Զինծառայող Էրիկ Ղարսայանի մահվան դեպքի առթիվ նախաձեռնվել է քրեական վարույթ
ՀՀ քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչության վեցերորդ կայազորային քննչական բաժնում իրականացվում են անհրաժեշտ միջոցառումներ՝ զինծառայող Էրիկ Արմենի Ղարսայանի մահվան բոլոր հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ:
Զինծառայողի կողմից, նախնական տվյալներով, իրեն հրազենային վնասվածք հասցնելու վերաբերյալ հաղորդումը ստացվել է 2022թ. օգոստոսի 9-ին:
Ստացված տեղեկությունների համաձայն, ՀՀ ՊՆ N զորամասի պարտադիր ժամկետային զինծառայող, շարքային Էրիկ Արմենի Ղարսայանը կյանքի հետ անհամատեղելի հրազենային մարմնական վնասվածքը ստացել է կրակային դիրքում՝ իրեն ամրակցված «АКМ» տեսակի ինքնաձիգից իր կրծքավանդակի շրջանում արձակած կրակոցի արդյունքում: Նույն օրը զինծառայողը տեղափոխվել է բժշկական կենտրոն, որտեղ արձանագրվել է վերջինիս կենսաբանական մահը:
Հաշվի առնելով, որ առկա է քրեական վարույթ նախաձեռնելու օրինական  առիթ և հիմք՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 522-րդ հոդվածի 1-ին մասով, ՀՀ քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչության վեցերորդ կայազորային քննչական բաժնում, նախաձեռնվել է քրեական վարույթ:
Քննչական խումբը մեկնել է դեպքի վայր, կատարվում են անհետաձգելի և անհրաժեշտ քննչական և վարութային այլ գործողություններ:

В шестом гарнизонном следственном отделе Главного военного следственного управления СК Армении проводятся необходимые мероприятия для выяснения всех обстоятельств смерти военнослужащего Эрика Арменовича Карсаяна.
По предварительным данным, сообщение военнослужащего о нанесении ему огнестрельного ранения получено 9 августа 2022 года.
Согласно полученной информации, военнослужащий срочной службы N-й воинской части Минобороны Армении, рядовой Эрик Арменович Карсаян получил несовместимое с жизнью огнестрельное ранение на огневой позиции в результате выстрела в область груди из закрепленного за ним автомата «АКМ». В тот же день военнослужащий был доставлен в медицинский центр, где была зафиксирована биологическая смерть.
Учитывая наличие законных оснований и причин для возбуждения уголовного производства по части 1 статьи 522 Уголовного кодекса Армении, в шестом гарнизонном следственном управлении Главного военного следственного управления СК Армении возбуждено уголовное дело.
Следственная группа отбыла на место происшествия, проводятся неотложные и необходимые следственные и другие процессуальные действия.