«Ի՞նչ կլինի, եթե Նիկոլը գոնե հիմա գնա» հարցն ունի մեկ պատասխան. հայ ժողովուրդն անդունդի հատակին վերջնականապես չծեփվելու շանս կունենա. Աշոտյան
ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը ֆեյսբուքան իր էջում գրել է.
«Պատասխանելով «ի՞նչ կլիներ, եթե․․․» հարցին, շատ տրամաբանական և կանխատեսելի է դառնում «ի՞նչ կլինի, եթե․․․» հարցի պատասխանը։
Այժմ Հայաստանում իշխող վարչակազմը նախաձեռնել է մի շարք գործընթացներ, որոնք, ի վերջո, երկիրը սրընթաց հասցնում են մի հանգրվանի, երբ անիմաստ են դառնալու ոչ միայն «ի՞նչ կլիներ, եթե․․․», այլև «ի՞նչ կլինի, եթե․․․» հարցերի շուրջ մտորումները։
Այսպես, փորձենք ներկայացնել այն հիմնական գործընթացները, որոնց տրամաբանական ավարտը Հայաստանի հնարավոր նոր իշխանություններին ավելի անելանելի վիճակում է դնելու․
- ԵԱՀԿ ՄԽ վերջնական փլուզումն ու նախորդ 30 տարիների բանակցային ժառանգության կորուստը։
- Ադրբեջանի հետ խաղաղության համաձայնագրի կնքումը՝ Ադրբեջանի կողմից ներկայացված 5 նախապայմանների ընդունմամբ (փաստացի արդեն ընդունել են) և առանց Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի արձանագրման։
- Սահմանազատման և սահմանագծման գործընթացի մեկնարկը և դրանց հիմնարար փաստաթղթերի և քարտեզների հստակեցումը այն պայմաններում, երբ Հայաստանը գտնվում է չափազանց թուլացած վիճակում, իսկ աշխարհում և տարածաշրջանում լարված և պայթյունավտանգ իրավիճակ է։ Նույն ռիսկերն առկա են նաև Թուրքիայի հետ սահմանի պարագայում։
- Փաստացի թուրք-ադրբեջանական նախապայմանների կատարման գնով Թուրքիայի հետ հարաբերությունների հաստատում։
- Թուրքիայի հետ սահմանների բացումը՝ առանց ՀՀ տնտեսության համար համապատասխան պաշտպանության մեխանիզմների մշակման և գործարկման։
- Ցեղասպանության միջազգային ճանաչման և հետևանքների վերացման գործընթացի վերջնական չեղարկումը՝ պետական մակարդակուվ։
- Նոյեմբերի 9-ի հայտարարությամբ՝ ՌԴ սահմանապահ զորքերի անվտանգության երաշխիքների ներքո Ադրբեջանից դեպի Նախիջևան միջանցքի տրամադրում՝ առանց Ադրբեջանի տարածքում ապաշրջափակվող ճանապարհների համար համարժեք երաշխիքների ստացման։
- Թուրքիայի հետ հարաբերությունների և Արցախի կարգավիճակի նշաձողի իջեցման «նույնն է, թե Արցախը Ադրբեջանի կազմում թողնելու որոշման» արդյունքում Հայաստանում և Արցախում ռուսական զորքերի առկայության իմաստազրկվում և ի վերջո դրանց դուրսբերում։
- Պարտության և պարտված ժողովրդի հոգեբանության վերջնական ամրապնդում հայ հասարակության՝ հատկապես երիտասարդության շրջանում, ազգային-ազատագրական պայքարի վերջնական ջախջախում։
Ինչպես տեսնում ենք, պարտված իշխանության պաշտոնավարման շարունակումը այն պարագայում, երբ վերջինս արդեն հատել է բոլոր կարմիր գծերը և հրապարակավ պատրաստակամություն հայտնել Հայաստանի ու Արցախի կենսական շահերի հաշվին գնալու նոր անդառնալի զիջումների, Հայաստանի ապագան, մեղմ ասած, մշուշոտ է։
Հաշվի առնելով անցյալի վերոհիշյալ փորձը՝ կարելի է հստակ պատասխանել «Ի՞նչ կլինի, եթե․․․» հարցին։
Եթե Նիկոլը գոնե հիմա հեռանա, հնարավոր կլինի․
- Լեգիտիմ հիմնավորումներով՝ ժամանակավորապես դադար վերցնել Թուրքիայի և Ադրբեջանի հետ բանակցություններում, որի արդյունքում աշխարհում և տարածաշրջանում կարող են էկան փոփոխություններ լինել։
- Փորձել կոնսերվացնել Արցախում ստեղծված ստատուս-քվոն, չգնալ արագ և հայկական կողմի շահերից չբխող լուծումների, այդ թվում երկարաձգել խաղաղության պայմանագրի և դեմարկացիայի ու դելիմիտացիայի գործընթացների մեկնարկը՝ այն թողնելով ավելի լավ ժամանակների համար
- Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագրի բանակցություններում հստակ ընդգծել Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրացման խնդիրը, որպես նախապայման առաջ քաշել ռուս խաղաղապահների մանդատն երկարացնելու հարցը։
- Հրաժարվել Թուրքիայի և Ադրբեջանի հետ Փաշինյանի և նրա ներկայացուցիչների՝ մասնավորապես ԱԳ նախարարի և ԱԽ քարտուղարի բոլոր բանավոր պայմանավորվածություններից։
- Պնդել բանակցային գործընթացի վերականգնումը ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահության ձևաչափով՝ վերահաստատելով այդ ձևաչափով նախքան 2018թ․ ձեռք բերված բոլոր համաձայնությունները՝ այդ թվում Հիմնարար սկզբունքները
- Պետական ողջ ռեսուրսն ուղղել ԶՈՒ արագ վերականգնմանը և տարածաշրջանում ռազմական հավասարակշռման հաստատմանը։ Այդ ուղղությամբ ակտիվ աշխատանք տանել ՌԴ հետ՝ օգտվելով արտոնյալ վարկերի պրակտիկայից։
- Սպառազինության և ԶՈՒ վերականգնման հարցում ակտիվացնել համագործակցությունը Իրանի, Չինաստանի, Հնդկաստանի հետ։
- Ադրբեջանի հետ սահմանագծման և սահմանազատման գործընթացի մեկնարկը կապել Գորիս-Կապան ճանապարհի հարցում փոխզիջումային լուծման հետ։
-Հայ ռազմագերիների ազատարձակման հարցով նոր ռազմավարություն մշակել։
- Փակել անկլավների հարցը՝ արձանագրելով «բոլորը՝ բոլորի դիմաց» սկզբունքի հիման վրա (Արծվաշենը՝ այսպես կոչված ադրբեջանական անկլավների դիմաց) այդ հարցի արդեն կարգավորված լինելու փաստը։
- Վերականգնել ազգային համերաշխությունը, Հայաստան-Սփյուռք-Արցախ միասնական ճակատը ու այն ուղղել Արցախի ժողովրդի իրավունքների վերականգնման պայքարին։
Իրականում հնարավոր իշխանափոխության հետևանքով ակնկալվող փոփոխությունները ավելի շատ են, սակայն փորձեցի թվարկել դրանցից ամենակարևորները, որոնք նաև բավականին իրատեսական են և առաջնահերթ։
Այս ողջ հոդվածաշարի լեյտմոտիվ հանդիսացող հարցը՝ «Ինչ կլիներ, եթե․․․» առաջին հայացքից է այլեւս ժամանակավրեպ։
Հակառակը, եւ’ քաղաքական, եւ’ պատմական տեսակետներից այն շարունակելու է ազդել թե երկրի ներկայի, թե անցյալի, թե, ինչն առավել կարեւոր է, ապագայի վրա։
Եթե Հայաստանի, Սփյուռքի և Արցախի հայրենակիցներին հստակ ներկայացվեն այս հարցի վերըթվարկված պատասխանները, նրանց համար ևս ակնհայտ կդառնա «ի՞նչ կլինի, եթե․․․» հարցի պատասխանը, ինչն էլ իր հերթին կբերի անխուսափելի փոփոխությունների՝ ի վերջո Հայաստանն ու Արցախը դուրս բերելով պարտությունների և խայտառակության անվերջանալի թվացող շղթայից։
Հ.Գ. Անգամ ամենախոր անդունդն ունի հատակ։ Մենք մեր պատմության այս ազատ անկման մեջ դեռեւս այդ հատակին չենք հասել։
Ամեն ինչ էլ ավելի վատ է լինելու։
Ուստի «ի՞նչ կլինի, եթե Նիկոլը գոնե հիմա գնա» հարցն ունի մեկ հավաքական պատասխան. հայ ժողովուրդը շանս կունենա։ Անդունդի հատակին վերջնականապես չծեփվելու շանս»։

Армен Ашотян: У вопроса «что будет, если Никол уйдет хотя бы сейчас» есть один – у армянского народа появится шанс не удариться окончательно о дно пропасти
Заместитель председателя Республиканской партии Армении Армен Ашотян обратился на своей странице в Facebook к вопросу, что будет, если Никол Пашинян подаст сейчас в отставку.
«При ответе на вопрос "что было бы, если …", становится очень логичным и прогнозируемым ответ на вопрос "что будет, если…".
Сейчас правящий режим Армении инициировал ряд процессов, которые, в конце концов, доведут страну до рубежа, когда бессмысленными станут не только размышления вокруг вопроса "что было бы, если …", но и вопроса "что будет, если…".
Итак, попробуем представить те основные процессы, логическое завершение которых поставит возможную новую власть Армении в более безвыходное положение:
- Окончательный развал МГ ОБСЕ и потеря переговорного наследия предыдущих 30 лет.
- Заключение мирного соглашения с Азербайджаном, с принятием представленных Азербайджаном 5 предусловий (фактически уже приняли) и без констатации права народа Арцаха на самоопределение.
- Начало процесса делимитации и демаркации и уточнение возможных документов и карт в условиях, когда Армения находится в чрезвычайно ослабленном положении, а в мире и регионе сложилась напряженная и взрывоопасная ситуация. Такие же риски присутствуют и в случае границы с Турцией.
- Установление отношений с Турцией фактически за счет выполнения турецко-азербайджанских предусловий,
- Открытие границ с Турцией без разработки и задействования соответствующих механизмов защиты для экономики Армении,
- Окончательный отказ от процесса международного признания Геноцида армян и устранения последствий – на государственном уровне
- Согласно заявлению 9 ноября, предоставление коридора Азербайджану для связи с Нахичеваном – с гарантией безопасности пограничных войск РФ, без получения соразмерных гарантий разблокирования дорог на территории Азербайджана.
- В результате нормализации отношений с Турцией и снижения планки статуса Арцаха, что "равноценно решению оставить Арцах в составе Азербайджана", обессмысливание присутствие российских войск в Армении и Арцахе и их окончательный вывод.
- Окончательное укоренение психологии поражения и проигравшего народа в армянском обществе, особенно среди молодежи, окончательный разгром национально-освободительной борьбы.
Как мы видим, дальнейшее пребывание у власти потерпевшего поражение руководства в условиях, когла последняя уже пересекла все красные линии и публично заявила о готовности пойти на новые необратимые уступки за счет жизненных интересов Армении и Арцаха, будущее Армении, мягко говоря, туманно.
Учитывая упомянутый опыт прошлого, можно четко ответить на вопрос "Что будет если…".
Если Никол уйдет хотя бы сейчас, то можно будет:
- Взять временный перерыв в переговорах с Турцией и Азербайджаном на легитимных основаниях, в результате чего в мире и в регионе могут произойти существенные изменения.
- Попробовать законсервировать создавшийся в Арцахе статус-кво, не принимать поспешные и не вытекающие из интересов армянской стороны решения, в том числе отложить начало процессов делимитации и демаркации и мирного соглашения, отложив их на лучшие времена.
- В мирных переговорах с Азербайджаном четко подчеркнуть вопрос реализации права народа Арцаха на самоопределение, выдвинуть в качестве предусловия вопрос продления мандата российских миротворцев.
- Отказаться от устных договоренностей Пашиняна и его представителей, в частности – главы МИД и секретаря Совета безопасности – с Турцией и Азербайджаном.
- Настаивать на возобновлении переговорного процесса в формате сопредседательства МГ ОБСЕ, вновь подтвердив все достигнутые до 2018 года в этом формате соглашения, в том числе Базовые принципы.
- Направить весь государственный ресурс на быстрое восстановление ВС и установление военного баланса в регионе. Вести в этом направлении активную работу с РФ, пользуясь практикой льготных кредитов.
- Активизировать сотрудничество с Ираном, Китаем и Индией в вопросе вооружения и восстановления ВС.
- Увязать начало процесса делимитации и демаркации границ с Азербайджаном с компромиссным решением в вопросе дороги Горис-Капан.
- Разработать новую стратегию в вопросе армянских военнопленных.
- Закрыть тему анклавов, констатировав факт урегулированности этого вопроса на основании принципа «все – за – все» (Арцвашен за так называемые азербайджанские анклавы).
- Восстановить национальную солидарность, единый фронт Армения – Диаспора – Арцах и направить его на восстановление борьбы за права народа Арцаха.
В действительности, ожидаемых в результате возможной смены власти изменений гораздо больше, однако я попробовал перечислить самые важные из них – довольно реалистичные и первоочередные.
Ставший лейтмотивом всего этого цикла статей вопрос "что было бы, если…" лишь на первый взгляд кажется несвоевременным.
Наоборот, и политической, и с исторической точек зрения он продолжает влиять как на настоящее страны, так и на прошлое, и что более важно, будущее страны.
Если нашим соотечественникам в Армении, Диаспоре и Арцахе будут четко представлены вышеперечисленные ответы на этот вопрос, то для них тоже станет очевидным ответ на вопрос "что будет, если…", что в свою очередь приведет к неизбежным переменам и, наконец, выведет Армению и Арцах из этой кажущейся нескончаемой цепочки поражений и позора.
P.S. Даже у самой глубокой пропасти есть дно. В нашей истории этого свободного падения мы еще не достигли дна.
Все будет намного хуже.
Посему у вопроса "что будет, если Никол уйдет хотя бы сейчас" есть один возможный ответ: у армянского народа появится шанс. Шанс не удариться окончательно о дно пропасти», - написал Армен Ашотян.