Իշխանությանը պիտի հարցնել՝ ինչու են ժամանակից շուտ հանձնում Բերձորը, Աղավնոն, Սուսը. Սեյրան Օհանյան
Լրագրողներն այսօր ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Սեյրան Օհանյանին հարց ուղղեցին՝  ի՞նչ կարծիք ունի ԱԱԾ առաջարկի վերաբերյալ, որ երեք տեղերում՝ Գեղարքունիքի, Արարատի և Սյունիքի մարզերում, անցակետեր տեղադրվեն:
«ԱԱԾ-ին պետք է հարցնել, թե որ հատվածում ինչ օրգաններ են տեղակայվում և որ երկրի համապատասխան ծառայություններից: Այն, ինչ տեղի է ունենում ՀՀ-ում, և այն, ինչ մտահոգում է մեր ժողովրդին, պետությունն է պարտավոր այդ մտահոգությունները փարատելու: Բայց դիտարկելով այն հատվածները, որոնց մասին խոսեցիք, խոսում է նրա մասին, որ համապատասխան ենթակառուցվածքների, ճանապարհների, ինչո՞ւ չէ՝ նաև Ադրբեջանի կողմից ասված միջանցքի տրամաբանության ներքո է դա իրականացվում: Դա անել, շրջանցելով այն բոլոր ընթացակարգերը, որոնք գոյություն ունեն ՀՀ-ում, անընդունելի է: ՀՀ-ում գոյություն ունի ԱԺ, որը օրենսդիր մարմին է, և գործադիրը պատասխանատու է օրենսդրի առջև», - ի պատասխան՝ ասաց նա:
Սեյրան Օհանյանի խոսքով՝ 2020թ. նոյեմբերի 9-ի փաստաթղթով ամրագրված է, որ պետք է 5 կմ լայնությամբ միջանցք լինի Արցախի և ՀՀ-ի միջև. «Երբ խոսում ենք Աղավնոյի, Բերձորի՝ ժամանակից շուտ հանձնելու մասին, այդ հարցը պետք է տալ այսօրվա իշխանություններին՝ ինչո՞ւ են ժամանակից շուտ հանձնել, ինչո՞ւ են խախտում պայմանագրի պահանջները, ինչո՞ւ է տեղի ունենում բանավոր պայմանավորվածություն»:
Նա նշեց, որ «Դիմադրություն» շարժման հիմնական նպատակը Հայաստանի թրքացմանը ոչ ասելն է.
««Դիմադրության» շարժման հիմնական նպատակներից մեկն էր՝ թույլ չտալ ինչ-որ փաստաթղթեր ստորագրել, բայց ինչպես տեսնում եք՝ ՀՀ իշխանությունները բանավոր են այդ ամենի շուրջ պայմանավորվում, նաև Արցախի իշխանությունների հետ, և այստեղ ընդդիմությունը, բացի շարժման գործողություններից, որևիցե այլ գործիքակազմ չունի: Ընդդիմությունը չի կարող այսօր ջոկատներ կազմել, զինվել, ումո՞վ զինվել, դա պետական գործընթաց է: Պետք չէ այդ ամենը վերագրել ընդդիմությանը: ՀՀ իշխանությունները երկիրը տարել են պատերազմի, և, ամենավտանգավորը, որ պատերազմում մենք պարտություններ ենք կրել, և այդ պարտությունների շարանը շարունակվում է մինչև այսօր, և՛ այս անկախության շարժումը, և՛ «Դիմադրության» շարժումը, և՛ այսօրվա միջոցառումը նվիրվում է նրան, որ մենք կանխենք մեր անկախության կորուստը: Այսօրվա իշխանությունները՝ Նիկոլի գլխավորությամբ, կուրորեն գնում են թուրք-ադրբեջանական տանդեմի տակ մտնելու, խաղաղության կեղծ խաբկանքի տակ մտնելու»:
Սեյրան Օհանյանը շեշտեց՝ կառավարության ծրագրում նշված է, որ ՀՀ կառավարության համար անվտանգության երաշխիք է խաղաղությունը. «Խաղաղությունը չի կարող երբևիցե լինել անվտանգության երաշխիք, խաղաղությունն անվտանգության հիմնարար արժեք է, իսկ անվտանգության երաշխիքներն ազգային և միջազգային երաշխիքներն են: Ազգայինը՝ մեր ներքին ուժն է, մեր բանակը, ուժային կառույցները, միջազգայինը՝ խելացի արտաքին քաղաքականությունը»:
Նա առաջարկեց լրագրողներին՝ նույն հարցերը տալ իշխանության ներկայացուցիչներին. «Պատասխանատուն իրենք են, թող գնան, Արցախում բացատրեն, բարձրագոչ հայտարարություններ էին անում՝ Արցախը Հայաստան է, և վերջ: Նրանցից որևէ մեկին տեսե՞լ եք Արցախում: Մենք 2 անգամ նամակ ենք գրել ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանին, որ անցկացնի Հայաստան-Արցախ միջխորհրդարանական հանձնաժողովի նիստ, ինչո՞ւ այդ նիստերը չեն անցկացնում: Ուղղակի հարց տվեք ԱԺ նախագահին՝ ինչո՞ւ դու քո պարտականությունները չես կատարում»:

Нужно спросить у действующей власти, почему они раньше времени сдали Бердзор, Ахавно и Сус – Сейран Оганян
Журналисты сегодня спросили руководителя фракции «Армения» Сейрана Оганяна о его мнении в связи с предложением СНБ установить пропускные пункты в трех местах – Гегаркуникской, Араратской и Сюникской областях.
«Нужно спросить у СНБ, на каком участке и какие органы будут размещены, и из соответствующих служб какой страны. То, что происходит в Армении и беспокоит наш народ, обязано объяснить и рассеять тревогу государство. Что касается тех участков, о которых вы говорите, то это свидетельствует о том, что все это осуществляется в рамках логики соответствующих инфраструктур, дорог, и почему бы нет, так называемого коридора, о котором заявляет Азербайджан. Делать это в обход всех процедур, которые существуют в Армении, неприемлемо. В Армении есть Национальное Собрание – законодательный орган, и исполнительный орган подотчетен перед ним», - сказал Сейран Оганян.
По словам Сейрана Оганяна, в трехстороннем документе от 9 ноября 2020 года закреплено, что между Арцахом и Арменией должен проходить коридор шириной 5 км․
«Когда мы говорим о сдаче Агавно, Бердзора раньше времени, то этот вопрос нужно задать сегодняшним властям, почему сдали раньше времени, почему нарушают требования договора, почему действует устная договоренность?» - отметил Оганян.
Он отметил, что основная цель Движения сопротивления – сказать «нет» тюркизации Армении.
«Одной из основных целей Движения сопротивления было не допустить подписания каких-то документов, но как вы видите, власти Армении устно договариваются обо всем этом, и здесь у оппозиции нет другого инструментария кроме действий Движения. Оппозиция не может сегодня создавать отряды, вооружаться, каким образом? Это государственный процесс. Не нужно возлагать все это на оппозицию.
Власти Армении повели страну к войне, и самое опасное, что в этой войне мы потерпели поражение, и череда этих поражений продолжается по сей день. И Движение независимости, и Движение сопротивления, и сегодняшнее мероприятие посвящены тому, чтобы мы предотвратили потерю нашей независимости. Сегодняшняя власть во главе с Николом, слепо подчиняется турецко-азербайджанскому тандему, иллюзорной повестке мира», - сказал он.
Сейран Оганян отметил, что в программе правительства отмечается, что для правительства Армении мир является гарантией безопасности. «Мир никогда не может быть гарантией безопасности, мир – основная ценность безопасности, а гарантией безопасности являются национальные и международные гарантии. Национальные гарантии – это наши внутренние силы, наша армия, силовые структуры, а международные – разумная внешняя политика».
Он предложил журналистам адресовать те же вопросы представителям власти: «Они несут ответственность, пусть поедут, объяснят в Арцахе. Выступали с громкими заявлениями: "Арцах – это Армения и все". Вы видели кого-то из них в Арцахе? Мы 2 раза писали письмо председателю парламента Алену Симоняну, чтобы провел заседание межпарламентской комиссии Армения – Арцах. Почему не проводят эти заседания? Просто, задайте вопрос спикеру парламента, почему ты не выполняешь свои обязанности?».