Նիկոլ Փաշինյանի եւ իր ոհմակի գոյությունը կենսական սպառնալիք է հայ ժողովրդի համար։ Նիկոլն է իրական ռումբը, որ դրված է հայ ժողովրդի տակ, ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը։
Աշոտյանն իր խորինցվակցություններն է հայտնել «Սուրմալու» տոնավաճառում տեղի ունեցած պայթյունի հետեւանքով բոլոր զոհվածների ընտանիքներին, հարազատներին, շուտափույթ ապաքինում մաղթել տուժածներին։
«Այս դեպքերն իրոք ողբերգական են։ Կրկին անգամ ապացուցվում է, որ չունենք պետություն», - նշել է նա՝ ուշադրություն հրավիրելով այն հանգամանքի վրա, որ ողբերգական դեպքից հետո կոորդինացիոն շտաբը, որը պետք է առաջին հերթին ստեղծվեր ու զբաղվեր փրկարարական, որոնողական աշխատանքներով, ստեղծվել է պայթյունից 27 ժամ անց միայն։
«Մարդկանց ցավը, վիշտը շահարկելը, դրա ֆոնի վրա նկարվելը, դրանից PR անելը դարձել է Նիկոլ Փաշինյանի «ֆիրմային» ձեռագիրը։ Անցել է երկու օր, պետությունը նոր որոշեց, որ սգո օր է հայտարարելու, երբ որոնողական աշխատանքները ավարտվեն, այն էլ՝ իմ այդքան բարձրաձայնելուց հետո»,-նշել է Աշոտյանը։
Նրա խոսքով՝ բոլոր ուղղություններով ու բոլոր ոլորտներում է զգացվում պետության բացակայությունը։ Ցավալի վիճակ է նաեւ բանակում․ վերջին մեկ շաբաթում բանակում 5 մահ է գրանցվել՝ ոչ պատերազմական գործողությունների պատճառով։
«Անգամ եռամսյա հավաքները, որոնք մատուցվում էին, իբր, որպես հասարակության, պետության անվտանգությունը ամրապնդող հատուկ ուսումնական վարժանքներ, բերեցին մի շարք զոհերի։ Դա պատահականություն չէ, դա այլեւս օրինաչափություն է։ Նիկոլ Փաշինյանի եւ իր ոհմակի գոյությունը կենսական սպառնալիք է հայ ժողովրդի համար։ Նիկոլն է իրական ռումբը, որ դրված է հայ ժողովրդի տակ», - շեշտել է Արմեն Աշոտյանը։

Существование Никола Пашиняна и его банды представляет реальную угрозу для армянского народа. Никол – реальная бомба, заложенная под армянский народ, заявил сегодня на пресс-конференции заместитель председателя Республиканской партии Армении Армен Ашотян.
Армен Ашотян выразил глубокие соболезнования семьям всех погибших в результате взрыва в ТЦ «Сурмалу» и пожелал скорейшего выздоровления пострадавшим.
«Это действительно трагедия. Вновь подтверждается, что у нас нет государства», - сказал он, обратив внимание на то обстоятельство, координационный штаб, который должен был быть создан сразу после трагического происшествия, чтобы заниматься организацией  поисковых и спасательных работ, был сформирован лишь спустя 27 часов.
«Манипулировать человеческим горем и болью, фотографироваться на этом фоне, превращать это в PR – "фирменный" почерк Никола. Прошло два дня, государство только решило, что объявит день траура, когда поисковые работы закончатся», - отметил Армен Ашотян.
По его словам, отсутствие государства чувствуется на всех направлениях и во всех сферах Печальная ситуация сложилась и в армии: за последнюю неделю в армии было зарегистрировано 5 смертей в небоевых условиях.
«Даже трехмесячные сборы, которые преподносились якобы как специальные учебные сборы для безопасности общества, государства, привели к ряду жертв. Это не случайность, а уже закономерность. Существование Никола Пашиняна и его своры представляет реальную угрозу для жизни армянского народа. Никол – реальная бомба, заложенная под армянский народ», - отметил Армен Ашотян.