопасности Артур Ванецян направил послание езидскому народу.
«Сегодня, 3 августа, мы вместе почитаем память невинных жертв геноцида, осуществленного в 2014 году в отношении езидского народа террористическими группировками на севере Ирака.
На глазах считающего себя цивилизованным мирового сообщества, а часто в условиях каменного молчания, уже в 21 веке этот древнейший народ в своей исторической колыбели – в городе Синджар и других местах – подвергся массовому убийству, депортации, пленению и лишению Родины, печальные последствия которого до сих пор ощутимы.
Армения и переживший ужас геноцида армянский народ не только не могли не разделить горе братского езидского народа и сопереживать ему, но и оставаться безучастным к вопросу признания геноцида езидов. Уже в 2018 году парламент Республики Армения признал и осудил геноцид, осуществленный в 2014 году в отношении езидского народа террористическими группировками на подконтрольных им территориях Республики Ирак.
В этот скорбный день хочу от себя лично и от лица партии «Родина» выразить соболезнования и поддержки езидскому народу, веря в то, что прошедший через многочисленные бедствия этот древний народ возродится, возродится также в будущей сильной и безопасной Армении, поскольку именно в борьбе за нашу общую Родину живущие в Армении езиды прошли единый путь армяно-езидского нерушимого братства, проявив безграничную преданность и самоотверженность», - говорится в послании.