Արցախի ՏԿԵՆ տեղյակ չէ՝ Աղավնոյից, Բերձորից ու Ներքին Սուսից քանի ընտանիք է տեղահանվել
Արցախի տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությունը տեղյակ չէ, թե Աղավնոյից, Բերձորից ու Ներքին Սուսից ներկա դրությամբ քանի ընտանիք է տեղահանվել ու որտեղ են նրանք հաստատվել։
«Մեր ձեռքի տակ ամփոփ տվյալներ դեռ չունենք։ Վարչակազմի ղեկավարության և համայնքների ղեկավարների հետ էինք կապ պահում, հիմա էլ,, որ կապը գնում-գալիս է, չենք կարողանում տվյալները հստակեցնել», - «Փաստինֆո»-ին ասել են Արցախի տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությունից։
Ադրբեջանը, կոպտորեն խախտելով նոյեմբերի 9-ի եռակողմ համաձայնագրի 6-րդ կետը՝ պահանջել էր /գրավոր, թե բանավոր՝ հայտնի չէ/ մինչև օգոստոսի 25-ը հանձնել Աղավնոն, Բերձորն ու Ներքին Սուսը։ Ադրբեջանի ապօրինի պահանջից հետո, Արցախի իշխանությունների հրահանգով նշված հայկական բնակավայրերից սկսվել է բնակչության բռնի տեղահանումը։
Ընդ որում՝ հենց Արցախի տարածքային կառավարման ու ենթակառուցվածքների նախարար Հայկ Խանումյանն էր այցելել Աղավնո ու բնակիչներին զգուշացրել, որ պետք է հեռանան իրենց բնակավայրերից, քանի որ Բերձորն ու Աղավնոն հանձնվում է թշնամուն: Իսկ այսօր նույն Խանումյանի գլխավորած կառույցը գաղափար չունի, թե իրենց պահանջով տեղահանված բնակիչները որտեղ են բնակություն հաստատել։

Министерство территориального управления и инфраструктур Арцаха не в курсе, сколько семей выселены из Бердзора, Ахавно и Неркин Сус
22/08/2022 13:43
Министерство территориального управления и инфраструктур Республики Арцах не знает, сколько семей на данный момент выселены из общин Бердзор, Ахавно и Неркин Сус и куда они переселились.
«У нас под рукой нет обобщенных данных. Мы поддерживали связь с руководством администрации и главами общин, а сейчас, когда связь нестабильная, не можем уточнить конкретные данные», - заявили «ФактИнфо» в министерстве территориального управления и инфраструктур Арцаха.
Азербайджан, грубейшим образом нарушив трехстороннее заявление от 9 ноября 2020 года, потребовал /неизвестно в письменной или устной форме/ сдать до 25 августа Бердзор, Ахавно и Неркин Сус. После незаконных требований Азербайджана, по указанию властей Арцаха, началось насильственное выселение населения из армянских населенных пунктов.
Причем, именно министр территориального управления и инфраструктур Айк Ханумян посетил Ахавно и предупредил жителей о том, что они покинуть свои населенные пункты, поскольку Бердзор и Ахавно сдаются врагу. А сегодня возглавляемое Ханумяном ведомство понятия не имеет, куда переселились депортированные по их же указанию жители.