Ռոման Բաղդասարյանը սուտ մատնություն է կատարել, Արցախի ՊԲ սպաների  և գեներալների մասին նրա հայտարարությունները հերքվել են
19/08/2022 19:11
Ռոման Բաղդասարյանը սուտ մատնություն է կատարել, Արցախի ՊԲ սպաների և գեներալների մասին նրա հայտարարությունները հերքվել են
2021թ. դեկտեմբերի 1-ին Արցախի Հանրապետության գլխավոր դատախազությունից Արցախի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայություն է  ուղարկվել ՀՀ քաղաքացի Ռոման Բաղդասարյանի մասնակցությամբ տեսանյութը, որում վերջինս հայտարարել էր Արցախի պաշտպանության բանակի սպաների, նախկին գեներալների կողմից պատերազմի ընթացքում «սպանություններ կատարելու», «նման արարքներ կատարելու հրամաններ տալու» և այլ ենթադրյալ հանցավոր դեպքերի վերաբերյալ:
Արցախի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայության կողմից ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և քրեադատավարական գործողությունների արդյունքներով Ռոման Բաղդասարյանի հայտարարությունները հերքվել են, որոնց հիման վրա որոշում է կայացվել հանցադեպի բացակայության հիմքով քրեական գործ հարուցելը մերժելու մասին:
Հիշյալ հանգամանքները հաշվի առնելով՝ Արցախի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայության կողմից նախաձեռնվել է քրեական վարույթ  Ռոման Բաղդասարյանի կողմից սուտ մատնություն կատարելու ենթադրյալ հանցավոր դեպքի կապակցությամբ:

Генеральная прокуратура Республики Арцах 1 декабря 2021 года направила в Службу безопасности Республики Арцах видеоматериал с участием гражданина Республики Армения Романа Бабаяна,  в котором последний заявил «о совершении убийств» офицерами Армии обороны, бывшими генералами в ходе войны, «даче приказов выполнить подобные деяния» и других предполагаемых преступных фактах.
В результате предпринятых Службой национальной безопасности Армении оперативно-розыскных мероприятий и процессуальных действий заявления Романа Бабаяна были опровергнуты, на основании чего принято решение об отказе в возбуждении уголовного дела на основании отсутствия состава преступления.
Учитывая упомянутые обстоятельства, Службой национальной безопасности инициировано уголовное производство по факту заведомо ложного доноса со стороны Романа Бабаяна в совершении предполагаемого преступления.