ԱԻՆ ՓԾ տնօրենի տեղակալը չի բացառում, որ որոնվող քաղաքացիներից մեկի մարմինը մոխրացած լինի
«Սուրմալու» առևտրի կենտրոնում տեղի ունեցած պայթյունից հետո որոնվող քաղաքացիներից մեկի դին դեռ չի հաջողվել գտնել, չի բացառվում, որ այն մոխրացած լինի, լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԱԻՆ ՓԾ տնօրենի տեղակալ Հովհաննես Եմիշյանը։
Նա հավելեց՝ բոլոր հատվածներու, որտեղ հնարավոր է, որ քաղաքացին լիներ, որոնումներ իրականացվել են, այդ թվում՝ նկուղի հատվածում, առաջին հարկում։
«Ինչ վերաբերում է պահեստային հատվածին, ապա 20 ժամից ավելի հրդեհաշիջում էինք անում, քանի որ 500-1 000 աստիճան տաքություն է եղել»,–ասաց ՓԾ տնօրենի տեղակալը։
Ճշտող հարցին՝ այսինքն, չի բացառվում, որ քաղաքացու մարմինը մոխրացած լինի, Հովհաննես Եմիշյանը պատասխանեց այո, սակայն այդ տարածքում 1-1,5 մետր մոխիր է եղել, հնարավոր չի լինի մոխրից փորձաքննություն անել։
Այնուհանդերձ, մինչ այս պահը, Եմիշյանի խոսքով, որոնողափրկարարական աշխատանքները շարունակվում են․ «եթե անգամ 1 տոկոս հավանականություն կա նրան գտնելու, աշխատանքները չեն դադարեցվելու»։

Заместитель начальника Спасательной службы не исключает, что тело одного из пропавших граждан могло обуглиться
22/08/2022 18:44
Спасатели не прекращают поиск гражданина, пропавшего в результате взрыва в торговом центре «Сурмалу», однако тело еще не удалось найти, заявил в беседе с журналистами заместитель начальника Спасательной службы МЧС Армении Ованнес Емишян.
«Тело одного из граждан еще не найдено, не исключается, что оно обуглилось», - сказал он.
Емишян отметил, что поиск гражданина велся во всех возможных местах, где он мог находиться, в том числе в подвале, на первом этаже.
«Что касается зоны, где находился склад, то спасатели тушили там пожар больше 20 часов,  поскольку в этой зоне была очень высокая температура – от 500 до 1 тысячи градусов», - сказал заместитель главы МЧС.
На уточняющий вопрос, то есть, не исключается, что тело гражданина обуглилось, Ованнес Емишян ответил: «Да». По его словам, на этой территории много пепла – до 1-1,5 метра, посему провести экспертизу невозможно.