Հիմա Թուրքիան ու Ռուսաստանը քննարկում են Հայաստանի ճակատագիրը՝ առանց մեր կարծիքն ու մեզ հաշվի առնելու. Վարուժան Գեղամյան
05/08/2022 18:58
Թուրքագետ Վարուժան Գեղամյանը ֆեյսբուքի իր էջում գրել է.
«Այս րոպեներին ՌԴ ու Թուրքիայի նախագահները բանակցում են ու փաստացի որոշում Հարավային Կովկասի առաջիկա ամիսների ճակատագիրը։
Սա նորմալ և օրինաչափ է. երկու խոշոր տերություններ, որոնց համար Հարավային Կովկասը կարևոր ազդեցության գոտի է, անդադար պայքարում են իրենց դիրքերը բարելավելու համար։ Սա վերջին 300 տարիներին մշտապես առկա երևույթ է։
Սակայն 1988-ից մենք կարողացել էինք այնպես անել, որ այդ և ցանկացած այլ գերտերությունների քննարկումների ժամանակ հաշվի առնվեր ևս մեկ գործոն՝ հայկականը, շնորհիվ երկու պատերազմներում տարած հաղթանակի, հայկական բանակի ու կուռ պետական  համակարգի։ Սակայն եղավ 2018-ը, որից հետո 2020-ը և այսօր կապիտուլյանտների ձեռքով գրեթե գոյություն չունեցող բանակը ու անհեռնկար քաղաքականությունը, ավելի ճիշտ՝ դրա բացակայությունը։ Իսկ առանց կանոնավոր բանակ ու անվտանգության համակարգի չկա ինքնիշխանություն։ Չկա, չի լինում, չի եղել ու չի լինելու։ Չես կարող Մերձավոր Արևելքում ունենալ պետություն, բայց չունենաս բանակ։ Չկա բնության մեջ նման բան։
Հիմա Թուրքիան ու Ռուսաստանը քննարկում են Հայաստանի ճակատագիրը՝ առանց մեր կարծիքն ու մեզ հաշվի առնելու։ Ու դրանում առաջին հերթին ու գլխավորապես մեղավոր է Հայաստանի դե-ֆակտո իշխանությունը։ Արցախը հանձնել պատրաստը կհանձնի նաև այլ հայկական հող՝ անկախ նրանից, թե որքան դաշնակից կամ շահակից ունես ու քանի գեղեցիկ միջազգային փաստաթուղթ կա։ Սա նորից հիշեցնում է հայտնի դիվանագիտական ասույթը.
«Եթե դուք բանակցությունների սեղանին եք, բայց ձեզ խոսք չեն տալիս, ուրեմն դուք օրվա ճաշացանկի (մենյուի) մեջ եք»։
Քանի հայկական ազգային վերնախավը իր վրա չի վերցրել պատասխանատվություն հեռացնելու հակահայկական իշխանությանը և նորից վերականգնելու հայկական գործոնը, մեզ քննարկելու են ու մեր հաշվին որոշումներ կայացնելու։
Ցավոք, առաջիկա օրերին կլինի հերթական այդպիսի որոշումը՝ հայկական Բերձորի ու Աղավնոյի հանձնումը թշնամուն։

Президенты РФ и Турции в эти минуты проводят переговоры и фактически решают судьбу ближайших месяцев Южного Кавказа , написал на своей странице в Facebook  тюрколог Варужан Гегамян.
«Это нормально и закономерно: две крупные державы, для которых Южный Кавказ является важной зоной влияния, постоянно ведут борьбу за улучшение своих позиций. Это явление постоянно присутствовало на протяжении последних 300 лет.
Однако с 1988 года мы смогли сделать так, что во время обсуждений этих и любых других сверхдержав учитывался еще один фактор – армянский, благодаря победам в двух войнах, армянской армии и единой государственной системе. Однако наступил 2018 год, после которого 2020 и сегодня – руками капитулянтов – почти несуществующая армия и бесперспективная политика, а точнее, ее отсутствие. А без регулярной армии, системы безопасности нет суверенитета. Нет, не бывает и не будет. Нельзя иметь на Ближнем Востоке государство, но не иметь армию. В природе нет такого.
Сейчас Турция и Россия обсуждают судьбу Армении, не учитывая наше мнение и нас. И в этом в первую очередь и главным образом виновны де-факто власти Армении. Готовый сдать Арцах сдаст также другую армянскую землю, независимо от того, сколько у тебя союзников или друзей и сколько красивых международных документов. Это снова напоминает об известной дипломатической цитате:
"Если вы представлены за столом переговоров, но вам не дают слова – значит, вы в меню".
Пока армянская национальная элита не взяла на себя ответственность отстранить антиармянскую власть и снова восстановить армянский фактор, нас будут обсуждать и за нас счет принимать решения.