Արցախի ՏԿԵ նախարար Հայկ Խանումյանը գյուղացիներին ասել է, որ մինչև օգոստոսի 25-ը պետք է Աղավնոյից հեռանանք, և նշել, որ չպետք է տները այրեն, թե ինչ պատճառով, չեմ կարող ասել, սակայն բնակիչները չեն հաշտվում իրենց տները լքելու մտքի հետ, բայց ի՞նչ կարող են անել, գյուղացին, առանց պետության աջակցության, անզոր է: Այս մասին 24News-ին ասաց Աղավնոյի գյուղապետ Անդրանիկ Չաուշյանը:
«Գյուղացիների մի մասը հույս ունի, որ որոշումը կփոխվի, մյուս մասն էլ արդեն պատրաստվում է դատարկել տարածքը: Խոստացել են, որ բնակիչներին սերտիֆիկատ են տալու, որտեղ ցանկանան, գնան, այնտեղ բնակվեն, բայց դեռ որևէ հստակեցում չկա, պետք է ցուցակագրենք բնակիչներին և հասկանանք, ով որտեղ է գնալու: Աղավնոյում մոտ 200 բնակիչ կա»,-ասաց Աղավնոյի գյուղապետը:
Ըստ նրա՝ տարածքը լքելու մասին իմացել են երեք օր առաջ՝ Արայիկ Հարությունյանի հետ հանդիպման ժամանակ:
«Ավագանու անդամներով հանդիպել ենք նախագահ Արայիկ Հարությունյանի հետ, ասաց, որ իրավիճակը լուրջ է. Ադրբեջանից նամակ ենք ստացել, որ պետք է միջանցքը ազատենք, պայմանավորվածություն կար, որ ճանապարհը կառուցեիք, չեք կառուցել, մենք մեր ճանապարհը կառուցել ենք, դո՛ւրս եկեք, մնացածը ձեր խնդիրն է»:
Հարցին, թե Արայիկ Հարությունյանը նշում էր, որ Աղավնոյի համար պետք է պայքարենք, ինչո՞ւ այսքան արագ որոշում կայացվեց, որ ազատեք գյուղը, Անդրանիկ Չաուշյանը նշեց. «Ինչպե՞ս կարող է գյուղացին միայնակ պայքարել, երբ բանակը լուծարել են: Եթե ճանապարհները փակեն, արցախցին ի՞նչ է անելու: ՀՀ իշխանությունից օգնություն չկա, հստակ ծրագիր է՝ հայերին ստրկացնել: Այս ամենի համար Արայիկ Հարությունյանն էլ պատասխանատու է, բայց Նիկոլ Փաշինյանն է բանակցողը, իսկ նա մինչև հիմա ինչ ասել է, հակառակն է արել: Այս ամենը միայն Աղաղնոյի ու Բերձորի խնդիրը չէ, Արցախի և Սյունիքի խնդիրն է»:

Министр территориального управления и инфраструктур Арцаха Айк Ханумян сказал, что  до 25 августа мы должны уйти из Ахавно и отметил, что жители не должны сжигать свои дома, но по какой причине, не могу сказать. Однако жители не могут примириться с мыслью, что должны покинуть свои дома. Но что они могут сделать? Без поддержки государства, мы бессильны, заявил 24News руководитель общины Ахавно Андраник Чавушян.
«Часть жителей надеется, что решение будет изменено, а другая часть уже собирается освободить территорию. Обещали, что жителям дадут сертификаты, чтобы могли пойти жить там, где захотят, но пока нет ничего конкретного. Мы должны составить списки жителей, чтобы понять, кто и куда поедет. В Ахавно есть около 200 жителей», - сказал глава общины.
По его словам, о том, что нужно покинуть территорию, они узнали три дня назад, во время встречи с Араиком Арутюняном.
«Вместе с членами Совета старейшин встретились с Араиком Арутюняном, он сказал, что ситуация серьезная: получили письмо от Азербайджана, что должны освободить коридор. Была договоренность, чтобы построили дорогу, но вы не построили. Мы построили нашу часть дороги, выходите оттуда, остальное ваши проблемы», - рассказал он.
На вопрос, Араик Арутюнян отмечал, что должны бороться за Ахавно, почему так быстро было принято решение об освобождении села, Андраник Чавушян отметил:
«Как может житель села бороться в одиночку, когда армию расформировали. Если дорогу закроют, что будет делать арцахец? От властей Армении нет помощи, это четкая программа – поработить армян. Араик Арутюнян тоже несет ответственность за все это, но переговорщик Никол Пашинян, а все что он говорил до сих пор, делал наоборот. Все происходящее это не только проблема Бердзора и Ахавно, но и Арцаха и Сюника»