Արցախի տարածքային կառավարման նախարարն օրեր առաջ հայտնեց՝ Սուսի, Աղավնոյի, Բերձորի բնակիչները մինչև օգոստոսի 25-ը պետք է լքեն բնակավայրերը։
Անորոշ է ոչ միայն մարդկանց ճակատագիրը, այլ նաև մշակութային ժառանգության։ Aysor.am-ը զրուցել է ԵՊՀ մշակութաբանության ամբիոնի վարիչ, պատմական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Համլետ Պետրոսյանի հետ։
«Մշտապես կապի մեջ եմ, գիտեմ, որ Արցախի իշխանությունները որոշել են տարհանել մշակութային կոթողները, բայց ի՞նչ անել Բերձորի Սուրբ Համբարձում, Աղավնոյի Սուրբ Նահատակաց եկեղեցիների հարցում․ քանդել և տեղափոխե՞լ, թե՞ թողնել․․․ Հարցի տեխնիկական բաղադրիչից զատ, կա մշակութային ժառանգության հանդեպ վերաբերմունքի խնդիր»,- այս առնչությամբ ասում է Համլետ Պետրոսյանը։
Մշակութաբան, պատմաբանի խոսքով՝ Ադրբեջանը վերացնում է նաև անկախության շրջանում տեղադրված հայկական բոլոր հուշարձանները՝ դրանք համարելով իբրև թե «օկուպանտական ներդրումներ սեփական տարածքում»։ Մշակութային ժառանգության համամարդկային արժեքը հավաստող կոնվենցիաները ոտնահարելով՝ Ադրբեջանը հայկական եկեղեցիները մզկիթների վերածելու նախագծեր է հանրայնանցնում, հետևողականորեն իրագործում. քրիստոնեական ժառանգությունը յուրացնելու հարցում խիստ փորձառու են։
Համլետ Պետրոսյանը նշում է՝ այնպես չէ, որ նրանք մզկիթի կարիք ունեն. հայկական եկեղեցիները քանդելով, ձևափոխելով՝ առաջին հերթին քարոզչական խնդիր են լուծում՝ խորը տրավմա պատճառել ժառանգությունը ստեղծողին։
«Հայերս կենսընթացի այնպիսի ծանր փուլում ենք, ինչպես 1915 թվականին էր, երբ մարդիկ տեղահանվելիս ստիպված էին բառացիորեն ուսերին տանել ունեցածը։ Հիմա պարտադրում են՝ տները մի հրդեհեք, որ գանք վայելենք, եկեղեցիները մի քանդեք, մենք ինքներս կանենք, ինչ պետք է։
Հայաստանը, հայկական տարածքը գնալով փոքրանում է՝ կարծեք թե մեր երկիրը դառնալու է զանազան տեղահանված կոթողների թանգարան։ Այլ հարց է, որ վերջում կարող է նաև պարտադրեն այդ թանգարանը լքել»,-ասում է պատմական գիտությունների դոկտորը։
Նա նաև ընդգծում է՝ կոթողները կենսական են այն տարածքում, որտեղ կառուցվել են, դրանք իմաստ ունեն տարածքի մեջ և ոչ թանգարանում։
«ժամանակին արաբները հայերին թույլ չէին տալիս անգամ թափորով քայլելիս խաչքարեր տանել, ասում էին՝ տարածքը մերն է, դուք կարող եք միայն եկեղեցում դնել խաչքարեր, և միայն Բագրատունիների իշխանության տարիներին բացօթյա խաչքարեր դրվեցին։ Դա տարածքի և ժողովրդի կապվածության ամենաէական խորհրդանշանն է։ Հիմա, երբ տարածքը լքում ես, ջնջում ես պատմական հիշողության վկայությունները՝ մի քանի տարի հետո չես էլ կարողանալու ապացուցել, որ քոնն է եղել, որ ապրել ես այդտեղ։ Ադրբեջանը հետևողականորեն խեղում է հայկական պատմական հիշողությունը՝ վերացնելով այդ հիշողության հիմքերը»,- մտահոգություն է հայտնում ԵՊՀ մշակութաբանության ամբիոնի վարիչը ։
Հիշեցնենք, որ Բերձորի Սուրբ Համբարձում եկեղեցու բակում կան բազմաթիվ խաչքարեր՝ նվիրված Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին, 1988 թվականի երկրաշարժի զոհերի հիշատակին, խաչքարեր՝ զոհված ազատամարտիկների հիշատակին՝ Բերձորի հուշահամալիրի տարածքում, Քառօրյա պատերազմի զոհերի հիշատակին նվիրված խաչքարեր՝ Աղավնո դպրոցի գյուղի բակում, նաև բազմաթիվ հուշաքարեր և հուշաղբյուրներ։

Министр территориального управления и инфраструктур Арцаха Айк Ханумян несколько дней назад сообщил о том, что жители Суса, Ахавно и Бердзора до 25 августа должны покинуть эти населенные пункты.
Неопределенной остается не только судьба людей, но и культурного наследия. Корреспондент Aysor.am провел беседу с заведующим кафедрой культурологии ЕГУ, доктором исторических наук, профессором Гамлетом Петросяном.
«Я нахожусь на постоянной связи и знаю, что власти Арцаха решили эвакуировать культурные памятники, но что делать с церквями Сурб Амбарцум Бердзора и Сурб Наатакац Ахавно? Разобрать их и перевезти или оставить? Кроме технической составляющей вопроса, есть также вопрос отношения к культурному наследию», - сказал Гамлет Петросян.
По словам историка, Азербайджан уничтожает также все установленные в период независимости армянские памятники, считая их якобы «оккупантскими инвестициями на своей территории». Нарушая конвенции, требующие сохранения культурного наследия как части всемирного наследия человечества, Азербайджан публикует проекты превращения армянских церквей в мечети и последовательно реализует их: у него большой опыт в вопросе присвоения христианского наследия.
Гамлет Петросян отметил, что нельзя сказать, что они нуждаются в строительстве мечетей: разрушая армянские церкви, искажая их облик, они в первую очередь решают пропагандистскую задачу – причинить глубокую травму тем, кто создал это наследие.
«Мы, армяне, находимся на таком же тяжелом этапе жизни, как в 1915 году, когда люди во время депортации вынуждены были буквально нести свое имущество на плечах. Сейчас принуждают: не сжигайте дома, чтобы мы пришли и наслаждались. Не разрушайте церкви, мы сами сделаем все, что нужно.
Армения, армянская территория с каждым днем уменьшается, кажется, наша страна станет музеем различных перемещенных памятников. Иной вопрос, что в конце могут принудить нас покинуть также этот музей», - сказал доктор исторических наук.
Он также подчеркнул, что памятники имеют жизненное значение на той территории, где они были построены, именно на этой территории они имеют смысл, а не в музее.
«В свое время арабы не позволяли армянам нести хачкары даже во время процессий, говорили: это наша территория, вы можете ставить хачкары только в церкви, и только в годы правления Багратуни хачкары начали ставить на открытом воздухе. Это самый важный символ, свидетельствующий о связи территории и народа. Сейчас, когда покидаешь территорию, стираешь свидетельства исторической памяти, через несколько лет не сможешь даже доказать, что это была твоя земля, что ты там жил. Азербайджан последовательно искажает армянскую историческую память, уничтожая основы этой памяти», - выразил обеспокоенность заведующий кафедрой культурологи ЕГУ.
Напомним, во дворе церкви Сурб Амбарцум Бердзора есть многочисленные хачкары, увековечивающие память жертв Геноцида армян, память жертв разрушительного землетрясения 1988 года. Хачкары в память о погибших воинах-освободителях есть также на территории мемориального комплекса Бердзора, хачкары в память о погибших в Апрельской войне – во дворе школы Ахавно, а также многочисленные мемориальные камни и родники-памятники.