«Մեզնից յուրաքանչյուրն այսօր ճակատագրական ընտրության առաջ է կանգնած». Ավետիք Չալաբյանի ուղերձը՝ կալանավայրից
23/08/2022 10:06
Հասարակական-քաղաքական գործիչ, քաղբանտարկյալ Ավետիք Չալաբյանն այսօր ուղերձ է հղել «Արմավիր» քրեակատարողական հիմնարկից, որում, անդրադառնալով ՀՀ անկախության հռչակագրի ընդունման 32-րդ տարեդարձին, կոչ է արել անել ՀՀ քաղաքացիներին Հանրապետության հրապարակ գնալ ժամը 17:00-ին և մասնակցել հավաքին: Ուղերձում, մասնավորապես, ասվում է.
Այսօր լրանում է Հայաստանի Հանրապետության Անկախության հռչակագրի ընդունման 32-րդ տարեդարձը։ Այս հռչակագիրն ընդունվել է, երբ դեռ կանգուն էր Խորհրդային Միությունը, սակայն նրա կազմաքանդման արագացող ընթացքը մեզ` հայերիս, վստահություն էր ներշնչում, որ մենք վերջապես կվերականգնենք մեր անկախ պետականությունը, կկարողանանք ազատագրել և միավորել նրան Արցախը, և կկառուցենք իրապես ազգային երկիր, գրավիչ բոլոր հայերի համար։ Մենք այդ պահին լավագույն իղձերը և նպատակները դրեցինք այս հողակտորի մեջ  և դուրս եկանք նավարկության՝ փոթորկահույզ օվկիանոսի ալիքներին ընդառաջ։
32 տարի անց մեր հասած հանգրվանը հակասական է։ Մի կողմից, առերևույթ մենք ունենք անկախ պետականություն, մյուս կողմից՝ նրա  իրական ինքնիշխանությունը սահմանափակ է և շարունակում է նվազել։ Մի կողմից, հերոսական ճիգով մենք կարողացանք ազատագրել Արցախը, մյուս կողմից, չկարողանացանք ազատագրածը պահել և օր օրի շարունակում ենք կորցնել այն, ինչ ազատագրել և շենացրել էինք մի ողջ սերնդի մաքառման արդյունքում։ Մի կողմից մեր երկիրը արտաքուստ զարգանում է, մյուս կողմից, նրա բնակչությունը շարունակում է անկասելիորեն նվազել, և այն ոչ միայն դարձել է հայության հավաքական ազգային հանգրվանը, այլև մեր աչքերի առաջ շարունակում է կորցնել իր ազգային դիմագիծը։
Մենք իրականում գտնվում ենք այսօր մեր պատմության ճակատագրական երկընտրանքի առջև։ Մենք այսօր կամ պետք է նոր շունչ ու իմաստ հաղորդենք մեր անկախ պետականության տեսլականի, կամ պետք է համակերպվենք այն մռայլ գիտակցության հետ, որ ամեն անցած տարին շարունակելու է նվազեցնել մեր ինքնիշխանությունը, մինչև մենք վերադառնանք այն ստորադրյալ կարգավիճակին, որում ապրել էինք դարերով։ Մենք կամ պետք է արժեվորենք պատմական հայրենիքի այս վերջին հատվածում ազգային պետության բարձրագույն առաքելությունը, և պատրաստ լինենք անձնական զոհողությունների՝ այն նյութականացնելու համար, և կամ էլ համակերպվենք, որ մեր ազգային առաքելությունը սպառված է, և հեռանանք օտար ափեր՝ անձնական անվտանգության և բարեկեցության փշրանքներ ձեռք բերելու հույսով։
Մեզնից յուրաքանչյուրն այսօր ճակատագրական ընտրության առաջ է կանգնած, և այն բնավ հեշտ չի։ Այդ ընտրությունը յուրաքանչյուրս պետք է անենք առանձին, բայց և բոլորս՝ միասին, օգնելով և ոգեշնչելով մեկմեկու։ Աստված պահապան և զորավիգ բոլոր նրանց, ովքեր իրենց ընտրությամբ իրականության կտանեն հայոց դարավոր երազանքը»:
Հիշեցնենք, որ «Համախմբում» շարժման անդամ, ՀՀ նախկին դեսպան Էդգար Ղազարյանն այսօր` օգոստոսի 23-ի ժամը 17:00-ին, հանրահավաք է հրավիրել Հանրապետության Հրապարակում: Բազմաթիվ հասարակական գործիչներ արձագանքել են Ղազարյանի կոչին և հայտնել, որ լինելու են հրապարակում:

Каждый из нас сегодня стоит перед судьбоносным выбором – послание Аветика Чалабяна
Общественно-политический деятель, политзаключенный Аветик Чалабян сегодня направил послание из УИУ «Армавир», в котором, обратившись к 32-летию со дня принятия Декларации о независимости Республики Армения, призвал граждан Армении прийти на площадь Республики в 17:00 и принять участие в митинге. В послании, в частности, отмечается:
Сегодня исполняется 32-я годовщина принятия Декларации о независимости Республики Армения. Эта декларация была принята, когда еще существовал Советский Союз, но ускоряющийся процесс его распада вселял в нас, армян, уверенность в том, что мы, наконец, восстановим свою независимую страну, сможем освободить и объединить Арцах, и построить реально национальное государство, привлекательное для всех армян. В тот момент мы вложили самые лучшие намерения и цели в эту землю и пустились в плавание против волн бушующего океана.
Пристанище, к которому мы пришли через 32, противоречивое. С одной стороны, у нас, казалось бы, есть независимое государство, с другой стороны, реальный суверенитет ограничен и продолжает уменьшаться. С одной стороны, героическими усилиями был освобожден Арцах, с другой – мы не смогли сохранить то, что освободили, и изо дня в день продолжаем терять то, что освободили и построили ценой борьбы целого поколения. С одной стороны, наша страна внешне развивается, с другой, ее население продолжает неуклонно сокращаться, и она стала не только национальным пристанищем для всего армянства, но и на наших глазах теряет свою национальную идентичность.
В действительности, сегодня мы стоим перед судьбоносной дилеммой нашей истории. Сегодня мы должны либо дать новый импульс и смысл видению нашей независимой государственности, либо смириться с тем мрачным осознанием, что наш суверенитет с каждым годом будет уменьшаться до тех пор, пока мы не вернемся к тому статусу подчиненного, в котором жили веками. Либо мы должны оценить высшую миссию национального государства на этой последней части исторической родины и проявить готовность к личным жертвам для ее материализации, либо признать, что наша национальная миссия исчерпана, и уйти в чужие берега в надежде обрести личную безопасность и благополучие.
Каждый из нас сегодня стоит перед судьбоносным выбором, и он отнюдь не прост. Каждый из нас должен сделать этот выбор самостоятельно, но также все – вместе, помогая и воодушевляя друг друга. Да хранит Господь и даст силу тем, кто своим выбором претворит в реальность многовековую мечту армян».
Напомним, что общественно-политический деятель Эдгар Казарян сегодня, 23 августа, в 17:00 созвал митинг на площади Республики. Многочисленные общественные деятели отреагировали на призыв Казаряна и сообщили, что будут присутствовать на митинге.