«Ժողովուրդ». Քաղաքացիներին կառավարությունը մղում է ապօրինությունների
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է. «Հայաստանի գործադիր մարմինը, արդեն որերորդ դեպքն է, օրենք է ընդունում, հետո՝ ձեռքերը լվանում, կամ էլ վերջնաժամկետ է նշանակում, բայց չի հաշվարկում, թե այդ որոշումն ինչպես է կատարվելու եւ ինչ հետեւանքներ կարող է ունենալ: Օրինակները բազմաթիվ են՝ պոլիէթիլենային տոպրակների վաճառքի արգելքը, սպանդանոցային պարտադիր մորթի մասին օրենքը, հանրային սննդի վայրեր, կինո, թատրոն մուտքը QR կոդերի հավաստման դեպքում: Կհիշեք՝ սպանդանոցային պարտադիր մորթին անցնելուն վերջնաժամկետ էր հայտարարվել, սակայն այն մի քանի անգամ հետաձգվեց, որովհետեւ սպանդանոցները չէին կառուցվել, եւ գործադիրը ստիպված եղավ մի քանի անգամ հետաձգել վերջնաժամկետը:
Միեւնույն է, խնդիրն այս պահին էլ դեռ կարգավորված չէ, կան ահազանգեր, որ միսը սպանդանոցային պարտադիր մորթի գրեթե չի ենթարկվում: Հիմա հերթը գազաբալոնները պարտադիր փորձարկման ենթարկելու մասին օրենքինն է: Այս դեպքում սահմանվել է վերջնաժամկետ՝ օգոստոսի 1, սակայն արդեն երեք օր է, ինչ գազաբալոնների վկայագրման կայաններում իսկական քաոս է. մեծ հերթեր են, մարդիկ չեն հասցրել փորձաքննության ենթարկել գազաբալոնը:
Այս հարցի ուղիղ պատասխանատուն՝ Տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարությունը, հեռվից լուռ հետեւում է իր կողմից ստեղծած շիլաշփոթին. չի հաշվարկվել, թե քանի ավտոմեքենա կա, քանի կայան կա, որը կարող է փորձաքննության ենթարկել գազաբալոնը, եւ ինչքան ժամանակ է պետք սպասարկելու համար: Բացի այս, պարզվում է՝ այս կառույցը չի համագործակցել գազալցակայանների հետ, որովհետեւ լցակայանները թվային համակարգին միացված չեն, որով կպարզեն՝ գազաբալոնը վկայագրված է, թե ոչ:
Այսինքն՝ քաղաքացիներին կառավարությունը մղում է ապօրինությունների: Բացի այս, եթե գործադիրը օրենքն ընդունել է՝ օրենքի հիմքում դնելով անվտանգությունն ու մարդկանց կյանքին սպառնացող վտանգը, ապա փաստացի հերթի մեջ գտնվող քաղաքացու մեքենայի բալոնը, Աստված մի արասցե, կարող է մի օր պայթել: Իսկ ո՞վ է կրելու պատասխանատվություն»։

«Жоховурд»: Правительство толкает граждан на незаконные действия
Правительство Армении уже в который раз принимает закон, а потом умывает руки или назначает крайний срок, но не рассчитывает, как это решение будет выполняться и к каким последствиям может привести, пишет газета «Жооховурд».
«Примеров тому множество – запрет на продажу полиэтиленовых пакетов, закон об обязательном забое скота на скотобойнях, вход в объекты общепита, театры, кино при условии наличия QR кодов… В случае с обязательным забоем скота на скотобойнях был назначен крайний срок, однако он несколько раз откладывался, потому что скотобойни не были построены и правительство вынуждено было несколько раз переносить срок.
Проблема до сих пор все равно не урегулирована, есть сигналы о том, что практически скот не подвергается обязательному забою на скотобойне. Сейчас очередь дошла до закона о проведении испытаний газобаллонного оборудования на транспортном средстве. В этом случае крайний срок установлен 1 августа, однако уже три дня как на станциях лицензирования газобаллонного оборудования царит настоящий хаос – огромные очереди, люди не успели пройти необходимые проверки.
Ответственное за этот вопрос ведомство – министерство территориального управления и инфраструктур – молча следит за созданной им же неразберихой: не рассчитало, сколько машин есть, сколько станции, на которых могут проводиться испытания газобаллонов, и сколько времени нужно на обслуживание. Кроме того, выясняется, что эта структура не сотрудничала с газозаправочными станциями, поскольку станции не присоединены к цифровой системе, по которой можно выяснить, лицензирован газобаллон или нет.
То есть, правительство толкает граждан на беззаконие. Кроме того, если правительство приняло закон, заложив в основу закона безопасность и угрозу жизни и здоровью людей, то установленный в машине стоящего в очереди гражданина газобаллон, не дай Бог, может однажды взорваться. А кто будет нести ответственность?», - пишет газета.