ՀՀ իշխանությունների տրաֆարետային հայտարարությունները զուտ իմիտացիոն, իշխանության պահպանման գործառույթ ունեն. Տիգրան Աբրահամյան
04/08/2022 10:16
Ազգային ժողովի «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանն անդրադարձել է ՀՀ ԱԳՆ-ի տարածած հայտարարությանը։
«ՀՀ ԱԳ նախարարությունը հայտարարությամբ է հանդես եկել, որում, անդրադառնալով «Լաչինի միջանցք»-ի շուրջ ստեղծված իրավիճակին՝ նշում է. «Անթույլատրելի ենք համարում ադրբեջանական կողմից հնչող հայտարարությունները, որոնցով փորձ է արվում միակողմանիորեն փոփոխել Լաչինի միջանցքում եռակողմ հայտարարության 6-րդ կետով սահմանված իրավական ռեժիմը, և վերահաստատում, որ Լաչինի միջանցքով անցնող երթուղին կարող է փոփոխվել միայն հայտարարությունը ստորագրած կողմերի հաստատած պլանի համաձայն»։
Ի՞նչ է սա նշանակում և ինչի՞ց է բողոքում ԱԳՆ-ն։
Լաչինի միջանցքի երկայնքով կառուցվող ճանապարհով նոր երթուղու շահագործման դեպքում «միջանցք» հասկացողությունը դուրս է գալու գործածումից և պարզապես վերածվելու է ճանապարհի։
Հիշեցնենք, որ միջանցքի դեպքում սահմանված էր ճանապարհի աջ ու ձախ հատվածներում 2.5-ական կմ հատված՝ ընդհանուր 5 կմ լայնությամբ, որը, ըստ էության, նաև բուֆերային գոտու դեր ուներ և այն սահմանված էր առաջին հերթին անվտանգության նկատառումներով։
Նոր երթուղու դեպքում Ադրբեջանը փորձում է հասնել բուֆերային գոտու, անվտանգության շերտի վերացմանը, ինչի արդյունքում տեսականորեն ճանապարհից 5-10 մետր հեռավորության վրա կարող են ադրբեջանական դիրքեր ու անձնակազմ տեղակայվել, ինչը բացառելի է գործող միջանցքի պարագայում (Շուշիի հատվածում այլ ռեժիմ է գործում)։
Թե ինչ հետևանքների կբերի այս վտանգավոր գաղափարի գոյությունը հենց միայն անվտանգային տեսանկյունից՝ արդեն պարզ է, իսկ ՀՀ իշխանությունների տրաֆարետային հայտարարությունները զուտ իմիտացիոն, իշխանության պահպանման գործառույթ ունեն», - Facebook-ի իր էջում գրել է Աբրահամյանը։

Депутат парламента от фракции «Честь имею» Тигран Абрамян обратился на своей странице в Facebook к распространенному МИД Армении заявлению.
«МИД Армении выступило с заявлением, в котором, касаясь ситуации вокруг «Лачинского коридора», отмечает: "Считаем недопустимыми заявления азербайджанской стороны, которыми делается попытка в одностороннем порядке изменить правовой режим в Лачинском коридоре, определенный пунктом 6 трехстороннего заявления, и подтверждаем, что маршрут, проходящий через Лачинский коридор, может быть изменен только в соответствии с планом, утвержденным подписавшими заявление сторонами".
Что это значит и на что жалуется МИД?
В случае ввода в эксплуатацию нового маршрута строящейся по Лачинскому коридору дороги понятие «коридор» выйдет из употребления и просто превратиться в дорогу.
Напомним, что в случае коридора на правом и левом участках дороги был установлен участок по 2.5 км, общей шириной 5 км, который, по сути, также выполнял роль буферной зоны и это было сделано в первую очередь из соображений безопасности.
В случае нового маршрута Азербайджан пытается добиться ликвидации буферной зоны, слоя безопасности, в результате чего, теоретически, азербайджанские позиции и личный состав могут находиться в 5-10 метрах от дороги, что исключается в случае действующего коридора (на участке Шуши действует другой режим).
К каким последствиям может привести существование этой опасным идеи именно с точки зрения безопасности, уже ясно, а трафаретные заявления властей Армении выполняют лишь функцию имитации, сохранения власти», - написал Тигран Абрамян.