Ստեփանակերտում բողոքի ակցիա է կազմակերպվել՝ Արցախի ժողովրդի անվտանգության պատշաճ ապահովման պահանջով. Արցախպրես
05/08/2022 18:03
Այսօր՝ օգոստոսի 5-ին, Ստեփանակերտի Վերածննդի հրապարակում հասարակական և ընդդիմադիր ուժերի մի խումբ ներկայացուցիչներ բողոքի ակցիա են կազմակերպել՝ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության պայմանների կատարման և Արցախի ժողովրդի անվտանգությունը պատշաճ մակարդակով ապահովելու պահանջով: Այս մասին գրում է Արցախպրեսը։
Ակցիայի կազմակերպիչներից, Արցախի Հեղափոխական կուսակցության նախագահ Արթուր Օսիպյանը «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում տեղեկացրել է, որ նախօրեին՝ վերջին օրերի լարվածության հարցով հանդիպում են ունեցել ռուսական խաղաղապահ զորախմբի հրամանատար, գեներալ-մայոր Անդրեյ Վոլկովի հետ:
«Մենք պահանջել ենք, որ ըստ անհրաժեշտության՝ պետք է հստակ քայլեր ձեռնարկվեն, որովհետև Ռուսաստանի Դաշնությունը պաշտոնապես ստանձնել է Արցախի ժողովրդի անվտանգության ապահովման պատասխանատվությունը: Խաղաղ բնակչութունը հենց այդ տրված երաշխիքների հիման վրա է ետ վերադարձել:
Ադրբեջանա-թուրքական ահաբեկչական մեքենային մենք միայնակ չենք կարող դիմադրել. պահանջվում ենք քաղաքական որոշումներ, որոնք պետք է կայացնեն աշխարհի գերտերությունները, հանձինս՝ Ռուսաստանի, որը ստանձնել է տարածաշրջանի խաղաղության երաշխավորի դերակատարությունը»,- ասել է Ա.Օսիպյանը:
Ակցիայի մասնակից, Հադրութի քաղաքապետ Վահան Սավադյանի խոսքով՝ եթե այսուհետ իրավիճակի լիցքաթափման և խաղաղ բնակչության անվտանգության ապահովման ուղղոությամբ ռուսական խաղաղապահ ուժերը կտրուկ միջոցներ չձեռնարկեն, ստիպված են լինելու շարունակել բողոքի ակցիաները:

Сегодня, 5 августа, на площади Возрождения в Степанакерте группа представителей общественных и оппозиционных политических сил организовала акцию протеста с требованием выполнения условий трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года и  обеспечения на надлежащем уровне безопасности народа Арцаха, сообщает «Арцахпресс».
Один из организаторов акции, председатель Революционной партии Арцаха Артур Осипян сообщил в беседе с корреспондентом «Арцахпресс», что накануне они обратились по вопросу создавшейся в последние дни напряженности к командующему российским миротворческим контингентом генерал-майору Андрею Волкову.
«Мы потребовали, чтобы по мере необходимости, были предприняты четкие шаги, потому что Российская Федерация официально взяла на себя ответственность за обеспечение безопасности народа Арцаха. Мирное население вернулось именно на основе этих  гарантий.
Мы не можем в одиночку противостоять азербайджано-турецкой террористической машине: требуем политических решений, которые должны принять сверхдержавы, в частности Россия, взявшая на себя роль гаранта мира в регионе», - сказал Артур Осипян.
По словам участника акции, мэра Гадрута Ваана Савадяна, если после этого российские миротворческие силы не предпримут резких мер для деэскалации ситуации и обеспечения безопасности мирного населения, то они вынуждены будут продолжать акции протеста.