Օգոստոսի 20-ին Աղավնոյում լույսը, կապն անջատվելու է, պետք է կարողանանք բնակչությանը անվտանգ տարհանել. Անդրանիկ Չաուշյան
16/08/2022 14:15
Մինչև օգոստոսի 20-ը պետք է կարողանանք գյուղն ամբողջությամբ դատարկել, բոլորն էլ ցանկություն ունեն մնալու, բայց դա հնարավոր չէ, օգոստոսի 20-ի առավոտյան լույսն ու կապն անջատվելու է, հնարավոր է ջուր էլ չլինի, բազմաթիվ խնդիրների առջև ենք կանգնած: Հիմա առաջնային հարց է բնակիչներին խաղաղ ձևով գյուղից տարհանելը: Այս մասին 24News-ի հետ զրույցում նշել է Աղավնո գյուղի ղեկավար Անդրանիկ Չաուշյանը:
Նրա խոսքով՝ Աղավնոյի բնակիչները տեղափոխվում են երեք ուղղությամբ՝ Արցախ, Սյունիք և Երևանի ծայրամասեր, տեղափոխման խնդիրների առջև են կանգնած, պետք է կարողանան այդ հարցերը կանոնակարգել․ «Հայրենիքը բոլորինս է, պետք է կարողանանք մարդկանց օգնել, այս պահին մարդուժի կարիք ունենք, որ բնակիչները կարողանան իրենց իրերը տեղափոխել, ոչ թե ստիպված այրեն: Մարդիկ իրենց իրերը հանում են և չգիտեն՝ ուր տանեն, Երևանում հարմար գնով տուն չեն կարողանում գտնել: Ամեն ինչ չենք կարող բարձրաձայնել, միայն կարող եմ ասել, որ մինչև 25-ը բոլորը պետք է հասցնեն տարածքից դուրս գալ՝ բանվորներ, և այլն, որ հետո այլ  խնդիրներ չառաջանան»:
Օգոստոսի 5-ին Քաշաթաղի շրջանի Աղավնո գյուղում Արցախի տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Հայկ Խանումյանը տեղի բնակչության, համայնքի և շրջանի իշխանության ներկայացուցիչների հետ քննարկել է Աղավնոյի, Ներքին Սուսի և Բերձորի բնակչության՝ մինչև օգոստոսի 25-ը տարհանման հարցերը՝ քաղաքացիական պաշտպանության պլանի շրջանակներում։ Ավելի վաղ, Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանն անդրադառնալով Բերձորը և Աղավնոն հանձնելուն՝ ասել էր, որ Բերձորում մեր հայրենակիցների ապրելու հնարավորությունը քիչ հավանական է համարում, իսկ Աղավնո գյուղի հետ կապված բանակցությունները շարունակվում են, պետք է պայքար տանել:

До 20 августа мы должны успеть полностью вывезти имущество из села. Все хотят остаться, но это невозможно, поскольку утром 20 августа свет и связь будут отключены, возможно, не будет также воды, мы стоим перед многочисленными проблемами. Сейчас первоочередной вопрос – мирная эвакуация жителей из села, заявил в беседе с корреспондентом 24News руководитель общины Ахавно Андраник Чавушян.
По его словам, жители Ахавно уезжают по трем направлениям – в Арцах, Сюник, и окраины Еревана и сталкиваются с проблемами при переезде, должны урегулировать все эти проблемы.  «Родина принадлежит всем нам, мы должны помогать людям, сейчас нам нужна помощь людей, чтобы жители смогли перевезти свои вещи и не были вынуждены сжечь их. Люди выносят свое имущество и не знают куда везти, не могут найти в Ереване квартиры по удобной цене. Я не могу говорить обо всем, могу сказать лишь, что до 25 августа все должны успеть покинуть территорию – рабочие и так далее, чтобы потом не возникло проблем».
Министр территориального управления и инфраструктур Арцаха Айк Ханумян на состоявшейся 5 августа в селе Ахавно Кашатагского района встрече с представителями местного населения, общинной и районной властей обсудил вопрос эвакуации жителей из Ахавно, Неркин Сус и Бердзора до 25 августа, в рамках плана гражданской обороны.  Ранее президент Республики Арцах Араик Арутюнян, касаясь сдачи Бердзора и Ахавно, заявил, что считает возможность жизни наших соотечественников в Бердзоре маловероятной, что касается Ахавно, то переговоры продолжаются,  нужно продолжать борьбу.