Իրանագետ Վարդան Ոսկանյանը տելեգրամյան իր ալիքում գրել է․
«Արդեն իսկ պարբերական բնույթ ստացած՝ այս կամ այն վայրերում պայթուցիկ սարքերի իբր առկայության մասին կեղծ ահազանգերը, ամենայն հավանականությամբ, Հայաստանի Հանրապետության հանդեպ վարվող թշնամական հիբրիդային պատերազմի տարրեր են։
Այն թշնամին կիրառում է մի քանի նպատակներով՝ ծանրաբեռնելու և ստիպելու Հայաստանի պատկան մարմիններին լրացուցիչ ռեսուրսներ ծախսելու, ստուգելու և գնահատելու դրանց աշխատանքի օպերատիվությունն ու արդյունավետությունը, մշտական խուճապի մեջ պահելու մեր հասարակությանը կամ բթացնելու դրա զգոնությունը, և այլն։
Այս համատեքստում ակնհայտ է, որ հիբրիդային պատերազմի բաղադրիչ նշված թշնամական գործողությունը ոչ միայն պետք է չեզոքացվի, թե՛ դրա բացահայտման, և թե՛ հասարակության հետ ճիշտ աշխատանքի միջոցով, այլ նաև թշնամուն հասցվեն համարժեք, ավելի ցանկալի է՝ անզուգաչափ կանխարգելիչ և պատասխան հարվածներ։
Մենք՝ որպես ազգ և պետություն, պետք է, ի վերջո, սթափվենք և հասկանանք, որ չափազանց նենգ ու բարբարոս թշնամու հետ մշտական պատերազմի մեջ ենք, իսկ խաղաղություն կլինի միայն այն է դեպքում, երբ ջախջախենք այդ թշնամուն բոլոր մակարդակներում»։

Иранист Вардан Восканян написал  в своем Telegram-канале:
«Ставшие уже периодическими ложные сообщения о наличии взрывных устройств в том или ином месте, по всей видимости, являются элементами вражеской гибридной войны, проводимой против Республики Армения.
Враг применяет это с несколькими целями – перегрузить надлежащие органы Армении и заставить их потратить дополнительные ресурсы, проверить и оценить оперативность и эффективность их работы, постоянно держать в панике наше общество либо притупить его бдительность и т.д.
В данном контексте очевидно, что указанное вражеское действие –  элемент гибридной войны не только должен быть нейтрализован как за счет его раскрытия, так и  правильной работой с обществом, но и врагу должны быть нанесены адекватные, более желательно, несоразмерные превентивные и ответные удары.
Мы как нация и государство должны, наконец, прийти в себя и понять, что находимся в постоянной войне с чрезвычайно коварным врагом-варваром, а мир наступит только тогда, когда мы разгромим этого врага на всех уровнях».