Երկու ապիկար չհայ ղեկավարի չդողացող ձեռքով կորցնում ենք Արցախը, վտանգում՝ մայր Հայաստանի անկախությունը․ Արցախի պատգամավոր
23/08/2022 11:43
Երկու ապիկար չհայ ղեկավարի չդողացող ձեռքով կորցնում ենք Արցախի Հանրապետությունը, վտանգում՝ Մայր Հայաստանի անկախությունն ու պետականությունը, Ֆեյսբուքի իր էջում այդ մասին գրառում է արել Արցախի ԱԺ պատգամավոր Մետաքսե Հակոբյանը՝ անդրադառնալով անկախության հռչակագրի օրվան ու երբեմնի վերելքին։
«Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի Հանրապետության իշխանությունների կողմից թշնամուն հանձնված ու հայաթափած Աղավնոն... 1990 թ. օգոստոսի 23-ին Գերագույն Խորհրդի կողմից ընդունվեց Հայաստանի Խորհրդային Սոցիալիստական Հանրապետության անկախ պետության հաստատման գործընթացի մեկնարկի հռչակագիրը: Սկսվեց հայ ազգի վերելքը: Միաբան էինք, գիտեինք մեր ու մեր Հայրենիքի արժեքը, ակնածանքով էինք վերաբերվում մեր ազգային արժեքներին, ուստի կարողացանք ունենալ անկախ Հայաստան ու ազատագրված Արցախ: 32 տարի անց Հայը կորցնում է իր դեմքը... ոչ իր կամքով... Երկու ապիկար չհայ ղեկավարի չդողացող ձեռքով կորցնում ենք Արցախի Հանրապետությունը, վտանգում՝ Մայր Հայաստանի անկախությունն ու պետականությունը...
Մեզ թուլացրել են, քանզի պառակտել են: Դեռ կարող ենք, պիտի վերջ տանք պառակտմանը ու պիտի փրկվենք, պիտի համախմբվենք հանուն Արցախի պաշտպանության գաղափարի շուրջ և դրանով իսկ տապալենք հային դավաճանած երկու հայկական պետությունների ղեկավարների ազգակործան ծրագրերը: ՄԵՆՔ ԿԱՐՈՂ ԵՆՔ...», - գրել է նա։

Метаксе Акопян: Мы теряем Арцах, ставим под угрозу независимость и государственность Армении недрогнувшей рукой двух бездарных руководителей – неармян
23/08/2022 12:34
Мы теряем Республику Арцах, ставим под угрозу независимость и государственность Матери Армении недрогнувшей рукой двух бездарных руководителей – неармян, написала на своей странице в Facebook депутат Национального Собрания Арцаха Метаксе Акопян, обратившись к 32-й годовщине принятия Декларации о независимости Армении и возрождению былого подъема армянского народа.
«Сданный властями Республики Армения и Республики Арцах врагу Ахавно и депортированные армяне … 23 августа 1990 года Верховный Совет Армянской Советской Социалистической  Республики принял декларацию о начале процесса установления независимой государственности. Начался период подъема армянской нации. Мы были едины, знали цену нам и нашей Родине, посему смогли добиться независимости Армении и освобождения Арцаха. Спустя 32 года армянин теряет свое лицо…не по своей воле… Недрогнувшей рукой двух бездарных руководителей – не армян – мы теряем Республику Арцах, ставим под угрозу независимость и государственность Матери Армении…
Нас ослабили, потому что раскололи. Еще можем, должны покончить с этим расколом и спастись, должны сплотиться вокруг идеи защиты Арцаха и таким образом провалить антинациональные программы  предавших армянина двух руководителей армянских государств. МЫ МОЖЕМ …», - написала она.