ԼՂ-ում ՌԴ-ի խաղաղապահ ներկայությանը միջազգայնորեն ամրագրված երաշխիքներով և հստակ գործառույթներով օժտելը օրվա հրամայականն է. «Միասնական հայրենիք»
05/08/2022 16:03
«Միասնական հայրենիք» խմբակցությունը Արցախի Հանրապետության ապառազմականացման և Պաշտպանության բանակի կազմալուծման պահանջի վերաբերյալ հանդես է եկել հայտարարությամբ:
«Վերջին օրերին, օգտվելով աշխարհաքաղաքական տեղաշարժերից, Ադրբեջանն ուժի կամ ուժի սպառնալիքի կիրառմամբ նոր օրակարգ է թելադրում Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորակազմի պատասխանատվության տիրույթում` ներկայացնելով Լեռնային Ղարաբաղի ապառազմականացման և Պաշտպանության բանակի կազմալուծման անհիմն պահանջներ:
Հաշվի առնելով վերոնշյալը՝ «Միասնական հայրենիք» խմբակցությունը հայտարարում է․
Խստորեն դատապարտում ենք ԼՂ-ում ամբողջական հրադադարի և բոլոր ռազմական գործողությունների ավարտի մասին 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության շարունակական խախտումներն ու Ադրբեջանի ագրեսիվ ձեռնարկումները:
ՀՀ-ի ԶՈւ-ի ստորաբաժանումները դուրս են բերվել ԼՂ-ից և Արցախի ժողովրդի անվտանգությունն ապահովվում է տեղի ինքնապաշտպանական ուժերի և սակավաթիվ ռուսական խաղաղապահ զորակազմի միջոցներով։
Արցախի բնակչության նկատմամբ շարունակաբար իրականացվող զինված հարձակումների, էթնիկ ատելության հրահրումների, հայկական մշակութային և կրոնական հուշարձանների ոչնչացման, հայաթափման ադրբեջանական քաղաքականության համապատկերում Արցախի ժողովուրդն այլընտրանք չունի, քան ձեռնարկել ինքնապաշտպանության միջոցառումներ:
Արցախի Հանրապետությունն իրացնում է ՄԱԿ-ի կանոնադրությամբ ամրագրված ինքնապաշտպանության անկապտելի իրավունքը՝ պաշտպանելու իր ժողովրդի հիմնարար իրավունքները ադրբեջանական շարունակական և համակարգային ագրեսիայից։ Ուստի, անթույլատրելի ենք համարում Արցախի ժողովրդի անվտանգության անվերապահ երաշխավորի՝ Արցախի Պաշտպանության բանակի, կազմալուծման և/կամ զինաթափման որևէ պահանջ: Նման պահանջը միաժամանակ չի արտացոլում Հայտարարությամբ ստանձնած Կողմերի պարտավորությունները:
Կարևորելով ՌԴ-ի միջնորդական ջանքերը ԼՂ-ի հակամարտության կարգավորման և խաղաղապահ առաքելություն ստանձնելու գործում, ինչպես նաև հաշվի առնելով ադրբեջանական կողմի շարունակական ագրեսիվ միջամտությունները, համոզված ենք, որ ԼՂ-ում ՌԴ-ի խաղաղապահ ներկայությանը միջազգայնորեն ամրագրված երաշխիքներով և հստակ գործառույթներով օժտելը օրվա հրամայականն է:
Արցախի ԶՈւ-ն Արցախի ժողովրդի գոյաբանական նախադրյալն ու երաշխիքն է, ուստի նրա գործառնությունները սահմանափակող և իրավական կարգավիճակը վատթարացնող ցանկացած ուղղակի կամ անուղղակի միջամտություն ոչ միայն հակադարձ համեմատական է Արցախի ժողովրդի ազգային-անվտանգային շահերին, այլև ոտնձգություն է Արցախի հայկական ապագայի նկատմամբ»,-ասվում է հայտարարությունում։

Фракция «Единая Родина» выступила с заявлением  относительно требования о разоружении Республики Арцах и расформировании Армии обороны.
«В последние дни, пользуясь геополитическими сдвигами и применяя силу или угрозу силой, Азербайджан диктует новую повестку в зоне ответственности миротворческого контингента Российской Федерации, представляя необоснованные требования о разоружении Нагорного Карабаха и расформировании Армии обороны.
Учитывая вышеуказанное, фракция «Единая Родина» заявляет:
Строго осуждаем систематические нарушения трехстороннего заявления от 9-го ноября 2020 года о полном прекращении огня и завершении всех военных действий в Нагорном Карабахе, а также агрессивные формулировки Азербайджана.
Подразделения ВС Республики Армения были выведены из Нагорного Карабаха, и безопасность народа Арцаха обеспечивается благодаря местным силам самообороны и немногочисленному российскому миротворческому контингенту.
В контексте продолжающихся вооруженных нападений в отношении населения Арцаха, азербайджанской политики по разжиганию этнической ненависти, уничтожению армянских культурных и религиозных памятников, выселению армян, у народа Арцаха не остается другой альтернативы, кроме как предпринять меры по самообороне.
Республика Арцах реализовывает закрепленное Уставом ООН неотъемлемое право на самооборону, в целях защиты основополагающих прав своего народа от систематической и комплексной агрессии со стороны Азербайджана. Следовательно, считаем недопустимым какое-либо требование о расформировании Армии обороны – безоговорочного гаранта безопасности арцахского народа – и разоружении Арцаха. Подобное требование, вместе с тем, не отражает обязательства Сторон, закрепленные в Заявлении.
Подчеркивая важность посреднических усилий РФ по урегулированию нагорно-карабахского конфликта и осуществлению миротворческой миссии, а также учитывая продолжающиеся агрессивные вмешательства азербайджанской стороны, мы убеждены, что наделение присутствию миротворческого контингента РФ в Нагорном Карабахе закрепленными на международном уровне гарантиями и четкими функциями является императивом времени.
ВС Арцаха – предпосылка и гарантия существования арцахского народа, следовательно, любое прямое или косвенное вмешательство, ограничивающее ее деятельность и усугубляющее правовой статус, не только обратно пропорционально национальным интересам и интересам безопасности народа Арцаха, но и является посягательством в отношении армянского будущего Арцаха», - говорится в заявлении.