Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը օգոստոսի 16-ին ստորագրել է հրամանագիր, ըստ որի Արցախի Հանրապետությունում 2022 թվականի օգոստոսի 17-18-ը ներառյալ հայտարարվել է սուգ՝ ի հիշատակ 2022 թվականի օգոստոսի 14-ին «Երևանի պահածոների գործարան» ՓԲԸ-ի տարածքում տեղի ունեցած հրդեհի և պայթյունի հետևանքով զոհված անձանց:
Արցախի Հանրապետության պետական բոլոր գերատեսչությունների և տեղական ինքնակառավարման մարմինների ղեկավարներին հանձնարարվել է Արցախի Հանրապետությունում և օտարերկրյա պետություններում Արցախի Հանրապետության ներկայացուցչություններում սգո օրերին խոնարհել Արցախի Հանրապետության պետական դրոշը:

16 августа президент Республики Арцах Араик Арутюнян подписал указ, согласно которому с 17 по 18 августа 2022 года включительно в Республике Арцах объявлен траур в память о лицах, погибших в результате пожара и взрыва на территории ЗАО «Ереванский консервный завод» 14 августа 2022г.
Руководителям всех государственных ведомств и органов местного самоуправления поручено в дни траура в Республике Арцах и представительствах Республике Арцах в зарубежных странах приспустить государственный флаг Республики Арцах.