Հայաստանից Արցախ զորակոչված պարտադիր ժամկետային զինծառայողներին շտապ զորացրում են. Տիգրան Աբրահամյան
03/08/2022 09:57
Արդեն 2 օր է` ամենատարբեր աղբյուրներով շրջանառվում են Հայաստանից Արցախ զորակոչված պարտադիր ժամկետային զինծառայողների վերջին զորակոչը շտապ զորացրելու մասին լուրերը, այս մասին հայտարարել է ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը։
Պատգամավորը հիշեցրել է, որ ՀՀ-ից Արցախ վերջին անգամ զորակոչ եղել է 2020 թվականի հուլիս-օգոստոս ամիսներին, իսկ 44-օրյա պատերազմից հետո, 2021 թվականի ձմռանն անցկացված զորակոչին, ՀՀ-ից Արցախ այլևս մեկնում չի եղել։
«Չնայած այն հանգամանքին, որ 2022 թվականի օգոստոս ամսվա ընթացքում Արցախում զորացրվելու էին ՀՀ-ից դեռ 2 տարի առաջ զորակոչված մեր տղերքի վերջին խմբերը, սակայն Ադրբեջանի պահանջով, կարծես, ժամանակից շուտ զորացրում է իրականացվել։
Այսինքն՝ ինչպես այս, այնպես էլ Լաչինի միջանցքը փակելու հարցում, բացի իր քաղաքական առաջնահերթությունները իրացնելուց, Ադրբեջանն ամեն ինչ անում է ՀՀ իշխանությանը մինչև վերջ ստորացնելու համար։
Արցախի իշխանությունը, Պաշտպանության բանակը պետք է դեռ մեկնաբանեն, թե ինչո՞ւ է հրատապ կերպով զորացրում իրականացվում, երկրորդ՝ ինչ փաստաթղթի հիման վրա», - նշել է Աբրահամյանը։

Призванных из Армении в Арцах военнослужащих срочной службы срочно демобилизуют – Тигран Абрамян
Уже 2-й день в различных источниках муссируются сведения о срочной демобилизации последнего призыва военнослужащих срочной службы из Армении в Арцах, заявил депутат парламента от фракции «Честь имею» Тигран Абрамян.
Депутат напомнил, что в последний раз военный призыв из Армении в Арцах был проведен в июле-августе 2020 года, а после 44-дневной войны, во время зимнего призыва  2021 года из Армении в Арцах солдаты-срочники не отправлялись.
«Несмотря на то обстоятельство, что в течение августа месяца 2022 года в Арцахе должны были быть демобилизованы последние группы наших ребят, призванных из Армении 2 года назад, по требованию Азербайджана, похоже, демобилизация проведена досрочно.
То есть, как в этом случае, так и в вопросе закрытия Лачинского коридора Азербайджан, кроме реализации своих политических приоритетов, делает все, чтобы до конца унизить власти Армении.
Власти Арцаха, Армия обороны должны еще прокомментировать, почему демобилизация проводится в срочном порядке и, во-вторых, на основании какого документа», - отметил Тигран Абрамян.