Ընթացիկ էսկալացիայի համար Ադրբեջանն օգտագործում է Լաչինի միջանցքի նոր երթուղու հարցը. Հայաստանը ոչ մի պլանի համաձայնություն չի տվել. Վարչապետ
04/08/2022 11:55
Ընթացիկ էսկալացիայի համար Ադրբեջանը, որպես պատրվակ, օգտագործում է Լաչինի միջանցքի նոր երթուղու հարցը, կառավարությունում այս մասին հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Ասաց, թե Ադրբեջանն, իբր, ավարտել է Լաչինի միջանցքի նոր երթուղու կառուցման աշխատանքներն ու գործող միջանցքի մի շարք հատվածներ պետք է հանձնվեն իր հսկողությանը։
«Ադրբեջանի նման ձևակերպումը ու հայտարարությունները նույնպես եռակողմ հայտարարության կոպիտ խախտում են. նշված հայտարարության 6-րդ կետում ասվում է. «Կողմերի, այսինքն՝ ՌԴ-ի, Հայաստանի ու Ադրբեջանի համաձայնեցմամբ՝ առաջիկա երեք տարվա ընթացքում՝ մինչև 2023 թվականի նոյեմբերի 9-ը, կորոշվի Հայաստանի հետ Լեռնային Ղարաբաղ  կապն ապահովող  Լաչինի միջանցքով երթևեկության նոր երթուղու կառուցման պլանը՝ ՌՂ  խաղաղապահ կոնտինգենտի հետագա վերաբաշխմամբ, վերատեղաբաշխմամբ՝ այդ երթուղու պահպանության համար»։ Պիտի արձանագրեմ, որ, այս պահի դրությամբ, Ռուսաստանի, Հայաստանի ու Ադրբեջանի կողմից եռակողմ ֆորմատով հաստատված որևէ պլան գոյություն չունի ու մենք մի քանի անգամ  առաջարկել ենք ու հիմա էլ առաջարկում ենք դա անել», - ասաց նա։
Վարչապետի խոսքով՝ Հայաստանը ոչ մի պլանի համաձայնություն չի տվել, որովհետև նման պլանի նախագիծ չի էլ առաջարկվել։
Նա ասաց, որ Հայաստանը սկսել է Կոռնիձոր-Տեղ Մ12 մայրուղու ավտոճանապարհի վերակառուցումը, որը պիտի միանա Լաչինի միջանցքի նոր երթուղուն։
«Ադրբեջանն այս օրերին շահարկում է, թե Հայաստանը փորձում է խուսափել այս հարցերի քննարկումներից՝ սա աբսուրդ  հայտարարություն է, այն պայմաններում, երբ ես վերը նշված ծրագրի մասին հայտարարել եմ հրապարակային՝ դեռևս հունիսի 27-ին իմ ասուլիսի ընթացքում։ Ադրբեջանը ԼՂ-ում իրադրության սրման գնաց այն օրերին, երբ Կոռնիձոր-Տեղ Մ12  ճանապարհի բուն շինարարությունը մեկնարկեց», - ասաց Փաշինյանը։
Նա նշեց, թե Ադրբեջանի կողմից սրացման գնալը մի նպատակ ունի՝ 2020  թվականի նոյեմբերի 9-ի հայտարարությամբ  սահմանված կառուցակարգերի վերացումը։
«Ադրբեջանն այսօր մի խնդիր ունի՝ վերացնել եռակողմ հայտարարությունն ու խուսափել այդ հայտարարությամբ արձանագրված իրողությունների ամրագրումից», - նշեց վարչապետը։
Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծեց՝ Ադրբեջանը պետք է կատարի իր երեք պարտավորությունները՝ ընդունի Ադրբեջանի նախագահի ստորագրությամբ արձանագրված ԼՂ միավորի գոյությունը, պիտի հարգի ԼՂ-ում  շփման գծի առկայությունն  ու պիտի հարգի Լաչինի միջանցքի գոյությունը, որը Հայաստանի հետ ԼՂ կապն ապահովող կարևորագույն ինստիտուտն է։

Азербайджан использует вопрос нового маршрута по Лачинскому коридору как повод для текущей эскалации, заявил сегодня на заседании правительства премьер-министр Никол Пашинян.
Как отметил премьер, якобы Азербайджан закончил работы по строительству нового маршрута Лачинского коридора и ряд участков действующего коридора должны быть переданы под его контроль.
«Подобная формулировка и заявления Азербайджана также являются грубым нарушением трехстороннего заявления. В пункте 6 упомянутого заявления говорится: «По согласованию Сторон, то есть РФ, Армении и Азербайджана, в ближайшие три года – до 9 ноября 2023 года – будет определён план строительства нового маршрута движения по Лачинскому коридору, обеспечивающий связь между Нагорным Карабахом и Арменией, с последующей передислокацией российского миротворческого контингента для охраны этого маршрута».
Должен констатировать, что на данный момент, нет какого-либо утвержденного Россией, Арменией и Азербайджаном в трехстороннем формате плана и мы несколько раз предлагали и сейчас предлагаем сделать это», - сказал он.
По словам премьера, Армения не давала согласия ни на один план строительства нового маршрута движения по Лачинскому коридору, поскольку и не получала никакого проекта.
Он сообщил, что Армения начала реконструкцию участка Корнидзор-Тех автотрассы М12, которая должна присоединиться к новому маршруту Лачинского коридора.
«Азербайджан в эти дни спекулирует тем, что Армения якобы пытается избежать обсуждения этих вопросов. Это абсурдное заявление в условиях, когда я публично заявил о вышеуказанной программе еще во время своей пресс-конференции 27 июня. Азербайджан пошел на обострении ситуации в Нагорном Карабахе в те дни, когда началось строительство участка Корнидзор-Тех трассы М12», - сказал Пашинян.
Он отметил, что обострение ситуации со стороны Азербайджана преследует лишь одну цель – ликвидировать установленные заявлением от 9 ноября институты.
«У Азербайджана сегодня есть одна задача – ликвидировать трехстороннее заявление и избежать констатации тех реалий, которые зафиксированы этим заявлением», - отметил Пашинян.
Никол Пашинян подчеркнул, что Азербайджан должен выполнить три своих обязательства – принять существование единицы Нагорный Карабах, которое закреплено подписью президента Азербайджана, уважать наличие линии соприкосновения в Нагорном Карабахе и существование Лачинского коридора, который является важнейшим институтом, обеспечивающим связь Нагорного Карабаха с Арменией.