Հիմք է նախապատրաստվում խաղաղապահների ժամկետի չերկարացման կամ երկարացման դիմաց մեծ գին պահանջելու համար․ Աբրահամյան
13/08/2022 10:26
Ալիևի հիմնական ասելիքն այն է, որ հայերն ու ադրբեջանցիներն արդեն կարող են համատեղ բնակվել, շփվել՝ առանց միջնորդների՝ այս դեպքում՝ ռուսների։ Այս մասին իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է  ԱԺ  «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը:
«Ադրբեջանի նախագահը նախօրեին անդրադառնալով «Լաչինի միջանցք»-ի երկայնքով նոր երթուղու շինարարական աշխատանքներին՝՝ նշել է, որ վերջին 6-7 ամիսներին, շինարարական ընկերության ներկայացուցիչների աշխատանքն առանց ռուս խաղաղապահների ուղեկցմամբ է իրականացվել և նրանք տեղում հնարավորություն են ունեցել շփվելու տեղի հայ բնակիչների հետ։
Խոսքի ընդհանուր միտքն այն է, որ այդ ընթացքում հայերի ու ադրբեջանցիների միջև թշնամություն չի եղել, նորմալ հարաբերություններ են հաստատվել և ռուս խաղաղապահների ներկայության անհրաժեշտություն էլ չի եղել։
Եթե նույնիսկ մի կողմ դնենք Ալիևի խոսքի քարոզչական զեղումները, ապա քաղաքական իմաստով բավականին վտանգավոր գաղափարի մասին է անոնս արվել։
Ալիևի հիմնական ասելիքն այն է, որ հայերն ու ադրբեջանցիներն արդեն կարող են համատեղ բնակվել, շփվել՝ առանց միջնորդների՝ այս դեպքում՝ ռուսների։
Եթե նկատի ունենանք, որ Արցախում խաղաղապահների տեղակայման 5-ամյա ժամկետի ավարտին 3 տարի է մնացել, բնականաբար, հասկանալի էր, որ արդեն հիմք է նախապատրաստվում խաղաղապահների ժամկետի չերկարացման կամ երկարացման դիմաց մեծ գին պահանջելու համար։
Իսկ հայերի ու ադրբեջանցիների համատեղ բնակության ուղղված ցանկացած քայլ, ծրագիր ինքնին ողբերգություն է»,- գրել է նա։

Основная суть сказанного Алиевым состоит в том, что армяне и азербайджанцы уже могут проживать совместно и общаться без посредников, в данном случае – россиян. Об этом написал на своей странице в Facebook депутат парламента Армении от фракции «Честь имею» Тигран Абрамян.
«Президент Азербайджана, накануне обратившись к строительным работам нового маршрута по Лачинскому коридору, отметил, что за последние 6-7 месяцев работа представителей строительной компании проводится без сопровождения российских миротворцев, и у них была возможность общения с местными армянскими жителями.
Основная мысль его слов в том, что в течение этого периода между армянами и азербайджанцами не было вражды, установились нормальные отношения и больше не было необходимости в присутствии российских миротворцев.
Даже если отбросить в сторону пропагандистские излияния слов Алиева, то в политическом плане была анонсирована довольно опасная идея.
Основная мысль Алиева заключалась в том, что армяне и азербайджанцы уже могут проживать совместно и общаться без посредников, в данном случае – россиян.
Если иметь в виду, что до окончания 5-летнего срока дислокации российских миротворцев в Арцахе осталось 3 года, то, естественно, было понятно, что уже готовится основа, чтобы потребовать высокую цену за непродление или продление срока пребывания миротворцев.
А любой шаг, программа, нацеленные на совместное проживание армян и азербайджанцев – уже сама по себе трагедия», - написал Тигран Абрамян.