Ցանցում լուրեր են տարածվում, որ գիշերային ժամերին Արցախից ռազմական տեխնիկա է դուրս բերվում։ Տեղեկատվությունը ճշտել է պետք, բայց ադրբեջանական մամուլն արդեն ցնցում է։ Այս մասին հայտնում է քաղաքագետ Հրանտ Մելիք-Շահնազարյանը։
Հուլիսի 19-ին, երբ ՀՀ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը հայտարարեց, որ «Արցախ մուտք գործած ՀՀ ԶՈՒ ստորաբաժանումները վերադառնում են Հայաստան», ես գրեցի, որ այդ հայտարարության մեջ մեծ խաբկանք կա. Արցախում այդ ժամանակ ՀՀ ԶՈՒ որևէ ստորաբաժանում այլևս չկար։ Նաև ենթադրեցի, որ այդ դեպքում խոսքը կարող է վերաբերել, օրինակ, Արցախի զինաթափմանը։
Վախենում եմ, որ ենթադրություններս ճիշտ էին։ Համենայն դեպս, այսօր նման տեղեկատվություն արդեն կա…
Նշեմ նաև, որ Արցախի զինաթափումը եռակողմ հայտնի հայտարարությունների մաս չէ։ Եթե նման բան լինի, դրա պատճառները նույնպես պետք է փնտրել Ալիև-Փաշինյան երկկողմ գաղտնի պայմանավորվածությունների տիրույթում։

В сети распространяются сведения о том, что в ночное время из Арцаха выводится боевая техника. Эта информация нуждается в уточнении, но азербайджанская пресса уже ликует. Об этом сообщает политолог Грант Мелик-Шахназарян.
«19 июля, когда секретарь Совета безопасности Армен Григорян заявил, что  "подразделения ВС Армении, отправленные в Арцах из-за войны, возвращаются в Армению" я написал, что в этом заявлении есть большой обман. В Арцахе уже тогда не было никаких подразделений ВС Армении. Я также предположил, что в этом случае речь может идти о демилитаризации Арцаха.
Боюсь, что мои предположения были верными. По крайней мере, сегодня уже есть такая информация…
Отмечу также, что демилитаризация Арцаха не является частью известных трехсторонних заявлений. Если подобное есть, то причины этого также следует искать в рамках двусторонних договоренностей Алиев-Пашинян».