Նոր երթուղին ունենալու է նույն միջանցքի կարգավիճակը, և պահպանվելու են բոլոր անվտանգային բաղադրիչները
23/08/2022 15:03
Կայացել է ԱՀ խորհրդարանական 5 ուժերի ղեկավարների հանդիպումը ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի ղեկավարության հետ։ Այս մասին տեղեկացնում են ԱՀ Ազգային ժողովից։
«Վերջին օրերին տարբեր լրատվամիջոցներով տարածվել է, որ ԱՀ Ազգային ժողովի խմբակցությունները դիմել են Արցախում տեղակայված ՌԴ խաղաղապահ ուժերի ղեկավարությանը՝ հանդիպելու նպատակով։ Հանդիպման շարժառիթը ՀՀ-ում ՌԴ դեսպանորդ-խորհրդական Մաքսիմ Սելեզնյովի՝ վերջերս արված հայտարարությունն էր, ինչպես նաև օգոստոսի սկզբին Ադրբեջանի կողմից հրադադարի հերթական խախտումն ու անվտանգային հարցերը։
Այսօր՝ օգոստոսի 23-ի առավոտյան, տեղի է ունեցել ԱՀ խորհրդարանական 5 ուժերի ղեկավարների հանդիպումը ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի ղեկավարության հետ։
Հանդիպման ընթացքում վերոնշյալ հարցերի շուրջ ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի պատասխանատուների կողմից տրվել են պարզաբանումներ։ Մասնավորապես, հղում կատարելով 2020թ․ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությանը՝ նշվել է, որ նոր երթուղին ունենալու է նույն միջանցքի կարգավիճակը, և պահպանվելու են բոլոր անվտանգային բաղադրիչները՝ սկսած 5 կմ-ոց անվտանգային գոտուց մինչև ՌԴ խաղաղապահ ուժերի անցակետերի տեղակայում։
Անդրադառնալով վերջին իրադարձություններին՝ ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի ղեկավար անձնակազմը նշել է, որ օգոստոսյան դեպքերի հետ կապված կատարել են անհրաժեշտ եզրահանգումներ, միաժամանակ վստահեցրել են, որ լրացուցիչ ջանքեր կգործադրեն՝ ապագայում նմանօրինակ խախտումները կանխելու և մեր բնակչության պատշաճ անվտանգությունը ապահովելու համար», - ասված է հաղորդագրության մեջ։

Новый маршрут будет иметь тот же правовой статус коридора – руководители фракций парламента Арцаха встретились с руководством миротворческих сил РФ
23/08/2022 15:40
Сегодня, 23 августа, руководители 5 парламентских фракций Национального Собрания Республики Арцах провели встречу с командованием миротворческого контингента Российской Федерации. Об этом сообщает пресс-служба НС Арцаха.
«В последние дни в различных средствах массовой информации распространилась информация о том, что фракции Национального Собрания Арцаха обратились для встречи к руководству дислоцированных в Арцахе миротворческих сил РФ. Поводом для встречи стало недавнее заявление советника-посланника РФ в Армении Максима Селезнева, а также очередное нарушение Азербайджаном режима прекращения огня в начале августа и вопросы безопасности.
Сегодня, утром 23 августа состоялась встреча пяти парламентских фракций Национального Собрания Республики Арцах с руководством миротворческого контингента РФ.
В ходе встречи были даны разъяснения ответственными лицами миротворческого контингента РФ по вышеуказанным вопросам. В частности, ссылаясь на трехстороннее заявление от 9 ноября 2020 года, было отмечено, что новый маршрут будет иметь тот же правовой статус коридора, будут соблюдены все компоненты безопасности, начиная с 5-километровой зоны безопасности и заканчивая размещением КПП миротворческих сил РФ.
Обратившись к последним событиям, представители командования миротворческого контингента РФ отметили, что сделали необходимые выводы в связи с августовскими событиями и заверили, что приложат дополнительные усилия для предотвращения подобных нарушений в будущем и обеспечения надлежащей безопасности населения», - говорится в заявлении.