«Հավանաբար, վաղն այլևս փոսեր չենք ունենա»․ կառավարության նիստին Փաշինյանն ու Սանոսյանն անդրադարձան Տաթև-Աղվանի ճանապարհի վիճակին
11/08/2022 11:34
Կառավարության նիստին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձավ Տաթև-Աղվանի ճանապարհի վիճակին։
«Տաթև-Աղվանի ճանապարհը նախորդ տարվա վերջին մի փոքր ֆորս-մաժորային իրավիճակում շահագործման հանձնվեց։ Ի սկզբանե այն նախատեսվում էր որպես միջհամայնքային ճանապարհ և շահագործման հանձնվեց, բայց հետագայում մենք տեսանք այս տարի, որ ճանապարհը շատ լուրջ պրոբլեմներ ունի։ Փոսեր էին գոյացել և այլն, և այդպես շարունակ»,- ասաց նա։
Փաշինյանը նաև նշեց՝ տարվա սկզբից աշխատել են ճանապարհը բարեկարգելու ուղղությամբ և հիմա, իր ունեցած տեղեկություններով, խնդիրների մեծ մասը լուծվել է։
«Մնացել է վերջին 500 մետրանոց մի հատված, որտեղ այդ փոսերի հարցը պետք է լուծենք»,- հավելեց Նիկոլ Փաշինյանը։
Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանն էլ վստահեցրեց, թե այս պահին 500 մետրից էլ քիչ հատված է մնացել։
«Հավանաբար, վաղն այլևս փոսեր չենք ունենա, ամբողջովին ասֆալտապատ կլինի։ Երրրորդ շերտի տեղադրման պրոցեսն արդեն սկսվել է, մոտ 5,8 կմ արդեն տեղադրվել է։ Հավանաբար, եթե հասցնենք, կառավարության հաջորդ նիստում մյուս շինարարին գումար կհատկացնենք վերջին շերտի համար։ Քանի որ բավականին շատ էին խնդիրները, եթե որոշ տեղերում նորից խնդիրներ ծագեն, շինարարները դրանք հընթացս կշտկեն, և ասֆալտի վերջին շերտը կտեղադրենք»,- ասաց Սանոսյանը։
Փաշինյանի հարցին՝ «Համոզվա՞ծ ենք, որ այդ ճանապարհը նաև բեռնատարերին պատշաճ կսպասարկի, այդ վիճակի՞ ենք բերել ճանապարհը, թե՞ դեռ էլի կասկածներ ունենք»՝ ՏԿԵ նախարար Սանոսյանը պատասխանեց․
«Կարելի է ասել՝ 90 տոկոսով վստահ ենք, բայց կարող են լինել որոշ տեղեր, որտեղ խնդիրներ կծագեն, որովհետև եղան դեպքեր, երբ չկար խնդիր, բայց հարևան հատվածը քանդում, փոխում էին, մեկ այլ տեղ ինչ-որ խնդիր էր բացվում։ Այդպես փոխել են։ Այսինքն, արդեն հավանականությունը քիչ է։ Ենթադրում ենք՝ երրորդ ասֆալտի երրորդ շերտի տեղադրումը այդ հարցը կկարգավորի»։

Сегодня на заседании правительства премьер-министр Никол Пашинян обратился к состоянию дороги Татев-Агвани.
«Дорога Татев-Агвани была сдана в эксплуатацию в конце прошлого года в условиях форс-мажорных обстоятельствах. Изначально она предусматривалась как дорога между общинами и была сдана в эксплуатацию, однако в дальнейшем мы увидели, что на дороге возникли очень серьезные проблемы – ямы и т.д.», - сказал он.
Пашинян также отметил, что с начала года проводились работы по благоустройству дороги и сейчас, по его информации, большая часть проблем решены.
«Остался участок в 500 метров, на котором мы должны решить вопрос выбоин», - сказал премьер-министр.
Министр территориального управления и инфраструктур Гнел Саносян заверил, что на данный момент осталось менее 500 метров.
«Вероятно, уже завтра выбоин не будет, дорога будет полностью заасфальтирована. Начался процесс укладки третьего слоя асфальта, уже проложено около 5,8 км. Вероятно, если мы успеем, то на следующем заседании правительства выделим деньги другой строительной компании на последний слой. Поскольку проблем было довольно много, если в некоторых местах снова возникнут проблемы, то строители по ходу исправят их, выполнят работы по укладке последнего слоя асфальта», - сказал Саносян.
На вопрос Пашиняна, уверен ли министр в том, что трудностей с проездом грузовых автомобилей не возникнет, приведена ли дорога в надлежащее состояние или еще есть сомнения, Гнел Саносян ответил:
«Можно сказать, что уверен на 90%, но могут быть некоторые места, где возникнут проблемы, поскольку были случаи, когда не было проблем, но на соседнем участке разбирали и заменяли асфальт, а в другом месте возникала проблема. То есть, вероятность уже небольшая. Предполагаем, что эта проблема будет урегулирована после укладки  третьего слоя асфальта».